• Dnes je: Utorok 17. júla 2018 meniny má Bohuslav

Maďarsko bude mať staronovú vládu, Orbán napriek tomu hlási výrazné zmeny

Maďarsko bude mať staronovú vládu, Orbán napriek tomu hlási výrazné zmeny

Orbán chce udržiavať najsilnejšie vzťahy s Poľskom a nemeckým Bavorskom.

BUDAPEŠŤ 10. apríla (WebNoviny.sk) - Maďarský premiér Viktor Orbán v utorok vyhlásil, že v novej vláde, ktorá vznikne po nedeľňajších parlamentných voľbách, dôjde aj napriek tomu, že ju budú tvoriť rovnaké strany ako tú súčasnú, k "výrazným zmenám".

Silné väzby s Poľskom a Bavorskom

"Nebudeme len pokračovať vo vládnutí, namiesto toho vytvoríme novú vládu," oznámil Orbán. "Maďarsko naďalej stojí na ústavných základoch. V rámci nich budeme robiť všetko to, čo bude v záujme ľudu," vyhlásil maďarský premiér.

Dodal, že najsilnejšie vzťahy bude Maďarsko udržiavať s Poľskom a nemeckým Bavorskom. Najvyšší predstavitelia Poľska aj Bavorska Orbána podporili v predvolebnej kampani a boli aj medzi prvými, ktorí mu gratulovali po volebnom víťazstve.


Podľa takmer kompletných volebných výsledkov v nedeľňajších parlamentných voľbách vysoko zvíťazil Orbánov Fidesz v koalícii s malou Kresťanodemokratickou ľudovou stranou (KDNP) so ziskom 48,48 percenta hlasov. Tieto dve strany, ktoré tvoria aj súčasnú vládu, tak obsadia v 199-člennom parlamente 134 kresiel, teda o jedno viac, ako mali doteraz, a zachovajú si tak naďalej ústavnú väčšinu.

Neúspech Jobbiku

Na druhom mieste skončil so ziskom 19,54 percenta hlasov a 23 parlamentnými kreslami krajne pravicový Jobbik. Pre stranu to bol neúspech, keďže jej predseda Gábor Vona živil dlho nádej na volebné víťazstvo. Na volebný výsledok Vona už v pondelok zareagoval odstúpením z postu predsedu strany a informoval, že nebude pôsobiť ani ako poslanec v maďarskom parlamente a vzdá sa aj tohto postu.

Na treťom mieste skončila so ziskom 12,33 percenta a dvadsiatimi kreslami spoločná kandidátka Maďarskej socialistickej strany (MSZP) a hnutia Dialóg pre Maďarsko, štvrtá skončila Demokratická koalícia (DK) maďarského expremiéra a bývalého predsedu MSZP Ferenca Gyurcsánya, ktorá získala 5,58 percenta hlasov a deväť parlamentných kresiel.

Do parlamentu sa dostala aj liberálna strana Politika môže byť iná (LMP), ktorá bude disponovať ôsmimi parlamentnými kreslami, a jedno kreslo pripadne strane Spolu (Együtt).

Pozrite si náš nový Magazín!

Patríte tiež medzi tých, ktorí balenie na dovolenku nemajú radi?

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie