• Dnes je: Utorok 07. decembra 2021 meniny má Ambróz

Macron vyzýva G20 zatlačiť na Taliban, aby mali dievčatá a ženy v Afganistane budúcnosť

Macron vyzýva G20 zatlačiť na Taliban, aby mali dievčatá a ženy v Afganistane budúcnosť

Taliban sa chopil moci v Afganistane v auguste.

5.10.2021 (Webnoviny.sk) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron chce od skupiny veľkých svetových ekonomík G20, aby stanovila podmienky pre uznanie hnutia Taliban v Afganistane.

Humanitárne operácie by mali povoliť

Tie by mali zahŕňať aj zaistenie práv žien a dievčat. Macron v rádiu France-Inter v utorok vyhlásil, že svetové veľmoci by mali Talibanu povedať: „Dievčatám vo vašej krajine absolútne musíte dať budúcnosť, a to je jedna z vecí, na ktoré sa pozrieme pred tým, ako vás uznáme“. Ako tiež priznal, jednou z jeho obáv je návrat všetkých dievčat do škôl.

Macron plánuje o tejto problematike hovoriť na nachádzajúcom samite G20 v Ríme, ktorý sa uskutoční tento mesiac. Medzi ďalšími podmienkami uznania by podľa neho malo byť, aby Taliban povolil činnosť humanitárnych operácií a odsúdil a odmietol spoluprácu s islamistickými teroristickými skupinami v regióne.

Ženy sa nemôžu vrátiť do práce

Podmienky by podľa neho nemali dávať len krajiny na Západe. Tie by mali by na ne presvedčiť aj „regionálne sily alebo sily, ktoré nemusia mať vo všetkých otázkach rovnaké hodnoty ako my, aby konali spoločne“.

Pri príležitosti Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov v septembri predstavitelia G20 diskutovali o vyslaní zjednoteného posolstva Talibanu, predtým, než získa medzinárodné uznanie.

Zatiaľ sa do škôl mohli vrátiť len žiačky základných škôl. Staršie dievčatá majú zakázané chodiť do školy a väčšina žien sa nemôže vrátiť do práce.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie