• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Ľudia opäť túžia cestovať a dopyt je veľký, rezervácie cez platformy dokonca prekonali predpandemický rok 2019

Ľudia opäť túžia cestovať a dopyt je veľký, rezervácie cez platformy dokonca prekonali predpandemický rok 2019

Za celý rok 2022 si hostia prostredníctvom platforiem ponúkajúcich krátkodobý prenájom rezervovali v EÚ zhruba 547 miliónov nocí.

Vo štvrtom kvartáli uplynulého roka si hostia prostredníctvom platforiem ponúkajúcich krátkodobé ubytovanie ako Airbnb, Booking, Expedia Group alebo TripAdvisor rezervovali v Európskej únii (EÚ) približne 97 miliónov nocí.

Ako uviedol štatistický úrad Európskej únie Eurostat, to zodpovedá nárastu o približne 25 percent v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2021.

Výrazné zotavenie po pandémii

Spomenutou hodnotou prevýšili rezervácie prostredníctvom uvedených platforiem čísla zaznamenané v predpandemickom štvrtom štvrťroku 2019, keď platformy hlásili približne 88 miliónov nocí, o 10 percent.

Za celý rok 2022 si hostia prostredníctvom platforiem ponúkajúcich krátkodobý prenájom rezervovali v EÚ zhruba 547 miliónov nocí. To znamená, že nastalo výrazné zotavenie v porovnaní s rokom 2021, keď to bolo 364 miliónov nocí, a tiež to bolo viac ako v celom roku 2019, keď hlásili približne 512 miliónov nocí.

Najvýraznejšie kleslo Česko

V roku 2022 nastal najväčší nárast počtu prenocovaní v porovnaní s rokom 2019 vo Švédsku (+33 %), Francúzsku (+31 %) a Belgicku (+23 %). Za úrovňami z roku 2019 však stále zaostávalo 14 členov EÚ. Najvýraznejší pokles bol v Česku (-36 %), Maďarsku (-27 %), Írsku a Estónsku (zhodne -23 %).

Počas minuloročného leta najpopulárnejšími regiónmi na krátkodobý prenájom ubytovania u týchto platforiem boli Jadranské Chorvátsko (20 miliónov nocí), francúzsky región Provence-Alpes-Côte d’Azur (11 miliónov) a španielsky región Andalúzia (10 miliónov).

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Izrael pokračoval v bombardovaní Pásma Gazy po tom, ako USA vetovali rezolúciu OSN o okamžitom prímerí

izrael pokracoval v bombardovani pasma gazy po tom ako usa vetovali rezoluciu osn o okamzitom primeri

9.12.2023 (SITA.sk) - Izraelské bojové lietadlá v noci na sobotu bombardovali Pásmo Gazy vrátane niektorých zmenšujúcich sa kúskov územia na juhu, ktoré Jeruzalem odporučil palestínskym civilistom ako evakuačné oblasti.

Najnovšie bombardovanie prišlo po tom, ako USA vetovali rezolúciu Organizácie Spojených národov požadujúcu okamžité humanitárne prímerie v Gaze napriek tomu, že ju podporila väčšina členov Bezpečnostnej rady OSN.

Zomreli tisíce ľudí

Od začiatku vojny medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva zomrelo viac ako 17 400 ľudí.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Ministerstvo však nezverejňuje informácie, koľko obetí tvoria civilisti a koľko bojovníci.

Vojna vypukla po tom, ako Hamas začiatkom októbra vtrhol do južného Izraela a zabil zhruba 1 200 ľudí, prevažne civilistov. Zodpovednosť za civilné obete v Gaze podľa Izraela nesie hnutie Hamas, pretože civilistov využíva ako ľudské štíty.

USA naďalej odmietajú prímerie

Od prvého decembra, čiže od skončenia niekoľkodňového prímeria, bolo zabitých viac ako 2 200 Palestínčanov.

Napriek rastúcemu medzinárodnému tlaku administratíva amerického prezidenta Joea Bidena naďalej trvalé prímerie odmieta a tvrdí, že by umožnilo Hamasu prežiť a ohrozovať Izrael.


Počasie