• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

Lucia Gibarti vydala videoklip k piesni Hlavolam, natáčal sa v národnej prírodnej rezervácii

Lucia Gibarti vydala videoklip k piesni Hlavolam, natáčal sa v národnej prírodnej rezervácii

Novinku Gibarti vypustila do sveta prostredníctvom jednoduchého videoklipu, ktorý doplnila o text skladby.

Talentovaná speváčka Lucia Gibarti, ktorá je aj hlasom populárnej kapely Hrdza, sa pred časom vydala aj cestičkou sólovej dráhy. Aktuálne vydáva svoju piatu autorskú pieseň, ktorá opäť znie slovenčinou.

Text si napísala sama

Najnovší hudobný počin mladej speváčky vznikol vďaka omylu a to počas cesty autom, keď speváčke chcel jej producent Miro Felber pustiť jednu melódiu a nedopatrením pustil starú nahrávku, kde bola klavírna melódia tejto skladby.

„Mne sa to veľmi zapáčilo a okamžite mi tam napadla spevová linka, text a refrén. O pár dní na to sme to šli nahrať do štúdia aj s mojou skvelou kapelou,“ približuje Lucia vznik novej piesne, ktorá sa nahrávala v štúdiu The Parentals v Košiciach.

Text napísala samotná speváčka, ktorá sa podieľala i na dotvorení finálneho znenia melódi s už spomínaným Felberom. „Basovú gitaru nahral Martin ‚Miťo‘ Samuely, bicie Dan Urban a gitaru Rado Šulek, ktorý sa na piesni podieľal aj produkčne. Klavírnu linku nahral Miro Felber a finálny master spravil Peter Halgaš,“ predstavuje Lucia Gibarti pánov, ktorých inštrumenty počuť v pesničke.

Krásna nedotknutá príroda

Hlavolam zachytáva myšlienku niekedy najlepšieho rozhodnutia, aké môže človek v určitom bode života urobiť. „Je to v prvom rade naučiť sa byť šťastný sám so sebou. Poznám veľa ľudí, ktorí to však nedokážu a skáču zo vzťahu do vzťahu, čo mnohokrát nie je najšťastnejším riešením,“ vysvetľuje speváčka význam piesne.


Novinku Gibarti vypustila do sveta prostredníctvom jednoduchého videoklipu, ktorý doplnila o text skladby. Klip sa natáčal v národnej prírodnej rezervácii Lačnovský kaňon v pohorí Braniska. Nápad na námet videa dostal Jaroslav „Jaris“ Vaľko, ktorý to viedol aj produkčne. „Pieseň počul prvýkrát cestou v aute keď sme šli natáčať videoklip kapely Hrdza, veľmi sa mu zapáčila a za krátky čas vymyslel námet a lokalitu,„ hovorí Lucia Gibarti.

„Je tam naozaj krásna nedotknutá príroda a to sme práve chceli vniesť aj do záberov a podčiarknuť tým pokoj , ktorý vychádza z piesne a rozlúsknutého Hlavolamu. Ide vlastne skôr o lyrics video, v ktorom som v pozadí ja, no primárne ide o text, ktorý sa vo videu zobrazuje a ktorý si môžu prečítať aj nepočujúci ľudia,“ prízvukuje Lucia tému, ktorá je pre ňu dôležitá, pretože sama pochádza z rodiny nepočujúcich. „Šaty vo videu som si navrhovala sama a ušila mi ich šikovná Zuzana Ovsonková, ktorej sa chcem poďakovať,“ dopĺňa.


Mladá speváčka ani v týchto dňoch nezaháľa a naplno sa venuje svojej vášni – hudbe. „Chystáme veľa novej hudby, na jar vychádza moje prvé EP a fanúšikovia ma môžu vidieť najmä na koncertoch kapely Hrdza, s ktorou sme ich tento rok odohrali veľa, nielen na Slovensku, ale aj v Rumunsku, Českej republike a Poľsku. Pred pár dňami sme vydali nový krásny štúdiový album s názvom Čo mi je, to mi je. No určite bude možné vidieť ma ešte tento rok aj s mojou kapelou, napríklad 16.12. v Žiline a ďalšie koncerty predbežne zverejním na mojej web stránke www.luciagibarti.com a na mojich sociálnych sieťach,“ odkazuje Lucia Gibarti na záver.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Zriedkavým metabolickým ochorením fenylketonúriou trpí na Slovensku približne 400 ľudí. Ochorenie sa od roku 1975 zisťuje skríningom už v pôrodnici

zriedkavym metabolickym ochorenim fenylketonuriou trpi na slovensku priblizne 400 ludi ochorenie sa od roku 1975 zistuje skriningom uz v porodnici

29.2.2024 (SITA.sk) - Metabolické ochorenie fenylketonúria, známe tiež aj pod skratkou PKU (z anglického Phenylketonuria), je raritná dedičná porucha, pri ktorej si pacienti musia prísne strážiť množstvo prijatých bielkovín za deň. Ich organizmus nie je schopný premieňať aminokyselinu fenylalanín na tyrozín, keďže majú nedostatok pečeňového enzýmu nazývaného fenylalanínhydroxyláza (PAH). Dôsledkom je hromadenie fenylalanínu v krvi, čo poškodzuje predovšetkým mozgové bunky. Bez včasnej liečby dochádza k rozvoju mentálnej retardácie a epilepsie. Negatívnemu vývoju dnes možno úplne predísť dodržiavaním diéty s prísnym obmedzením prirodzených bielkovín a užívaním špeciálnych prípravkov, ktoré ich chýbanie v strave nahrádzajú.

Deti s fenylketonúriou sú zachytené novorodeneckým skríningom a následne celoživotne sledované v jednej z troch špecializovaných ambulancií na Slovensku. MUDr. Ľudmila Potočňáková z metabolickej ambulancie Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach hovorí: "PKU diéta je celoživotná a jej dodržiavanie je nesmierne dôležité v každom veku. U detí sa rozvíja intelekt a musí sa zabrániť rozvoju mentálnej retardácie, adolescenti a dospelí sa dodržiavaním diéty vyhnú psychickým a neurologickým problémom."

Miroslav Ištván, pacient s fenylketonúriou, opisuje: "Aby som mohol žiť v zdraví, museli sme s rodičmi tomu prispôsobiť každodenné fungovanie. Do škôlky som vôbec nechodil, na základnej škole som čelil mnohým pochybnostiam, či dokážem držať krok so zdravými deťmi. Avšak s podporou rodiny som všetko zvládol a dnes študujem na vysokej škole. Chcem tým povedať, že ak pacient dodržiava predpísanú diétu, intelekt sa vyvíja normálne."

Na Slovensku je asi 100 pacientov, ktorí sa v dospelosti rozhodli nepokračovať v PKU diéte, nie sú sledovaní v špecializovanej ambulancii, a preto je ich zdravie ohrozené. Dlhodobé porušovanie prísnej diéty má veľmi vážne dôsledky vo forme zhoršenej mentálnej výkonnosti, podráždenosti či depresie. "Vysoké hladiny fenylalanínu v krvi u ľudí s PKU negatívne ovplyvňujú viaceré psychické funkcie, správanie a náladu. Hrozí im tiež riziko neurologických komplikácií,” dodáva doktorka Potočňáková.

Prejavy pri nedodržiavaní striktnej diéty:

  • u dieťaťa sa už v prvom roku prejaví motorické a psychické zaostávanie
  • medzi 6. až 12. mesiacom veku dieťaťa dochádza k prvým epileptickým záchvatom, pričom postihnutý nereaguje na liečbu antiepileptikami
  • dieťa je nepokojné, agresívne, apatické
  • na koži sa môžu vyskytovať ekzémy a vyrážky
  • pacient má bledú pleť, svetlé vlasy a modré oči, čo odráža nedostatok pigmentu melanínu, respektíve jeho prekurzora tyrozínu

V čom spočíva prísna diéta ľudí s PKU?

Zo stravy musia vylúčiť všetky potraviny, ktoré obsahujú bielkoviny, teda mäso, ryby, mliečne výrobky, strukoviny či vajcia. Múka, ryža a cestoviny sú nahradené ich nízkobielkovinovou verziou. Základom stravy je zelenina a ovocie. "Chýbajúce bielkoviny, vitamíny či minerálne a stopové prvky musia pacienti s PKU prijímať vo forme špeciálnych prípravkov - aminokyselinových zmesí bez fenylalanínu alebo hydrolyzátov bielkovín, ktoré im predpisuje lekár. Ich kvalita a rôznorodosť sa našťastie stále zvyšuje," vysvetľuje MUDr. Potočňáková.

Spoločnosť Danone vyrába pod značkou Nutricia špeciálne produkty, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou jedálnička PKU pacientov. "Dostupnosť špeciálnych potravín a ďalších prípravkov je pre pacientov s fenylketonúriou priam nevyhnutnosťou. Sme radi, že ich môžeme našimi produktmi ich životným štýlom sprevádzať. Aj preto sa snažíme naše obaly maximálne zmodernizovať, aby sa ich nikde nemuseli hanbiť používať," uvádza Monika Žiláková, manažérka medicínskeho marketingu spoločnosti Danone pre Českú a Slovenskú republiku.

Pacient Miroslav dodáva: "Psychická pohoda a duševné zdravie sú pre fenylketonurikov veľmi dôležité. Ak z nejakého dôvodu nedodržiavame prísnu diétu, hladina fenylalanínu sa zvýši, čo negatívne ovplyvňuje psychický stav. Začíname pociťovať nervozitu, podráždenie, nespavosť a únavu. Aj preto sa snažím moju chorobu a špeciálne stravovanie vnímať skôr ako životný štýl. Som zároveň rád, že máme na Slovensku silnú komunitu PKU pacientov a navzájom si pomáhame a podržíme sa."

Informácie, tipy, inšpirácie pre životný štýl, recepty, ako aj úspešné príbehy a zaujímavé články, si budú môcť fenylketonurici už čoskoro nájsť na pripravovanej stránke www.svetpku.sk a už teraz sa môžu inšpirovať na sociálnej sieti Instagram, na profile

Svet PKU.

Informačný servis


Počasie