• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Macron ostro skritizoval Le Penovú za väzby na Rusko. Závisíte na pánovi Putinovi, vyhlásil

Macron ostro skritizoval Le Penovú za väzby na Rusko. Závisíte na pánovi Putinovi, vyhlásil

Politikov čaká v nedeľu druhé kolo prezidentských volieb.

21.4.2022 (Webnoviny.sk) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron počas televíznej debaty pred nadchádzajúcim druhým kolom prezidentských volieb ostro skritizoval jeho konkurentku, krajne pravicovú líderku Marine Le Penovú za jej väzby na Rusko. Zdôraznil pritom 9-miliónovú pôžičku jej strany, ktorú v roku 2014 dostala od Prvej česko-ruskej banky.

Dlh by Le Penovej zviazal ruky

Dlh by jej v prípade víťazstva podľa neho zviazal ruky pri rokovaniach s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

„Ste závislá na ruskej moci a závisíte na pánovi Putinovi,“ vyjadril sa Macron. Prezident svoju protiimigračnú oponentku tiež napríklad skritizoval za jej plány zakázať moslimkám vo Francúzsku nosiť pokrývky hlavy na verejnosti, čo by podľa neho vyvolalo „občiansku vojnu“, a spochybnil aj jej porozumenie ekonomickým údajom.

Rastúce ceny a imigrácia

Le Penová sa snažila apelovať na voličov, ktorí majú problémy s rastúcimi cenami. Povedala, že zníženie životných nákladov by bolo jej prioritou, ak by ju zvolili za prvú francúzsku prezidentku, a vykreslila sa ako kandidátka pre voličov, ktorí nedokážu vyžiť.

Macronovo úradovanie podľa nej zanechalo Francúzsko rozdelené. Spomenula pritom protestné hnutie žltých viest, ktoré protestmi proti jeho hospodárskej politike potrápilo Macronovu vládu pred začiatkom pandémie COVID-19. Politička tiež okrem iného prezentovala svoj postoj k boju proti zločinu a „anarchickej a masívnej imigrácii“.

Výsledok zrejme bude tesný

Politikov, ktorí proti sebe stáli aj vo voľbách v roku 2017, čaká druhé kolo hlasovania v nedeľu. Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že proeurópsky centrista Macron získava značný náskok pred Le Penovou. Očakáva sa však, že výsledok bude tesnejší ako pred piatimi rokmi.

Obaja kandidáti sa snažia získať voličov, ktorí ich nepodporili v prvom kole z 10. apríla. Mnohí Francúzi, najmä podporovatelia ľavice, pritom ešte nevedia, či vôbec pôjdu voliť.

Za Macrona loboval aj Navaľnyj

Len niekoľko hodín pred stredajšou debatou vstúpil do prezidentskej kampane vo Francúzsku aj väznený ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj. Ten tiež spomenul pôžičku Le Penovej strany a vyzval voličov, aby podporili Macrona, pretože politička má príliš úzke väzby na Rusko.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie