• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

Maďarsko by malo vysvetliť rolu v prevoze ukrajinských vojnových zajatcov z Ruska, nakoľko s Kyjevom nevedie konštruktívny dialóg

Maďarsko by malo vysvetliť rolu v prevoze ukrajinských vojnových zajatcov z Ruska, nakoľko s Kyjevom nevedie konštruktívny dialóg

Pokusy ukrajinskej strany nadviazať dialóg s maďarskými orgánmi prostredníctvom oficiálnych diplomatických kanálov sú, žiaľ, ignorované.

19.6.2023 (SITA.sk) - Maďarsko by malo vysvetliť svoju rolu pri prepustení ukrajinských vojnových zajatcov z Ruska a tiež svoju komunikáciu o tejto veci s Kyjivom. Vyjadril sa tak hovorca Európskej komisie Peter Stano, informuje portál Ukrajinská pravda.

Návštevy neboli povolené

Peter Stano tak reagoval na vyjadrenie ukrajinského ministerstva zahraničných vecí, podľa ktorého Maďarsko zadržiava 11 ukrajinských vojnových zajatcov, ktorých prevzalo z Ruska a nechce ukrajinským diplomatom umožniť ich návštevu. „Čo sa týka Maďarska, jeho úrady musia vysvetliť podrobnosti a ich účasť na prepustení ukrajinských občanov zadržiavaných Ruskom ako vojnových zajatcov, ako aj maďarskú komunikáciu o tejto záležitosti s ukrajinskými predstaviteľmi,“ povedal.

Poznamenal tiež, že Rusko musí dodržiavať svoje záväzky vyplývajúce z medzinárodného humanitárneho práva a za akýchkoľvek okolností zabezpečiť humánne zaobchádzanie s vojnovými zajatcami v súlade so Ženevskými konvenciami a nesmie ohrozovať ich životy.

Budapešť nevedie dialóg

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí 19. júna informovalo, že podmienky zadržiavania ukrajinských zajatcov, ktorých do Maďarska premiestnili z Ruska, neumožňujú, aby boli považovaní za slobodných, pričom maďarská strana s Kyjevom v tejto veci nevedie konštruktívny dialóg.

Administratíva premiéra Orbána tvrdí, že Kyjev o presune ukrajinských vojnových zajatcov do Maďarska informovala, keď sa tak stalo, a že po príchode do Maďarska prestali byť zajatcami.

Motív prepravy

„V skutočnosti sú držaní v izolácii, nemajú prístup k otvoreným zdrojom informácií, s rodinami komunikujú v prítomnosti iných osôb a je im odopretý kontakt s veľvyslanectvom Ukrajiny. Pokusy ukrajinskej strany nadviazať konštruktívny dialóg s maďarskými orgánmi prostredníctvom oficiálnych diplomatických kanálov sú, žiaľ, ignorované,“ uviedol podľa ukrajinského portálu Európska pravda hovorca rezortu diplomacie Oleh Nikolenko a poznamenal, že takéto konanie Budapešti spochybňuje deklarované humanitárne motívy prepravy Ukrajincov do Maďarska a môže sa považovať za porušenie ustanovení európskeho Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.

Podľa neoficiálnych informácií mohlo byť prepustenie jedenástich ukrajinských vojnových zajatcov a ich prevoz do Maďarska osobnou iniciatívou podpredsedu vlády Zsolta Semjéna, o ktorej nikto iný z vlády nevedel.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Prokurátor vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb v kauze Gorila

prokurator vydal pokyn na opatovne obvinenie piatich zo siedmich osob v kauze gorila

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Feník vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb, ktorým bolo v kauze Gorila zrušené obvinenie. Uviedol to na utorkovom brífingu na pôde ÚŠP v Pezinku. „Ja som sa stotožnil s väčšinou tých podozrení," povedal.

Dôvod na zrušenie obvinenia siedmim osobám bol podľa neho čisto formálno-procesný. Doplnil, že je potrebné, aby podozrenia voči osobám boli preverené procesne čistým spôsobom. Pokiaľ ide o dve osoby, ktorým by obvinenie nemalo byť vznesené, Feník konštatuje nedostatočný dôkazný stav. „V prípade týchto osôb sa jednalo o podozrenie na porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku," uviedol prokurátor.

Dôvod na zrušenie obvinení

Dôvodom na zrušenie obvinení podľa Feníka konkrétne bolo, že vyšetrovateľka prípadu Martina Babacsová v období rokov 2018 až 2022 pôsobila ako obecná poslankyňa, pričom za výkon funkcie poberala odmenu. V takomto prípade sa jej však podľa prokurátora zo zákona prerušuje výkon funkcie.

Viaceré úkony v rámci vyšetrovania tak budú musieť byť zopakované. Podľa neho však ide v tomto prípade o „relatívne v normálnom čase ukončené vyšetrovanie", pričom by mohlo byť ukončené do roku alebo roku a pol.

Dve rozhodnutia o sťažnostiach

V trestnej veci vyšetrovanej špecializovaným tímom Gorila dozorujúci prokurátor v uplynulých dňoch vydal dve rozhodnutia o sťažnostiach proti vzneseným obvineniam, pričom dve sťažnosti obvinených, týkajúcich sa uznesení o vznesení obvinenia z apríla 2023, zamietol ako nedôvodné, a na podklade ďalších siedmich sťažností napadnuté uznesenie o vznesení obvinenia z novembra 2022 zrušil a vec vrátil na nové konanie a rozhodnutie vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Informovala o tom v pondelok 19. februára hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Zároveň dozorujúci prokurátor vo vzťahu k podozrivým konaniam, ktoré boli predmetom zrušeného uznesenia, vydal pokyn na ďalší procesný postup za účelom odstránenia nedostatkov formálno-procesného charakteru, pre ktoré dospel k záveru o potrebe zrušenia rozhodnutia vyšetrovateľky,“ uviedla Drobová.

Opätovné vznesenie obvinenia

K zrušeniu jedného z uznesení vyšetrovateľky došlo podľa nej v záujme zamedzenia pochybnosti o procesnej čistote postupu a stavu pri vydaní uznesenia.

Súčasne uložený pokyn smeruje k opätovnému vzneseniu obvinenia (ak tomu nebude brániť zmena v úprave premlčacích dôb v prípade nadobudnutia platnosti a účinnosti aktuálne prejednávanej novely Trestného zákona) proti tým podozrivým, u ktorých to opodstatňuje doposiaľ nazhromaždený dôkazný materiál, za súčasného odstránenia aj menej podstatných nedostatkov formulácie skutkového stavu a cizelácie právnej kvalifikácie,“ vysvetlila hovorkyňa.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila ešte v novembri 2022 finančníka Jaroslava Haščáka, bývalého ministra hospodárska Jirka Malchárka, bývalú predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku SR Annu Bubeníkovú a ďalšie osoby zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Haščák čelil tiež obvineniu pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo vo veci obvinili sedem osôb.

Jirko Malchárek a Anna Bubeníková boli okrem založenia zločineckej skupiny stíhaní aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Ďalším obvineným bol bývalý člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Jurica. Ten bol tiež obvinený zo založenia zločineckej skupiny, pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Medzi obvinenými figuruje bývalý podpredseda výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku z čias vlády SDKÚ Peter Huňor. NAKA ho stíhala okrem založenia zločineckej skupiny aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Obvinení boli aj Vladimír Rigász a Stanislav Reguli pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.


Počasie