• Dnes je: Nedeľa 25. júla 2021 meniny má Jakub

Ľudia by mali zostať doma a neriskovať silvestrovskými návštevami, vyzýva k disciplíne Úrad verejného zdravotníctva

Ľudia by mali zostať doma a neriskovať silvestrovskými návštevami, vyzýva k disciplíne Úrad verejného zdravotníctva

K výzve sa pripojila aj Únia miest Slovenska.

31.12.2020 (Webnoviny.sk) - Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) vyzýva ľudí, aby neriskovali šírenie pandémie silvestrovskými návštevami.

V tlačovej správe to uviedla hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

Príchod Nového roka je podľa ÚVZ najbezpečnejšie privítať oslavou s členmi domácnosti. Úrad ľuďom odporúča presunúť obvyklé stretnutia s kamarátmi či príbuznými do virtuálneho priestoru.

K výzve sa pripojila aj Únia miest Slovenska (ÚMS).

Odporúčania pre verejnosť

ÚVZ zároveň odporúča verejnosti, aby sa vyhla miestam, na ktorých sa združuje vyšší počet ľudí, slabo vetraných priestorov či spoločnosti bez rúšok a dostatočných rozostupov.


Ľudia by sa podľa úradu nemali hanbiť požiadať iných, aby si v ich spoločnosti nasadili rúško, alebo aby si po vstupe do ich domácnosti opakovane umyli či dezinfikovali ruky.

Rešpektovanie nariadení

COVID-19 môže mať ťažký priebeh a dlhodobé následky aj v prípade inak zdravých a aktívnych ľudí. Pre seniorov a ľudí s chronickými ochoreniami môže byť ochorenie smrteľné. Situácia v nemocniciach je v súčasnosti kritická, čo dosvedčujú zábery preplnených zdravotníckych zariadení. Lôžka sú plné pacientov s vážnymi stavmi. Záchranári a zdravotníci, ktorí sa o nich starajú, sú už na pokraji síl,“ uviedol úrad.


Ľudia by preto podľa hygienikov mali rešpektovať platné nariadenia, ktoré sú nastavené tak, aby znižovali mobilu. K dôslednému dodržiavaniu opatrení vyzýva vzhľadom na aktuálnu situáciu v nemocniciach aj ÚMS.


Chceme poprosiť všetkých obyvateľov našich miest, aby sme sa iba tento rok zdržali akýchkoľvek osláv Nového roka. A to aj napriek tomu, že sme všetci zvyknutí si priať šťastný Nový rok v našich mestách a komunitách. Teraz nás tento pekný zvyk ohrozuje. Ostaňte, prosím, iba tento rok v úzkom kruhu a okolí svojich blízkych,“ uviedol v tlačovej správe prezident ÚMS Richard Rybníček.


Viac ako Silvester sa v minulosti slávil prvý deň roka, u väčšiny národov sa začínal na jar

Tradície starých Slovanov na posledný deň v roku, zmenu priniesli sv. Silvester a pápež Gregor

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie