• Dnes je: Utorok 07. decembra 2021 meniny má Ambróz

Maďarská opozícia si druhom kole primárnych volieb vyberá kandidáta na premiéra

Maďarská opozícia si druhom kole primárnych volieb vyberá kandidáta na premiéra

Ten, kto volí Dobrevovú, volí Orbána, povedal Karácsony.

10.10.2021 (Webnoviny.sk) - Stúpenci maďarskej opozície v nedeľu hlasujú o výbere kandidáta na predsedu vlády v budúcoročných parlamentných voľbách. Prvé kolo opozičných primárok začiatkom mesiaca vyhrala Klára Dobrevová z liberálnej Demokratickej koalície.

Za ňou nasledoval starosta Budapešti Gergely Karácsony, ktorého podporujú Maďarská socialistická strana a dve menšie zelené strany. Na treťom mieste skončil nezávislý konzervatívec a starosta juhomaďarského mesta Hódmezővásárhely Péter Márki-Zay.

Karácsony piatok odstúpil z boja o opozičnú kandidatúru a svojim stúpencom odporučil, aby odovzdali hlas Márki-Zayovi. Označil ho za jediného kandidáta, ktorý má šancu vystriedať v úrade súčasného predsedu vlády Viktora Orbána.

Maďarské opozičné strany sa zjednocujú v boji proti súčasnému premiérovi Viktorovi Orbánovi, ktorý je na čele vlády od roku 2010. V takmer týždeň dlhom prvom kole primárok hlasovalo zhruba 634-tisíc ľudí, čo je približne osem percent obyvateľstva s volebným právom.

Hlasovanie je súčasťou stratégie šiestich hlavných opozičných strán v Maďarsku, ktoré aj napriek ideologickým rozdielom koordinujú svojich kandidátov v snahe poraziť stranu Fidesz premiéra Viktora Orbána. Tá má v parlamente dvojtretinovú väčšinu. Opozičná koalícia, ktorá zahŕňa zelené, liberálne a pravicové strany.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie