• Dnes je: Nedeľa 27. novembra 2022 meniny má Milan

Maďarsko sa dostalo do patovej situácie pre zmrazené eurofondy. Sme na správnej ceste, sľubuje ministerka spravodlivosti

Maďarsko sa dostalo do patovej situácie pre zmrazené eurofondy. Sme na správnej ceste, sľubuje ministerka spravodlivosti

Eurokomisár pre rozpočet Johannes Hahn cez víkend odporučil zmrazenie 7,5 miliardy eur pre Maďarsko z fondov EÚ.

20.9.2022 (Webnoviny.sk) - Maďarsko nalieha na ostatné členské štáty Európskej únie, aby boli tolerantnejšie, a tvrdí, že potrebuje čas. V utorok to povedala maďarská ministerka spravodlivosti Judit Vargová po tom, ako Európska komisia odporučila pozastaviť miliardové financie pre Maďarsko v dôsledku obáv z obmedzovania demokracie a možného zlého hospodárenia s prostriedkami EÚ.

Odklon od demokratických princípov

Európsky parlament minulý štvrtok uviedol, že Maďarsko už nemožno považovať za úplnú demokraciu. Podľa europoslancov sa situácia zhoršila natoľko, že sa Maďarsko stalo „volebnou autokraciou“.

Europoslanci vyzývali, aby Komisia neschválila maďarský plán na podporu obnovy a odolnosti, kým Maďarsko v plnej miere nesplní všetky príslušné odporúčania a nevykoná všetky príslušné rozsudky Súdneho dvora EÚ a Európskeho súdu pre ľudské práva, vylúčila financovanie tých programov súdržnosti, ktoré prispievajú k zneužívaniu finančných prostriedkov EÚ alebo k porušovaniu zásad právneho štátu a taktiež prísnejšie uplatňovala nariadenie o spoločných ustanoveniach a nariadenie o rozpočtových pravidlách s cieľom bojovať proti akémukoľvek zneužívaniu finančných prostriedkov EÚ na politické motívy.

Eurokomisár pre rozpočet Johannes Hahn cez víkend odporučil zmrazenie 7,5 miliardy eur pre Maďarsko z fondov EÚ. Vargová uviedla, že Maďarsko navrhlo 17 opatrení, ktoré sú „schopné napraviť všetky obavy“ vyjadrené Európskou komisiou.


„Bude potrebný čas, pretože aj keď existujú zrýchlené postupy na prijímanie zákonov a novelizáciu legislatívy, musíte zriadiť nové inštitúcie. Na to musíte prijať nových zamestnancov,“ povedala Vargová novinárom v Bruseli. Dodala, že očakáva, že Maďarsko bude mať čas do polovice novembra, aby ukázalo, že je na správnej ceste.

Ochrana európskych peňazí

Komisia v nedeľu podnikla bezprecedentné kroky, keď odporučila 26 partnerom Maďarska v EÚ hlasovať za pozastavenie platieb, „aby sa zabezpečila ochrana rozpočtu EÚ a finančných záujmov EÚ pred porušovaním zásad právneho štátu v Maďarsku“.


Obavy komisie sa sústreďujú na verejné obstarávanie, nákupy tovarov a služieb štátom alebo na realizáciu projektov s využitím fondov EÚ, keďže až približne polovica verejných súťaží mala iba jedného uchádzača.


Kritici tvrdia, že zadávanie takýchto zákaziek umožnilo nacionalistickej vláde premiéra Viktora Orbána smerovať veľké sumy peňazí EÚ do podnikov politicky prepojených subjektov.

Zmrazenie finančných prostriedkov

Hahn privítal ponuku Maďarska na vyriešenie problému s tým, že navrhované nápravné opatrenie ide „správnym smerom“. Členské krajiny EÚ majú jeden mesiac na to, aby sa rozhodli, či prostriedky zmrazia, no vo výnimočných prípadoch môžu toto rozhodovacie obdobie predĺžiť na dva mesiace.


Vargová vyzvala partnerov Maďarska v EÚ, aby „boli tolerantní, pozitívni, konštruktívni a hľadeli do budúcnosti“, pretože v konečnom dôsledku hlavným cieľom takzvanej akcie komisie v oblasti právneho štátu „je prevencia, nie sankcionovanie“.


Najčítanejšia najnovšia správa

Výpovede lekárov strašia Slovákov. Osem z desiatich ľudí má obavy, väčšina však ich rozhodnutie podporuje

vypovede lekarov strasia slovakov osem z desiatich ludi ma obavy vacsina vsak ich rozhodnutie podporuje

Hromadné výpovede lekárov vyvolávajú obavy u 83 % ľudí na Slovensku. Obávajú sa toho, aký vplyv bude mať tento krok na dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

Vyplýva to z prieskumu agentúry NMS Market Research Slovakia, ktorý sa uskutočnil v období od 18. do 22. novembra tohto roka na vzorke 1 027 respondentov.

Veľmi veľké obavy priznáva najmä staršia generácia nad 55 rokov.

Lekárov aj tak podporujú

Napriek obavám o dostupnosť zdravotnej starostlivosti takmer polovica obyvateľov Slovenska podporuje lekárov v ich rozhodnutí podať hromadné výpovede. V populácii je o niečo viac tých, ktorí lekárov v ich rozhodnutí podporujú. Ide o 48 % ľudí na Slovensku.


Väčšiu podporu lekárom prejavujú muži, ktorí tvoria 53 % v porovnaní so ženami so 43 %. Naopak, lekári si nenašli podporu u 42 % slovenskej populácie.

Viac ako polovica občanov Slovenska verí v dohodu medzi lekármi a Ministerstvom zdravotníctva SR, konkrétne až 59 %. Pesimistickejšiu časť Slovenska tvorí 21 % populácie. Pätina Slovákov a Sloveniek si netrúfa odhadnúť, ako konflikt dopadne.

Konflikt medzi vládou a LOZ

Kolabujúci zdravotnícky sektor, ktorý vyústil do konfliktu medzi vládou a lekárskymi odborármi, rezonuje v mediálnom priestore už niekoľko týždňov. Len 7 % populácie tvrdí, že nezaregistrovalo hromadné výpovede lekárov, od ktorých sa vyvíja táto krízu. Častejšie sú medzi nimi mladšie generácie ľudí na Slovensku.


Ďalší lekári vypovedali decembrové služby, LOZ to vníma ako nesúhlas na Matovičovu ponuku

Výpoveďami z decembrových služieb reagovali hromadne lekári na celom Slovensku na ponuku na takzvané stabilizačné príspevky pre lekárov ministra financií Igora Matoviča, s ktorou prišiel v stredu 23. novembra.

Ako informuje predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský, podľa LOZ je to jasný prejav nesúhlasu lekárov na mnohomiliónovú nesystémovú ponuku ministra financií.

Pridali sa ďalší

K viac ako 2 100 lekárom vo výpovediach sa pridali ďalší lekári, ktorí masovo vypovedali decembrové služby v nemocniciach.


„V Žilinskej nemocnici vypovedali decembrové služby viaceré oddelenia, konkrétne lekári z ARO, traumatológie, RTG, interného a chirurgie. Obdobná situácia bude po víkende v Košiciach,“ povedal podpredseda LOZ Miroslav Mendel.

Situácia je vážna

V Trnave k dnešnému dňu (piatok 25. novembra) vypovedalo 24 lekárov z decembrových služieb, ešte dramatickejšie je to v bratislavskom Ružinove, kde napríklad na ARO zostali traja lekári. Práve to je najväčším oddelením v nemocnici a pracuje v ňom okolo 50 lekárov.

„V Prešove vypovedali decembrové služby lekári z ortopédie, anesteziológie, pediatri, internisti ale i traumatológovia,“ hovorí podpredseda odborárov a dodáva, že „situácia je veľmi vážna, ale lekári sa chcú dohodnúť s vládou a pracovať v takých podmienkach, v ktorých dokážu poskytovať pacientom adekvátnu zdravotnú starostlivosť“.

Odmietajú polopravdy

LOZ naďalej odmieta stredajšiu ponuku ministra financií Matoviča. Tvrdí, že „od dohody s vládou nás delí 40 miliónov eur, ktoré vraj vláda nemá. Igor Matovič však má na 10-tisícové šeky pre lekárov, ktoré majú stáť rozpočet viac ako 415 miliónov eur,“ povedal Visolajský.


LOZ preto naďalej trvá na rovnakých 8 požiadavkách, ktoré má už vyše rok a pol a snaží sa o dohodu s vládou.

„Odmietame polopravdy, nesystémové 10 tisícové šeky a burcovanie hnevu. Potrebujeme zabezpečiť ľuďom na Slovensku lepší zdravotnícky systém. Nielen za 2 100 lekárov, ale už za ďalších lekárov, ktorí sa k nám masovo pridávajú, vyzývame vládu, aby jej predstavitelia nevyhadzovali štátne stámilióny na nezmyselné nápady, ale aby sa vrátili z tlačoviek k rokovaciemu stolu, kde môžeme dospieť k čo najskoršej dohode,“ vyzval vládu na upokojenie situácie a dohodu Visolajský.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie