• Dnes je: Sobota 31. októbra 2020 meniny má Aurélia

Maďarsko po zásahu Súdneho dvora EÚ zatvára tranzitné zóny pre azylantov na srbskej hranici

Maďarsko po zásahu Súdneho dvora EÚ zatvára tranzitné zóny pre azylantov na srbskej hranici

Zhruba 280 žiadateľov o azyl presunú do prijímacích centier v krajine.

22.5.2020 (Webnoviny.sk) - Maďarská vláda vo štvrtok oznámila, že zatvára tranzitné zóny na hranici so Srbskom, kde zadržiavajú žiadateľov o azyl, kým sa vybavujú ich žiadosti.

Šéf úradu vlády Gergely Gulyás uviedol, že preto zhruba 280 žiadateľov o azyl presunú do prijímacích centier v krajine.

Tranzitná zóna ako väzba

Budúci žiadatelia o azyl sa budú podľa neho musieť so svojimi žiadosťami obrátiť na maďarské diplomatické misie.

Rozhodnutie vlády prišlo po tom, čo Súdny dvor Európskej únie minulý týždeň rozhodol, že zadržiavanie žiadateľov o azyl v maďarských tranzitných zónach sa rovná väzbe, a uviedol, že bolo povolené na maximálne štyri týždne.

Tranzitné zóny, postavené z prepravných kontajnerov, boli častým terčom rozsiahlej kritiky zo strany ľudskoprávnych skupín doma i v zahraničí.

Podľa nich si tam mohlo požiadať o azyl len málo ľudí a osoby, ktoré tam zadržiavali, čelili podmienkam podobným tým vo väzení.

Ploty s ostnatými drôtmi

Okrem iného tiež kritizovali napríklad aj časté rozhodnutie Maďarska neposkytovať jedlo dospelým, ktorých počiatočné žiadosti o azyl zamietli, ale oni zostali v tranzitných zónach, kým sa neuskutočnil odvolací proces.

V reakcii na migračnú krízu v roku 2015, keď krajinou prešlo okolo 400-tisíc ľudí smerujúcich do západnej Európy, Maďarsko postavilo na hraniciach so Srbskom a Chorvátskom ploty s ostnatými drôtmi a neskôr pri maďarsko-srbskej hranici vznikli aj spomínané tranzitné zóny.

Opatrenia boli súčasťou čoraz prísnejšej protiimigračnej politiky premiéra Viktora Orbána a extrémnej minimalizácie maďarského azylového systému, pripomína agentúra AP.

Viac k téme: azyl, migranti, tranzitné zóny, utečenci


Počasie