• Dnes je: Štvrtok 05. októbra 2023 meniny má Viera

Ľudia v petícii žiadajú udržanie konkurencie so 4kou na trhu, parlament zmenil hneď dva zásadné zákony

Ľudia v petícii žiadajú udržanie konkurencie so 4kou na trhu, parlament zmenil hneď dva zásadné zákony

Predstaviteľ Swanu pripomenul, že parlament na poslednej schôdzi pred predčasnými voľbami v smršti rôznych hlasovaní zmenil za jeden deň hneď dva zákony, ktoré zásadne ovplyvňujú regulátora.

Viac ako 10-tisíc podpisov pribudlo pod petíciu za udržanie konkurenčného prostredia na trhu mobilných služieb v elektronickej podobe. Ďalších zhruba päťtisíc ľudí podpísalo petičné hárky v predajniach na celom Slovensku počas uplynulého predĺženého víkendu.

Spoločnosť Swan, ktorá prevádzkuje operátora 4ka, v pondelok informovala, že nadchádzajúca štátom organizovaná aukcia frekvencií znevýhodňuje najmladšieho mobilného operátora 4ka.

Vyrovnanie pomerov na trhu

Ten sa podpisovou akciou bráni a s pomocou verejnosti chce dosiahnuť vyrovnanie pomerov na trhu. Ako jediný totiž nedisponuje tzv. nízkymi frekvenciami pod 1 GHz, ktoré slúžia na pokrývanie vidieka či menej osídlených oblastí.

„Pôvodný návrh regulačného úradu z decembra 2022 mal ambíciu vyrovnať pozície štyroch mobilných operátorov a 4ka by získala frekvencie, na ktorých môže dobudovať svoju sieť. V lete ale úrad zverejnil pozmenený zámer, v ktorom poprel svoje pôvodné plány. Môžeme sa len domnievať, prečo a pod akým vplyvom sa tak stalo,“ povedal predseda predstavenstva Swanu Juraj Ondriš.

Podľa neho pod petíciou už majú dosť podpisov na to, aby sa ňou úrad zaoberal, ale pokračujú v ich zbieraní. „Veríme, že aj tento záujem verejnosti podnieti úrad, aby sa vrátil k svojmu pôvodnému zámeru a udrží na Slovensku aj naďalej efektívne konkurenčné prostredie medzi mobilnými operátormi. Len to totiž dokáže vygenerovať pre zákazníkov nízke ceny volaní, dát či SMS,“ tvrdí Ondriš. Operátor v tejto súvislosti spustil aj informačnú webstránku, na ktorej vysvetľuje všetky súvislosti.

Zmena zásadných zákonov


Predstaviteľ Swanu pripomenul, že parlament na poslednej schôdzi pred predčasnými voľbami v smršti rôznych hlasovaní zmenil za jeden deň hneď dva zákony, ktoré zásadne ovplyvňujú regulátora.

„Kým donedávna mohli odvolať šéfa úradu len poslanci na návrh vlády väčšinou hlasov v pléne, dnes je to v rukách jediného človeka – predsedu NR SR. Tiež oklieštili regulačné právomoci Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, teda de facto štátu,“ upozornil Ondriš.


Podľa neho ten v minulosti mohol rozhodovať spory v oblasti prístupu do siete, čiže v ich prípade tzv. národného roamingu, ktorý im musia poskytnúť ostatní operátori, kým dobudujú vlastnú sieť.

Aj keď to podľa Swanu vyzerá, že tieto zmeny spolu nesúvisia, môžu byť pre budúcnosť najmladšieho operátora zásadné. V prípade, ak v nadchádzajúcej aukcii totiž nezíska potrebné frekvencie na dobudovanie plnohodnotnej mobilnej siete, bude aj naďalej odkázaný na národný roaming, tak ako doteraz.

Zníženie cien pre koncových zákazníkov

Vďaka zmene zákona už ale ostatní operátori nebudú musieť takúto možnosť 4ke ponúknuť a zmizla aj možnosť regulačného úradu takýto spor rozhodnúť. Spoločnosť poznamenala, že samotný úrad pritom vo svojej nedávno zverejnenej analýze hovorí o tom, že 4ka výrazne prispela k zníženiu cien pre koncových zákazníkov na Slovensku bez ohľadu na to, akého operátora používajú.


Kým pri jej vstupe na trh stál 1GB dát vyše 13 eur, dnes je to v priemere jedno euro. A tiež pripomína, že v krajinách, kde odišiel vyzývateľ z trhu mobilných operátorov, následne stúpli ceny až do 27 %.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Smer rokuje o zostavení budúcej koalície, vyjadril sa k programovým rozdielom a kontaktoval aj Ódora (video)

smer rokuje o zostaveni buducej koalicie vyjadril sa k programovym rozdielom a kontaktoval aj odora video

4.10.2023 (SITA.sk) - Rokovania s preferovanými koaličnými partnermi sa rozbehli. Víťaz parlamentných volieb strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) nenarazila na zásadné programové rozdiely, okomentoval povolebný vývoj jej predseda Robert Fico.

Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023

Sme v období vyjednávania, ktoré si vyžaduje striedmosť vo verejných vyjadreniach. Postupujeme podľa pravidla, že sa najskôr musíme dohodnúť, aký obsah bude mať vládny program a až potom riešiť personálne otázky," uviedol Fico vo videu na sociálnej sieti.

Predseda Smeru-SD tvrdí, že v záujme dobrej programovej prípravy kontaktoval predsedu úradníckej vlády Ľudovíta Ódora. Premiéra požiadal o súčinnosť pri poskytnutí aktuálnych informácií o vývoji verejných financií.

„Dnes sa odborný tím Smeru-SD stretne s ministrom financií Michalom Horváthom. Základom akéhokoľvek programu vlády musia byť presné údaje a kvalifikované odhady. Zdôrazňujeme, že konsolidácia verejných financií nemôže ísť na úkor dosiahnutého sociálneho štandardu ľudí," uviedol Fico.

Fico má síce v rukách najlepšie karty, ale Šimečka má po prvom kole neformálnych rozhovorov aj dobré správy

V sondovaní možnosti koalície bez Smeru-SD bude Progresívne Slovensko (PS) pokračovať aj napriek menšej pravdepodobnosti.

Uviedol to predseda PS Michal Šimečka, ktorý v utorok dokončil prvé kolo neformálnych rozhovorov s predsedami strán budúcej možnej koalície.

„Dobrou správou je, že zo všetkých strán je potvrdený záujem pokračovať v rozhovoroch a nenarazili sme na požiadavku, o ktorej by sme sa nevedeli ďalej rozprávať.

Najlepšie karty má však v rukách stále Robert Fico - je víťaz volieb, disponuje najväčším počtom mandátom, aj poverením od pani prezidentky," uviedol Šimečka s tým, že PS do toho pôjde bez červených čiar s úprimným zájmom dohodnúť sa.

O ďalších kolách rozhovorov a spätnej väzbe od partnerov bude Šimečka verejnosť súhrnne informovať.

Majerský: V tejto chvíli sa javí, že KDH mieri do opozície

V tejto chvíli sa javí, že Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) mieri do opozície. Povedal to v utorok po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou predseda KDH Milan Majerský.

Možnosť koalície s PS stále existuje

Možnosť alternatívnej koalície Progresívne Slovensko – Hlas-SD – KDH – SaS podľa neho stále existuje, no vyžadovalo by si to veľkú mieru kompromisu zo strany liberálnych strán, ktoré by museli ustúpiť z niektorých svojich požiadaviek.


„Pri štvorkoalícii je veľa otázok, ktoré nie sú zodpovedané a v niektorých otázkach sú priepastné rozdiely medzi politickými stranami. Práve preto si nemyslím, že to bude jednoduchá dohoda,“ povedal Majerský.


Šéf KDH zdôraznil, že nechcú svojich viac ako 200-tisíc konzervatívnych voličov sklamať. Byť v liberálno-progresívnej vláde by nebolo pre nich jednoduché a nechcú zahodiť polku svojho programu, na ktorý získali voličov.


„Ak bude zachovaná veľká miera kompromisu zo strany ostatných subjektov, vtedy sme ochotní debatovať o tom, aby neboli opakované voľby,“ povedal Majerský.

„Oťukávačka“ so Šimečkom


Pozvanie od predsedu víťaznej strany Smer-SD Roberta Fica na rokovanie zatiaľ nedostal. Stretol sa však už s lídrom Progresívneho Slovenska Michalom Šimečkom. Podľa jeho slov to bola „oťukávačka“.


Majerský zdôraznil, že rozhodnutie KDH nejsť do vlády so Smerom, sa nezmenilo ani po voľbách. Konečné slovo však bude mať až celoslovenská rada hnutia, ktorá zasadne 14. októbra. Podľa neho to nie je neskorý termín.

Robert Fico však dostal od prezidentky na zostavenie vlády 14 dní. „Čo sa týka prípadnej koalície Smer, Hlas a KDH, my sme pozvánku na takéto stretnutie ešte ani nedostali. Ale naše rozhodnutie spred volieb nebolo zmenené a stojíme si za ním,“ vyhlásil Majerský.


Zároveň dodal, že aj po voľbách naďalej zostáva prešovským županom. „Aj všetci ostatní šiesti župani, ktorí boli zvolení aj za poslancov Národnej rady SR, myslím, zostávajú zároveň aj županmi. Takže, dá sa to,“ uviedol.


Počasie