• Dnes je: Piatok 29. septembra 2023 meniny má Michal, Michaela

Má vláda kompetenciu na vývoz stíhačiek? Otázka MiG-29 ukazuje podľa Pčolinského dieru v zákone

Má vláda kompetenciu na vývoz stíhačiek? Otázka MiG-29 ukazuje podľa Pčolinského dieru v zákone

Ústava sa podľa Pčolinského nemá meniť na základe jednorazového problému.

12.2.2023 (SITA.sk) - Otázka možného vývozu stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu podľa poslanca Petra Pčolinského (Sme rodina) ukazuje dieru v zákone. Ako v nedeľu povedal v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12, na jednej strane v súčasnosti vykonáva určité právomoci poverená vláda v demisii.

Niekoľko nevyriešených otázok

Iné právomoci však vykonáva prezidentka. Preto je podľa Pčolinského zásadná otázka, či má poverená vláda vôbec kompetenciu na taký krok, akým je vývoz stíhačiek.

Avšak, je ešte niekoľko nevyriešených otázok, ktoré nevie vyriešiť ani vláda, ani prezidentka," povedal Pčolinský s tým, že pre úpravu tejto situácie by bolo možné zmeniť ústavu.

Zmena ústavy pre jednorazový problém

Môžme sa baviť o tom, že to treba systémovo nastaviť, aby ďalší, ktorí po nás prídu, nemuseli tieto problémy riešiť," skonštatoval poslanec.

Zároveň Pčolinský odmietol, aby sa ústava menila pre jednorazový problém, akým je napríklad otázka vývozu MiGov.

Ústavu môžme meniť pre nejaké zásadným otázkam celospoločenského významu," dodal.

Mobilizácia nehrozí

Reči o tom, že na Slovensku bude v súvislosti s vojnou na Ukrajine vyhlásená mobilizácia, ako to tvrdil poslanec strany Smer-SD Ľuboš Blaha, sú sprosté klamstvo a strašenie ľudí, povedal v diskusnej relácii O 5 minút 12 RTVS poslanec Peter Pčolinský (Sme rodina).

Žiadna mobilizácia sa nechystá. Slovenská republika nie je vo vojnovom stave a ani ho neplánuje vyhlasovať," vyhlásil Pčolinský s tým, že podobné reči sú smerovaním na najnižšie pudy obyvateľov.


Podľa poslanca za Smer-SD Richarda Takáča však boli vyjadrenia vytrhnuté z kontextu. „Nehovorilo sa tam o žiadnej mobilizácii ľudí," skonštatoval.


Heger: Stíhačkám pre Ukrajinu chýbajú náhradné diely a nevieme ich používať, Fico sa k zabíjaniu nevinných otáča chrbtom

Stíhačky MiG-29, ktoré chce Slovensko poskytnúť Ukrajine, sú vyradené a nevieme ich používať. Už sú mesiace uzemnené, Slovensko na ne nemá náhradné diely a opravovali ich ruskí technici, s ktorými už Slovensko nechce spolupracovať.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Uviedol to v piatok dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽaNO) na tlačovej besede. Povedal, že práve tieto vyradené migy môžu zachrániť nevinné životy na Ukrajine.

Za pomoc dostávame peniaze

Heger dodal, že za akúkoľvek pomoc, ktorú poskytne Slovensko Ukrajine, sa vždy uchádza o preplatenie z európskeho mierového nástroja.


Pomáhame Ukrajine a dostávame za to peniaze. Inak by sme túto techniku museli vyradiť a nemali by sme za to nič," dodal Heger.


Ukrajina na nikoho neútočí, ale bráni sa. O dva týždne bude presne rok, čo Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Boli to aj civilné miesta. Preto chce Slovensko pomôcť a bude pomáhať Ukrajine, pokiaľ budem predsedom vlády, pretože nám záleží na ochrane ľudských životov," uviedol Heger s tým, že aj Slováci si prežili v histórii druhú svetovú vojnu a dobre vedia, čo znamená pomoc spojencov.

Fico sa k zabíjaniu otáča chrbtom

Je hanbou, že trojnásobný premiér Róbert Fico dnes reaguje na pomoc nevinným ľuďom formou, že im chce poslať deky a teplý čaj. Poslať deky ľuďom, ktorí zomierajú pod paľbou rakiet je cynizmus a je to, ako keby sme tým ľuďom povedali, že zomriete, ale aspoň v teplúčku," uviedol premiér s tým, že týmto sa Fico otáča chrbtom k zabíjaniu nevinných ľudí.

Dočasne poverený minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) zdôraznil, že je v národnom záujme SR, aby Ukrajina bola demokratickou slobodnou krajinou, aby na Ukrajine neboli Ruské tanky a aby sa Slovensko nemuselo obávať, kedy sa Vladimír Putin rozhodne ísť ďalej na západ.


Je národným záujmom SR, aby sa Ukrajina ubránila, a preto budeme robiť všetko pre to, aby sme jej pomohli," dodal Naď.

Na MiG-och nemá kto lietať

Šéf rezortu rovnako potvrdil, že migy sú uzemnené a na Slovensku ich už nebudeme nikdy používať. „Dokonca za bývalej vlády sa rozhodlo, že sa nebudú trénovať piloti. Keby boli aj v stopercentnom stave, tak by na nich nemal kto lietať. Aj preto sme ich uzemnili," vysvetlil Naď. Uviedol, že Slovensko má v tomto prípade len dve možnosti.


Buď vyhlásime súťaž na odpredaj a napokon by mohli skončiť niekde v Rusku, alebo ich môžeme dať na Ukrajinu, kde im reálne pomôžu," vyhlásil Naď s tým, že na Ukrajine majú svoje migy, svojich pilotov a fabriku, ktorá ich opravuje.

My máme možno desať migov, ktoré by sme vedeli poskytnúť a oni by si z nich urobili sedem či osem funkčných, ktoré by zachraňovali životy," vysvetlil minister obrany. Podobne ako premiér uviedol, že keď Ukrajine poskytneme migy, dostaneme za ne náhradu.


Môžeme dostať finančnú náhradu prostredníctvom európskeho mierového nástroja, pričom sme už dostali viac ako 82 miliónov eur na účet SR za pomoc, ktorú sme doteraz poskytli. Môžeme dostať za to aj iné, nepeňažné plnenie," vysvetlil Naď s tým, že všetko je však momentálne záležitosťou prebiehajúcich rokovaní.

Zatiaľ nepadlo žiadne rozhodnutie, avšak podľa slov ministra obrany vieme pomôcť Ukrajine vo forme migov, protivzdušnej obrany či ťažkej pozemnej techniky.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok 9. februára na samite v Bruseli oficiálne požiadal predsedu vlády SR Eduarda Hegera o dodanie stíhačiek MiG-29. Premiér mu povedal, že „Slovensko urobí maximum, aby tejto požiadavke vyhovelo“.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Dôchodky sa opäť zvýšia, penzisti si prilepšia o desiatky eur

dochodky sa opat zvysia penzisti si prilepsia o desiatky eur

Poberatelia minimálnych dôchodkov si od októbra druhýkrát v tomto roku prilepšia. Sociálna poisťovňa totiž zvýši sumy minimálneho dôchodku. Jeho základná čiastka za 30 rokov dôchodkového poistenia sa z doterajších 365,70 eura mesačne zvýši na 389,90 eura mesačne.

Zvýšené sumy dôchodkov

Sociálna poisťovňa minimálne penzie zvýši automaticky, poistenci nemusia o nič žiadať a o tejto zmene dostanú rozhodnutie.

Zvýšené sumy dôchodkov dostanú na svoj bankový účet alebo v hotovosti poštou vo svojich obvyklých októbrových výplatných termínoch. Zvýšenie minimálnych dôchodkov sa týka približne 60-tisíc poberateľov penzií.

Zmeny v minimálnych dôchodkoch súvisia so zvýšením súm pomoci v hmotnej núdzi. Hodnota minimálneho dôchodku bola nastavená tak, aby poberateľ dôchodku nebol odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi.


Keďže sumy minimálneho dôchodku sa zvýšia, rozšíri sa okruh poberateľov dôchodku, ktorým vznikne nárok na minimálny dôchodok. Nárok na minimálny dôchodok tak vznikne aj niektorým dôchodcom, ktorí ho v súčasnosti nepoberajú.

Základná výška minimálnej penzie


Ak od 1. októbra bude suma ich riadneho súčasného dôchodku nižšia ako nové sumy minimálneho dôchodku, vznikne im nárok na minimálny dôchodok a dôchodok sa bude vyplácať vo zvýšenej sume minimálneho dôchodku. Poberatelia dôchodkov tak dostanú dôchodok, ktorý je pre nich výhodnejší, teda vyšší.

Od júla tohto roka základná výška minimálnej penzie tvorí 1,36-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu, od začiatku októbra sa však zvýši na 1,45-násobok sumy životného minima.


Ak osoba získala od 31 do 39 rokov dôchodkového poistenia, od októbra sa jej každý ďalší nadobudnutý rok dôchodkového poistenia nad 30 rokov na výške dôchodku zhodnotí viac.

Za každý rok dôchodkového poistenia od 30 do 39 rokov minimálna penzia stúpne o 2,5 percentuálneho bodu zo sumy životného minima, za každý rok dôchodkového poistenia od 40 rokov do 49 rokov o tri percentuálne body zo životného minima, za každý rok dôchodkového poistenia od 50 rokov do 59 rokov o päť percentuálnych bodov a za 60. a ďalší rok dôchodkového poistenia o 7,5 percentuálneho bodu zo životného minima.


Počasie