• Dnes je: Pondelok 25. októbra 2021 meniny má Aurel

Lukašenko hovorí o čistiacej operácii, v záťahu proti aktivistom a médiám chce pokračovať aj naďalej

Lukašenko hovorí o čistiacej operácii, v záťahu proti aktivistom a médiám chce pokračovať aj naďalej

Bieloruské úrady v posledných týždňoch zintenzívnili razie a zatýkanie nezávislých novinárov a občianskych aktivistov.

23.7.2021 (Webnoviny.sk) - Bieloruský prezident Alexander Lukašenko sa vo štvrtok zaviazal pokračovať v záťahu proti občianskym aktivistom, ktorých označuje za „banditov a zahraničných agentov“. Dlhoročný líder zároveň pokáral predstaviteľov svojej administratívy za to, že dovolili fungovanie mimovládnych organizácií, ktoré sú podľa neho „škodlivé pre štát“.

„Koná sa čistiaca operácia. Myslíte si, že je to jednoduché? Pracujú pre nich tisícky našich ľudí a majú pokrivené mozgy a ich hlavy sú vymyté zahraničnými peniazmi,“ povedal Lukašenko.

Razie a zatýkanie sa zintenzívnili

Podľa ľudskoprávnej organizácie Viasna len v tomto mesiaci vykonali viac ako 200 prehliadok kancelárií a bytov novinárov a aktivistov. Vo štvrtok podľa organizácie zadržali 11 aktivistov.

Vo väzbe je celkovo 31 bieloruských novinárov, ktorí buď čakajú na proces alebo si odpykávajú tresty.

Chcú zrušiť združenia novinárov a spisovateľov

Bieloruské ministerstvo spravodlivosti v stredu požiadalo najvyšší súd o zrušenie Bieloruského združenia novinárov. Ako dôvod uviedlo údajné chyby v dokumentoch o prenájme kancelárií. Združenie tvrdí, že nemôže poskytnúť potrebné dokumenty, aby reagovalo na sťažnosť, pretože jej sídlo je od minulotýždňovej policajnej razie zapečatené.

Vo štvrtok tiež ministerstvo požiadalo súd o zrušenie bieloruského PEN Centra - združenia spisovateľov, ktoré vedie držiteľka Nobelovej ceny za literatúru Svetlana Alexijevičová. Spisovateľka je členkou opozičnej Koordinačnej rady, ktorej cieľom je demokratický prechod moci v krajine. Alexijevičová vlani odišla z Bieloruska po tom, čo ju vyšetrovací úrad predvolal na výpoveď.

Viac k téme: bieloruská opozícia, bieloruský prezident, novinári

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie