• Dnes je: Nedeľa 02. októbra 2022 meniny má Levoslav

Ľudia v Rusmi okupovaných oblastiach na Ukrajine nemajú prístup k liekom, minister zdravotníctva v tom vidí zámer

Ľudia v Rusmi okupovaných oblastiach na Ukrajine nemajú prístup k liekom, minister zdravotníctva v tom vidí zámer

Ukrajinský minister zdravotníctva Viktor Ľaško obvinil ruské sily zo spáchania zločinu proti ľudskosti tým, že zablokovali prístup k cenovo dostupným liekom v okupovaných oblastiach.

V rozhovore pre agentúru AP uviedol, že Rusi opakovane blokujú úsilie o poskytnutie štátom dotovaných liekov ľuďom v okupovaných mestách a dedinách.

Nepovolili humanitárne koridory

„Počas celých šiestich mesiacov vojny Rusko nepovolilo riadne humanitárne koridory, aby sme mohli poskytnúť naše vlastné lieky pacientom, ktorí ich potrebujú,“ vyhlásil Ľaško.

„Domnievame sa, že tieto kroky Rusko podniká zámerne a považujeme ich za zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny, ktoré budú zdokumentované a identifikované,“ dodal minister.

Sekundárne dôsledky vojny

Vojna na Ukrajine spôsobila vážne narušenie štátnej zdravotnej služby v krajine. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uviedla, že k 11. augustu zaznamenala 445 útokov na nemocnice a iné zdravotnícke zariadenia, ktoré si priamo vyžiadali 86 úmrtí a 105 zranení.

Ľaško poznamenal, že sekundárne dôsledky boli oveľa závažnejšie. „V oblastiach, ktoré sú síce teraz pod kontrolou ukrajinských síl, sú poškodené cesty a mosty, a je ťažké dostať do nemocnice niekoho, kto mal infarkt alebo mŕtvicu. Niekedy to nestihneme, sanitka sa tam skrátka nedostane včas. Vojna preto spôsobuje oveľa viac obetí ako tých, ktorí zahynuli v bojoch. Toto číslo sa nedá spočítať,“ skonštatoval ukrajinský minister zdravotníctva.


Najčítanejšia najnovšia správa

Po alkohole siahnu čoraz mladšie deti, najrizikovejšou skupinou sú žiaci siedmych ročníkov

po alkohole siahnu coraz mladsie deti najrizikovejsou skupinou su ziaci siedmych rocnikov

2.10.2022 (Webnoviny.sk) - Deti počas pandémie začali častejšie užívať alkohol. Používali ho na zahnanie úzkosti, samoty i negatívnych pocitov počas izolácie. Už trinásťroční skúšajú alkohol s kamarátmi či sami, no častejšie siahnu po cigarete.

Vyplýva to z dotazníkov projektu Hovorme o alkohole. Alkohol skúšajú i mladšie deti. Pri pití sú deti najčastejšie ovplyvňované rovesníkmi či staršími kamarátmi. Piť zvyknú príležitostne, najčastejšie raz týždenne.

Šokujúce priznania žiakov

Obvykle pijú na rôznych oslavách, keď chcú zapadnúť, prípadne keď chcú byť sebavedomejší alebo sa chcú zbaviť negatívnych pocitov. Okrem alkoholu skúšajú i cigarety a drogy.

Rôzne elektronické či vaporizované cigarety sú v súčasnosti považované za módne a zadovážiť si fľašu alkoholu, prípadne i drogy, tiež nie je pre deti problematické.

„Projekt je určený žiakom siedmych ročníkov a doteraz sa doň zapojilo vyše 15-tisíc žiakov zo 190 škôl po celom Slovensku. Žiaci počas interaktívnych hodín hovoria o alkohole s vyškolenými lektormi, počúvajú príbehy svojich rovesníkov, hovoria o vlastných skúsenostiach a zážitkoch. Niektoré priznania doslova šokujú aj skúsených lektorov,“ opísal projekt Tomáš Huba z OZ Fórum Pi s rozumom (FPSR).

Doplnil, že práve deti v siedmom ročníku sú veľmi rizikovou skupinou, pretože v tomto veku sa po prvýkrát stretávajú s alkoholom, a to medzi kamarátmi, alebo v rodine. Zároveň sa sami za deti nepovažujú, no sú veľmi ovplyvniteľní. Podľa Hubu treba s nimi o alkohole otvorene hovoriť.

Zakázané ovocie najlepšie chutí

Podľa prieskumu občianskeho združenia každý štvrtý rodič sám ponúkne dieťaťu alkohol. Častokrát ide o pivo, ktoré je mylne spolu s vínom považované za „mäkký" alkohol. Huba tvrdí, že delenie alkoholu na mäkký a tvrdý je omyl.

Doplnil, že jeden deciliter vína, dve a pol decilitra piva a tri centilitre vodky majú rovnaký obsah alkoholu. Podľa lektorky Zuzany Žilinčíkovej deti často pijú, pretože im je alkohol zakazovaný, a ony chcú vyskúšať zakázané. Tiež tým, že vidia dospelých piť, považujú pitie alkoholu za normálne. Používajú ho na zahnanie nudy, frustrácie i samoty.


„Je veľký rozdiel medzi tým, keď dieťa vníma alkohol ako čosi výnimočné a tým, že ho vníma ako úplne bežnú a niekedy aj neodmysliteľnú súčasť života. Len na nás záleží, ako bude dieťa k alkoholu pristupovať, no striktné zákazy a tresty nie sú tá správna cesta. Najmä staršie deti túžia najsilnejšie po tom, čo im zakazujeme,“ vysvetľuje psychológ Josef Šedivý z OZ Sananim, ktoré sa venuje drogovým závislostiam a spolupracuje s FPSR.


Dodal, že deťom treba vysvetliť, že alkohol môže rozvracať vzťahy i zdravie, a tiež že nie je znakom úspechu, atraktivity či zrelosti.

Tvrdšie tresty za alkohol za volantom

Podľa lektorky deti vítajú prednášky Hovorme o alkohole. Oceňujú najmä možnosť otvorene hovoriť o alkohole. Tínedžri tiež nechápu, prečo polícia nerobí častejšie razie na alkohol.

Ocenili by aj tvrdšie tresty za alkohol, a to najmä u vodičov. Pozitívne možno vnímať výsledky prieskumu WHO, podľa ktorého postupne klesá miera nadmerného požívania alkoholu medzi mladistvými. V prípade dospelých sa za posledných desať rokov spotreba alkoholu znížila o 10 percent.


OZ Fórum Pi s rozumom vykonáva prevenciu i osvetu a vzdeláva deti i dospelých v záujme zodpovedného prístupu k alkoholu. Projekt Hovorme o alkohole vstupuje v školskom roku 2022/2023 do šiesteho ročníka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie