• Dnes je: Utorok 16. augusta 2022 meniny má Leonard

Lukašenko sľúbil migrantom na hranici s Poľskom potraviny a oblečenie, pomôže im aj s návratom domov

Lukašenko sľúbil migrantom na hranici s Poľskom potraviny a oblečenie, pomôže im aj s návratom domov

Migrantom sľúbil, že bieloruské úrady im pomôžu vrátiť sa do ich domovských krajín, ale iba ak budú chcieť.

26.11.2021 (Webnoviny.sk) - Bieloruský prezident Alexander Lukašenko v piatok sľúbil poskytnutie potravín a teplého oblečenia tým migrantom, ktorí sa rozhodnú zostať na bielorusko-poľskej hranici a nevrátia sa do svojej vlasti. Učinil tak počas návštevy zariadenia, ktoré prijíma migrantov na hraniciach.

„Mojou úlohou je pomôcť vám, ľuďom v problémoch. My, Bielorusi, vrátane mňa, urobíme všetko, čo si želáte, aj keď sa to nepáči Poliakom, Lotyšom a iným,“ povedal Lukašenko smerom k stovkám migrantov počas návštevy zariadenia pripomínajúceho sklad, asi 500 metrov od hranice neďaleko mesta Bruzgi. „Budeme s vami spolupracovať na vašom sne,“ dodal Lukašenko.

Nemecko popiera Lukašenkove tvrdenia

Návšteva bieloruského lídra prichádza po týždňoch napätia na bielorusko-poľskej hranici. Od 8. novembra na nej uviazla veľká skupina ľudí pochádzajúca prevažne z Blízkeho východu. Väčšina z nich uteká pred konfliktmi alebo pocitom beznádeje vo svojich domovských štátoch s cieľom dostať sa do Nemecka alebo inej západoeurópskej krajiny.

Lukašenko opakovane vyzýva Nemecko, aby týchto migrantov prijalo. Hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert však v piatok dôrazne poprel tvrdenia Lukašenka, že Nemecko súhlasilo s prijatím 2000 migrantov, ktorí sa momentálne nachádzajú v Bielorusku.


„Nie je pravda, že s tým Nemecko súhlasí,“ povedal Seibert novinárom v Berlíne.

Bielorusko im pomôže vrátiť sa domov

Bieloruský prezident uviedol, že okrem približne dvoch tisícok migrantov v spomenutom pohraničnom zariadení zostáva v Bielorusku ďalších 2000 až 3000 ďalších.

Dodal, že každý deň sa podarí nelegálne vstúpiť do EÚ približne 200 migrantom.

Lukašenko podľa EÚ podnecuje príliv migrantov

už dávnejšie obvinila Lukašenkov režim, že podnecuje príliv migrantov a využíva ich v rámci odvety za sankcie EÚ. Bielorusko však popiera, že by organizovalo migračnú krízu.


Lubrkašenko pred niekoľkými dňami v rozhovore pre BBC pripustil, že bieloruské bezpečnostné sily pomáhali migrantom prechádzať hranice do Poľska. Odmietol však tvrdenia, že jeho režim nalákal migrantov a dokonca vyhlásil, že nechce, aby prechádzali cez Bielorusko.


Najčítanejšia najnovšia správa

Pohreb kardinála Jozefa Tomka v Košiciach: Svätá omša bude v latinskom a slovenskom jazyku

pohreb kardinala jozefa tomka v kosiciach svata omsa bude v latinskom a slovenskom jazyku

16.8.2022 (Webnoviny.sk) - V utorok od 11:00 sa v Dóme sv. Alžbety v Košiciach koná pohreb kardinála Jozefa Tomka.

Vzdať úctu mu pred samotným obradom mohli dať ľudia ešte do 9:00, dovtedy tam boli vystavené jeho ostatky. Len za nedeľu a pondelok do chrámu z tohto dôvodu prišlo podľa hovorcu Košickej arcidiecézy Jaroslava Fabiana približne deväťtisíc ľudí.

Pre tých, ktorí sa v utorok do dómu na pohreb nedostanú, je vonku pred Urbanovou vežou pripravená veľkoplošná obrazovka. Prostredníctvom nej budú môcť sledovať priamy prenos z obradu.

Obrady povedie arcibiskup kardinál Duka

Na poslednej rozlúčke sa zúčastní aj bývalý osobný tajomník Jána Pavla II., emeritný krakovský arcibiskup, kardinál Stanisław Dziwisz.  Pohrebné obrady povedie emeritný pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.

Košická arcidiecéza očakáva, že na poslednej rozlúčke s kardinálom Tomkom sa zúčastnia tisíce veriacich i zasvätených, aj stovky kňazov. Očakávajú aj účasť slovenských, maďarských, českých i moravských biskupov, no aj biskupov z Poľska a Ukrajiny. Očakávaná je prítomnosť najvyšších ústavných činiteľov, teda prezidentky Zuzany Čaputovej, premiéra Eduarda Hegera a predsedu parlamentu Borisa Kollára.

Prítomných v úvode privíta košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč. Pohrebné obrady sa budú konať podľa zvyklostí pri pohreboch členov kardinálskeho zboru. Svätá omša bude v latinskom a slovenskom jazyku. Na organe bude hrať František Beer, hudobný sprievod zabezpečí Zbor a orchester sv. Cecílie pri Dóme sv. Alžbety v Košiciach pod vedením dirigenta Viliama Gurbaľa. V závere omše sa prítomným poďakuje košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober.

Mesto vyčlenilo 25-tisíc eur

Mesto Košice ešte počas minulého týždňa informovalo, že je na pohreb kardinála pripravené. Primátor Jaroslav Polaček a vedenie mesta vyčlenili na zabezpečenie organizácie tejto udalosti sumu 25-tisíc eur. Zóna Dómu sv. Alžbety sa zmenila na pietne miesto.

Od piatka zdobia košickú Hlavnú, Mlynskú a Alžbetinu ulicu vlajky s vatikánskymi, slovenskými a košickými insígniami a kvetinová výzdoba, ktorú zabezpečuje Správa mestskej zelene. Samospráva avizovala aj zvýšenú čistotu v uliciach.

Mesto už vopred vyzvalo majiteľov reštaurácií a podnikov v okolí Dómu sv. Alžbety, aby od nedele do utorka znížili intenzitu reprodukovanej hudby. Na dodržiavanie verejného poriadku dohliadajú príslušníci bezpečnostných zložiek.

Desiatky autobusov s pútnikmi

Pre autobusy a autá sú pripravené záchytné parkoviská. Samospráva uviedla, že podľa odhadov má do Košíc prísť približne 100 autobusov s pútnikmi z celého Slovenska.

„Autobusy majú podľa pokynu organizátorov vyložiť ľudí na autobusovej stanici, odkiaľ sa ďalej cez Mlynskú ulicu presunú k dómu. Využiť môžu aj záchytné parkovisko v Košickej futbalovej aréne na ulici Pri prachárni 13. Pre osobnú dopravu je pripravený parkovací dom pri Steel Aréne,“ avizovalo mesto.


Počas smútočného obradu bude zabezpečená aj zdravotná služba, požiarna ochrana a toalety.


Kardinál Jozef Tomko zomrel v pondelok 8. augusta vo svojom byte v Ríme vo veku 98 rokov.


Narodil sa 11. marca 1924 v obci Udavské pri Humennom, bol slovenský rímskokatolícky biskup, kardinál, náboženský spisovateľ a emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov a emeritný predseda Pápežského komitátu pre medzinárodné eucharistické kongresy. Po smrti kardinála Alberta Vankoyea 29. júla 2021 sa stal najstarším žijúcim členom kolégia kardinálov.

V roku 1945 odišiel študovať do Ríma, kde bol o štyri roky neskôr aj vysvätený za kňaza. Z tohto dôvodu sa pre nástup komunistického režimu nemohol vrátiť na Slovensko. V roku 1985 ho pápež Ján Pavol II. vymenoval za kardinála.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie