• Dnes je: Štvrtok 30. júna 2022 meniny má Melánia

Ľudia s oslabenou imunitou a seniori by sa mali preočkovať druhou booster dávkou. Čo však s tretími krajinami, kde nemajú prístup k vakcínam?

Ľudia s oslabenou imunitou a seniori by sa mali preočkovať druhou booster dávkou. Čo však s tretími krajinami, kde nemajú prístup k vakcínam?

Expertná skupina zostavená Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) tvrdí, že podanie druhej posilňujúcej očkovacej dávky proti koronavírusu môže priniesť určité výhody najzraniteľnejším ľuďom uprostred pokračujúceho globálneho šírenia variantu omikron a jeho podvariantov.

V utorňajšom vyhlásení WHO uviedla, že existuje „rastúci počet dôkazov o účinku dodatočnej booster dávky“ pre určité skupiny vrátane zdravotníckych pracovníkov, osôb nad 60 rokov a ľudí so slabým imunitným systémom.

WHO taktiež priznala, že ponúkanie druhej posilňujúcej dávky ľuďom môže v niektorých krajinách predstavovať logistické a iné problémy.

Zatiaľ čo mnohé bohaté krajiny zaočkovali viac ako 70 % svojej populácie, v chudobnejších krajinách bolo zaočkovaných menej ako 16 % ľudí.

Očkovanie v lekárňach je bližšie k realizácii, farmaceuti takúto kompetenciu vítajú a chcú podstúpiť vzdelávací program (video)

Slovenská lekárnická komora (SLeK) s podporou kľúčových expertov a odborných partnerov pokračuje v prípravách na očkovanie v lekárňach. Podľa tlačovej správy komory je záujem lekárnikov sľubný.

SLeK s partnermi v rámci Fóra pre dostupnejšie očkovanie spracovali podklady k certifikovanému vzdelávaniu farmaceutov v oblasti očkovania.

Rutinné očkovanie v lekárňach

„Na Farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského (UK) sme v spolupráci so skupinou expertov pripravili vzdelávací program pre farmaceutov k rutinnému očkovaniu dospelých osôb, ktorý bude jednou z podmienok úspešnej implementácie očkovania vo verejných lekárňach,“ hovorí dekan Farmaceutickej fakulty UK Ján Klimas.

Dodal, že súčasťou kurzu sú teoretické a praktické znalosti z rôznych oblastí, napríklad z epidemiológie prenosných ochorení, imunizácie, správneho skladovania a aplikácie vakcín, z kontraindikácií a praktická aplikácia vakcín či tréning poskytnutia prvej pomoci. Certifikačný kurz je pripravený na predloženie akreditačnej komisii ministerstva zdravotníctva.

Nová kompetencia farmaceutov

Fórum pre dostupnejšie očkovanie má pripravený aj súbor úprav právneho poriadku. „V navrhovanej, expertmi pripravenej právnej úprave, sú definované viaceré oblasti, kde sú potrebné legislatívne úpravy, a to najmä zadefinovať očkovanie ako súčasť poskytovania lekárenskej starostlivosti s definíciou samostatného oddelenia verejnej lekárne určeného na poskytovanie výkonov a upraviť vykazovanie výkonov prostredníctvom nástrojov e-zdravia, vykonať zmeny určením materiálneho, priestorového a personálneho vybavenia poskytovateľov lekárenskej starostlivosti pre účely očkovania, rozšíriť sústavy certifikovaných pracovných činností a zaradiť novú certifikovanú činnosť určenú pre farmaceutov,“ vymenúva prezident SLeK Ondrej Sukeľ.

Na rade sú teraz podľa Sukeľa príslušné inštitúcie, aby spustili očkovanie v lekárňach a prispeli tým k zníženiu odvrátiteľných úmrtí na Slovensku.

Lekárnici znížia tlak na lekárov

Očkovanie proti chrípke, ale aj ďalším infekčným ochoreniam vo verejných lekárňach je podľa SLeK samozrejmosťou minimálne v 14 krajinách Európy.


„Okrem samotného očkovania sú farmaceuti zapojení v procese edukácie, pomáhajú znižovať tlak na systém zdravotnej starostlivosti, prinášajú úsporu nákladov platcom aj spoločnosti a pomáhajú napríklad aj v identifikácii osôb vo zvýšenom riziku nákazy,“ hovorí viceprezidentka SLeK Miroslava Snopková.

Záujem slovenských farmaceutov o očkovanie je sľubný. „Na Slovensku by takmer 6 z 10 farmaceutov uvítalo možnosť očkovania dospelej populácie proti chrípke v lekárňach a viac ako tri štvrtiny opýtaných farmaceutov by využilo možnosť vzdelávania v oblasti vakcinácie,“ dodáva Snopková z prieskumu realizovaného SLeK v apríli 2021.Najčítanejšia najnovšia správa

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 619 infikovaných aj jedno úmrtie

koronavirus na slovensku pribudlo 619 infikovanych aj jedno umrtie

PCR testy potvrdili v stredu na Slovensku 619 pozitívnych na koronavírus. Laboratóriá ich v daný deň vykonali 1 675.

Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Za uplynulý deň pribudlo jedno úmrtie na COVID-19. Od začiatku pandémie si nový koronavírus vyžiadal už 20 147 obetí. V nemocniciach je hospitalizovaných 238 pacientov s ochorením COVID-19. Počet zaočkovaných stúpol o 38 osôb.

Slovensko hlási nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron, na pozore by sa mali mať naďalej hlavne dve skupiny ľudí

Ostatné dva týždne na Slovensku evidujeme nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron. Prípady subvariantov omikronu BA.4 a primárne BA.5 rastú naprieč krajinami Európskej únie, Portugalsko je za vrcholom vlny. Na brífingu po rokovaní vlády to povedal riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík.

Odborníci podľa Mišíka hodnotia riziko reinfekcie koronavírusom ako vysoké. Rovnako rýchlosť šírenia koronavírusu považujú za vysoké riziko.

Riziko hospitalizácie je podľa odborníkov nízke. Napriek celkovej nízkej rizikovosti pre populáciu však naďalej upozorňujú seniorov a ľudí s chronickými chorobami na zvýšenú opatrnosť.

Zavádzanie reštrikčných opatrení Mišík nepredpokladá. Primárnym cieľom protiepidemických opatrení je okrem ochrany najzraniteľnejších ľudí zachovanie takzvanej bielej medicíny a minimálne alebo žiadne obmedzovanie ekonomiky a spoločenského života.

Odborník radí sa pred letnou dovolenkou zaočkovať proti koronavírusu, nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako my

Cestujúci pred odchodom do zahraničia by napriek výrazne zlepšenej epidemickej situácii vo svete mali naďalej sledovať informácie o vývoji pandémie.

Podľa epidemiológa ministerstva zdravotníctva a lekára Petra Sabaku nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako Slovensko, ale nie je dôvod na obavy.

Vo svete sa šíria opičie kiahne

Odborník odporúča pred cestou na letnú dovolenku v zahraničí dať sa očkovať proti ochoreniu COVID-19 tým, ktorí ho neprekonali a nie sú zaočkovaní.

„Inak nie je potrebné dodržiavať žiadne zvláštne opatrenia. V prípade opičích kiahní je treba mať na pamäti, že vírus sa prenáša úzkym kontaktom s nakazeným,“ upozornil vo štvrtok Sabaka s tým, že sa neprenáša vzduchom tak ako COVID-19.

„Ak sa človek nevystavuje úzkemu kontaktu s viacerými ľuďmi v oblastiach s vyšším výskytom opičích kiahní, ako napríklad Londýn alebo Madrid, tak je riziko nákazy minimálne,“ uviedol epidemiológ.

Delta sa veľmi rýchlo šírila

Tohtoročné leto je po dvoch rokoch podľa Sabaku už bezpečné na cestovanie. „Minulú sezónu bola situácia ovplyvnená najmä tým, že sa šíril v Európe nový variant koronavírusu, ktorý na Slovensku nebol. Delta variant bol omnoho nákazlivejší a smrteľnejší,“ pripomenul. Preto ľudí vyzývali dovolenkovať na Slovensku a aby sa pri pobyte v zahraničí dali zaočkovať.


„Situácia je tento rok iná, pretože jednotlivé varianty a subvarianty sú vo svete viac-menej rovnomerne rozložené, čo sa týka ochorenia COVID-19. Momentálne neexistuje variant alebo subvariant, ktorý by sme si mohli na Slovensko zavliecť,“ povedal Sabaka. Relatívne dobrou správou pre dovolenkárov je podľa neho aj to, že v súčasnosti nie sú krajiny, kde by sa koronavírus šíril citeľne viac ako na Slovensku.

Očkovaní si môžu užívať dovolenku naplno

Tvrdí, že ľudia sa tak pri vycestovaní do zahraničia nemusia obávať výrazne horšej situácie. Pri kontakte s inými ľuďmi odporúča dodržiavať isté opatrenia, hoci nie sú výrazne obmedzujúce.


„Ten, kto už prekonal ochorenie COVID-19 alebo je zaočkovaný, a ak by sa aj na dovolenke nakazil subvariantom koronavírusu omicron, ktorý momentálne všade dominuje, tak ochorenie by nemalo byť vážne a nemalo by mať väčšie následky,“ ubezpečil Sabaka.


Ľudia, ktorí toto ochorenie prekonali a sú očkovaní tromi dávkami, sa podľa neho v podstate nemusia obávať a môžu si dovolenku užiť ako v predpandemickom období.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie