• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2024 meniny má Frederik(a)

Má vôbec zmysel v súčasnosti vymenovať úradnícku vládu?

Má vôbec zmysel v súčasnosti vymenovať úradnícku vládu?

Situácií, pri ktorých pochybil niektorí z ministrov alebo jeho rezort, sme v minulosti mali obrovské množstvo.

7.4.2023 (SITA.sk) - Vymenovať úradnícku vládu po zverejnených záležitostiach s dočasne povereným ministrom vnútra Romanom Mikulcom (OĽaNO) by nebolo celkom adekvátne rozhodnutie. Úradnícka vláda sa vymenúva vtedy, keď vláda nie je funkčná, respektíve nie je schopná plniť svoje základné úlohy a v tomto prípade taká situácia jednoducho nenastala. Pre agentúra SITA to uviedol politológ Tomáš Koziak.

„V tomto prípade ide o pochybenie ministra alebo jeho úradu. Nebavíme sa o nefunkčnosti vlády ako takej a celej. Dôvod na vymenovanie úradníckej vlády podľa môjho názoru nie je a myslím si, že to vie aj pani prezidentka SR Zuzana Čaputová," tvrdí Koziak. Dodal, že zo strany hlavy štátu ide o isté strašenie či upozornenie, že jej rozhodnutie je na hrane.

Je potrebné dostatočne vážiť slová

Do predčasných parlamentných volieb ostáva menej ako pol roka. Politológ sa zamýšľa nad tým, či má vôbec zmysel v súčasnosti úradnícku vládu menovať.

„Vymenovanie úradníckej vlády trvá nejaký čas. Treba tam dosadiť ministrov, ktorí budú svoje funkcie plniť a budú vedieť viesť svoje rezorty. To sa tiež nedeje šibnutím čarovného prútika. Čím kratšia doba do predčasných volieb, tým má menovanie úradníckej vlády menší zmysel," tvrdí Koziak.

Pri takýchto situáciách je podľa neho potrebné dostatočne vážiť slová, pretože menovanie úradníckej vlády je mimoriadne závažná záležitosť.


„Je to mimoriadne silný zásah do fungovania základných štruktúr štátu. Môžeme si o tejto vláde myslieť, čo chceme, ale dostala legitimitu v parlamentných voľbách. Menovanie úradníckej vlády poprie výsledok týchto volieb. Aj preto rozhodnutie o menovaní úradníckej vlády musí byť mimoriadne dobre zvážené a musia existovať mimoriadne silné dôvody, aby sa to stalo," upozornil Koziak.

Pochybenia ministra Mikulca

Situácií, pri ktorých pochybil niektorí z ministrov alebo jeho rezort, sme v minulosti mali podľa politológa obrovské množstvo.

„Vláda v niektorých prípadoch nevykonáva svoju činnosť dobre a v niektorých aspektoch zlyháva, ale považovať za zámienku na vymenovanie úradníckej vlády pochybenie jedného ministra alebo úradu sa nám v budúcnosti môže vypomstiť a môže sa z toho vytvoriť precedens," vysvetlil Koziak.


O porušeniach zákona zo strany ministra vnútra Romana Mikulca informoval predseda Osobitného kontrolného výboru Národnej rady SR na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) Martin Beluský (ĽSNS), ktorý sa odvolával na zistenia úradu.

Z výsledkov minuloročnej kontroly NBÚ na ministerstve vyplýva, že Mikulec opakovane neoprávnene manipuloval s utajovanými informáciami. Zákon mal porušiť 29-krát. Ministerstvo spravodlivosti vo svojom stanovisku skonštatovalo, že člen vlády SR je podľa zákona o ochrane utajovaných skutočností oprávnenou osobou s osobitným postavením, na ktorú sa nevykonáva bezpečnostná previerka.


Prezidentka Čaputová v reakcii na aktuálnu situáciu spojenú s ministrom vnútra pohrozila úradníckou vládou.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie