• Dnes je: Pondelok 08. augusta 2022 meniny má Oskár

Macron vycestuje do Rumunska a Moldavska, zamieri si to na vojenskú základňu a bude riešiť dopady vojny

Macron vycestuje do Rumunska a Moldavska, zamieri si to na vojenskú základňu a bude riešiť dopady vojny

Macron sa bude zaoberať následkami vojny na Ukrajine a zároveň bude diskutovať o žiadostiach Ukrajiny a Moldavska o prijatie za členov EÚ.

14.6.2022 (Webnoviny.sk) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok cestuje do Rumunska, kde má viesť bilaterálne rokovania a stretnúť sa s francúzskymi vojakmi, ktorí sú súčasťou reakcie NATO na ruskú inváziu na Ukrajinu.

Macron má navštíviť prístavné mesto Konstanca a neďalekú leteckú základňu Mihail Kogalniceanu, kde sa stretne so spojeneckými vojakmi.

Posilnenie východného krídla NATO

Francúzsko do Rumunska vyslalo zhruba 500 vojakov a je kľúčovým hráčom v krokoch Severoatlantickej aliancie na posilnenie východného krídla NATO po tom, ako Rusko 24. februára napadlo Ukrajinu.

V máji Francúzsko v Rumunsku umiestnilo systém protivzdušnej obrany, ktorý podľa NATO dokáže zaručiť bezpečnosť síl pôsobiacich v oblasti. Na leteckej základni sa Macron v stredu ráno stretne s rumunským prezidentom Klausom Iohannisom.

Vstup do EÚ

Hovorkyňa francúzskej vlády Olivia Grégoireová návštevu označila za veľmi dôležitú. Očakáva sa, že Macron sa bude zaoberať následkami vojny na Ukrajine od prílevu utečencov po rast cien energií a narušenia trhov s obilninami.

Francúzsky prezident bude zároveň diskutovať o žiadostiach Ukrajiny a Moldavska o prijatie za členov Európskej únie, uviedla hovorkyňa.

Po návšteve Rumunska Macron pocestuje do moldavského hlavného mesta Kišiňov, kde sa stretne s moldavskou prezidentkou Maiou Sanduovou.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie