• Dnes je: Nedeľa 17. októbra 2021 meniny má Hedviga

Lukašenko sa zrejme začne od západu odstrihávať aj ekonomicky, myslí si europoslanec Šimečka

Lukašenko sa zrejme začne od západu odstrihávať aj ekonomicky, myslí si europoslanec Šimečka

Jedným z hlavných dôvodov odporu k Lukašenkovi je nepriaznivá ekonomická situácia v Bielorusku.

22.11.2020 (Webnoviny.sk) - Keď sa Alexandrovi Lukašenkovi nedarilo protesty potlačiť v zárodku, stretol sa v Moskve s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Je teda možné, že sa k Rusku pripúta ešte užšie a od západu sa začne odstrihávať aj ekonomiky.

Malé geopolitické zemetrasenie

Pre agentúru SITA to uviedol europoslanec a podpredseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka. Západné spoločnosti totiž podľa neho v Bielorusku zabezpečujú najlepšie pracovné miesta.

Ak sa však Lukašenkovi nepodarí udržať si moc, podľa Šimečku to bude, pravdepodobne, malé geopolitické zemetrasenie – Bielorusko by mohlo nastúpiť na cestu približovania sa ku krajinám Európskej únie (EÚ) a Putinova reakcia nebude pozitívna.

Europoslanec zároveň pripomenul, že jedným z hlavných dôvodov odporu k Lukašenkovi je nepriaznivá ekonomická situácia v Bielorusku.

Bielorusko čaká recesia

Tá je podľa neho o to horšia, že Lukašenko napriek stúpajúcemu počtu prípadov nezaviedol dostatočné opatrenia na boj s pandémiou.

„Podľa Svetovej banky čaká Bielorusko budúci rok recesia, čo nespokojnosť s režimom len prehĺbi. Európska únia musí byť pripravená Bielorusku finančne pomôcť – samozrejme pod podmienkou, že budú prepustení všetci politickí väzni a zabezpečené nové, férové voľby tak, aby peniaze v žiadnom prípade neposilnili moc skorumpovaného a agresívneho režimu,“ vysvetlil Šimečka.

Líderka bieloruskej opozície Svetlana Cichanovská je aktuálne v Litve, jej manžel a ďalší opoziční lídri sú vo väzení v Bielorusku. V tejto súvislosti europoslanec uviedol, že líderky a lídri, ktorí sa rozhodli zostať v Bielorusku, končia vo väzení a podľa správ Amnesty International ich tam mučia.

„Je obdivuhodné, že sa napriek tomu nevzdávajú, čo platí aj pre Svetlanu Cichanovskú, ktorej manžel je v dosahu Lukašenkových síl,“ dodal.

Viac k téme: bieloruský prezident

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie