• Dnes je: Pondelok 25. októbra 2021 meniny má Aurel

Lukašenko sa poďakoval Putinovi za podporu, na stretnutí mu sľúbil riadne splatenie požičaného

Lukašenko sa poďakoval Putinovi za podporu, na stretnutí mu sľúbil riadne splatenie požičaného

Bieloruská ekonomika, ktorú tvrdo zasiahla pandémia koronavírusu, dostala nedávno ďalší úder.

13.7.2021 (Webnoviny.sk) - Ruský prezident Vladimir Putin sa v utorok stretol s bieloruským náprotivkom Alexandrom Lukašenkom, ktorý sa uprostred napätých vzťahov so Západom čoraz viac spolieha na podporu Moskvy.

Počas návštevy v Petrohrade Lukašenko poďakoval Putinovi za „naozaj skutočnú podporu Ruska“ a sľúbil, že jeho krajina požičané riadne splatí. Putin zasa počas rokovania vyzdvihol Bielorusko a označil ho ako „spoľahlivého a stabilného partnera“.

Lukašenko sankcie odsúdil

Bieloruská ekonomika, ktorú tvrdo zasiahla pandémia koronavírusu, dostala nedávno ďalší úder, keď Európska únia v reakcii na odklon lietadla na trase Atény - Vilnius a zadržanie novinára Ramana Prataseviča uvalila na Minsk viacero sankcií, ktoré ochromili kľúčové oblasti bieloruského hospodárstva.

Lukašenko tieto sankcie EÚ ostro odsúdil a v rámci odplaty oznámil, že Bielorusko zastaví spoluprácu s úniou týkajúcu sa riešenia nelegálnej migrácie. Práve z územia Bieloruska putuje do Litvy, členského štátu EÚ, mnoho migrantov z Blízkeho východu a Afriky, ktorí potom smerujú do ďalších krajín európskej dvadsaťsedmičky.

Represie voči zástupcom médií

Šesťdesiatšesťročný Lukašenko, ktorý v Bielorusku pevne vládne od roku 1994, sa ocitol pod tlakom po vlaňajších prezidentských voľbách. V nich podľa oficiálnych výsledkov zvíťazil, no opozícia i zahraničie považujú výsledky hlasovania za zmanipulované.


V uliciach bieloruských miest následne vypukli demonštrácie proti Lukašenkovi, ktoré trvali niekoľko mesiacov. Súčasný režim v Bielorusku neváhal na potlačenie protestov použiť tvrdé zásahy, pričom výsledkom boli tisícky zatknutých, uväznených či dokonca mučených ľudí. V ostatných týždňoch sa vyskytli aj početné represie voči zástupcom médií, vrátane spomenutého Prataseviča.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie