• Dnes je: Štvrtok 21. októbra 2021 meniny má Uršuľa

Lukašenkov režim podľa štátneho tajomníka Klusa naďalej utláča opozíciu, reagoval na uväznenie dvoch Bielorusov

Lukašenkov režim podľa štátneho tajomníka Klusa naďalej utláča opozíciu, reagoval na uväznenie dvoch Bielorusov

Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS) uviedol, že Európska únia bude aj naďalej podporovať občiansku spoločnosť v Bielorusku.

7.9.2021 (Webnoviny.sk) - Režim bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka pokračuje v útlaku opozičných predstaviteľov aj občianskej spoločnosti. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS).

Reagoval tak na to, že v pondelok 6. septembra bola na dlhoročné väzenie odsúdená popredná predstaviteľka bieloruskej opozície Maryja Kalesnikavová a jej právnik Maxim Znakov.

Politické znásilňovanie justície

Klus tvrdí, že ide o ďalšiu smutnú ukážku politického znásilňovania justície v neslobodnej krajine a pokračovania represií prezidenta Lukašenka.

„Je to ďalší dôkaz o tom, že režim v Minsku pokračuje v očividnom porušovaní ľudských práv a bezohľadnom zastrašovaní predstaviteľov opozície a občianskej spoločnosti,“ napísal štátny tajomník.

Tajomník vyzval na okamžité prepustenie politických väzňov, ktorí vyzývali na demokraciu a slobodu v Bielorusku. Dodal, že Európska únia (EÚ) je aj naďalej pripravená podporovať tamojšiu občiansku spoločnosť.

Kríza na hraniciach

Klus upozornil aj na bezohľadnosť Lukašenkovej politiky, ktorá využíva aj utečencov a spôsobuje tak krízu na hraniciach s Litvou, Lotyšskom a Poľskom.

„Je evidentné, že režim v Minsku v rámci odvety za sankcie zo strany EÚ cielene vyvoláva nestabilitu na hraniciach Únie a podporuje či doslova organizuje nelegálnu migráciu," dodal.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie