• Dnes je: Utorok 20. októbra 2020 meniny má Vendelín

Lucia Ďuriš Nicholsonová: Slovenskí onkologickí pacienti sa nevedia dostať k inovatívnej liečbe

Lucia Ďuriš Nicholsonová: Slovenskí onkologickí pacienti sa nevedia dostať k inovatívnej liečbe

Keď naozaj vážne ochoriete, tak ponižujúco idete prosiť o liek, ktorý vám predpíšu odborníci

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová na Youtube zverejnila videokomentár, prostredníctvom ktorého upozornila na obmedzenú dostupnosť modernej liečby pre onkologických pacientov na Slovensku.

Podľa slov političky sú na Slovensku onkologickí pacienti diskriminovaní: „Slovenský onkologický pacient sa nedopracuje až k 65 percentám inovatívnej a modernej liečby, ktorá je už bežne dostupná v iných členských štátoch.“

V praxi to znamená, že slovenský pacient s rakovinou môže mať problém dostať sa k lieku, ktorý Európska lieková agentúra schválila ako moderný, inovatívny a pacientom prinášajúci úľavu. Mnohé z týchto liekov totiž nie sú hradené z peňazí verejného zdravotníctva.

Reforma kategorizácie liekov

Ako ďalej na uviedla na uviedla, nový riaditeľ VšZP Richard Strapko má tento problém záujem riešiť systémovo, reformou kategorizácie liekov.Doplnila, že tento týždeň by mala mať rokovanie so Strapkom a šéfkou parlamentného zdravotníckeho výboru Janou Cigánikovou. „Pokúsime sa takéto riešenie dať na stôl, pretože táto situácia sa naozaj musí zmeniť,“ prisľúbila.


„Keď naozaj vážne ochoriete, tak ponižujúco idete prosiť o liek, ktorý vám predpíšu odborníci, aby vám ho na výnimku preplatila poisťovňa, ktorej celý život dávate peniaze. Toto je podľa mňa absurdné,“ zhodnotila.


Prípad, ktorý spustil verejnú diskusiu

Videom Lucia Ďuriš Nicholsonová reagovala na nedávny prípad slovenskej pacientky, ktorej poisťovňa dvakrát po sebe zamietla úhradu imunoterapie napriek tomu, že jej ju odporučil onkológ. Liečbu si preto najprv hradila z verejnej zbierky a vlastných úspor.


Výnimku poisťovňa urobila až po tom, ako pacientka napísala politikom vrátane Nicholsonovej a ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu, a zároveň zalarmovala médiá.


Podľa europoslankyne schválila Európska lieková agentúra za posledných deväť rokov viac ako 70 inovatívnych onkologických liekov. Slovenskí pacienti však majú hradenú len tretinu z nich. Ostatné majú možnosť dostať iba na výnimky.

Zákon garantuje len preplácanie kategorizovaných liekov


Ako pre portál vZdravotníctve.sk uviedla Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), rozsah a podmienky úhrady liekov (vrátane onkologických liekov) určuje aktuálne platný zoznam kategorizovaných liekov, ktorý je verejne dostupný.


„Na základe tohto zoznamu sa uhrádzajú stovky liekov na onkologické ochorenia a ich úhrada je garantovaná zákonom, pokiaľ sú predpísané a použité v súlade s preskripčnými a indikačnými obmedzeniami.“

Ostatné lieky poisťovňa prepláca na výnimky

Podľa VšZP bolo od 1. januára 2018 postupne do zoznamu kategorizovaných liekov zaradených približne 25 inovatívnych onkologických liekov.


„Ďalšie (inovatívne) onkologické lieky, ktoré nie sú zaradené v zozname kategorizovaných liekov, VšZP uhrádza pre svojich poistencov na výnimky. Z celkového objemu finančných prostriedkov, ktoré VšZP uhradila na výnimky za rok 2019, bolo na onkologické lieky spotrebovaných približne 80 %,“ informovala poisťovňa s tým, že takýchto liekov je približne 70.


Na liečbu rakoviny minula už 26-tisíc eur. V zúfalej situácii požiadala o pomoc aj ministra Krajčího

Niektorí slovenskí pacienti s onkologickými ochoreniami zvádzajú doslova ťažký boj o prežitie. Príkladom je aj pani Antónia Jakubčáková z Nových Zámkov. Kvôli závažnej diagnóze akútne potrebuje inovatívny liek, ktorý ale nie je hradený z verejného zdravotného poistenia. Paradoxne, v Česku a Maďarsku by sa k nemu pacientka bez problémov dostala.


Pani Antónia má 44 rokov a trpí metastatickým nádorom obličky. O svoje problémy sa s nami rozhodla podeliť po tom, ako ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu zaslala otvorený list s prosbou o pomoc.

Inovatívny liek poisťovňa neprepláca

Od januára si onkologickú liečbu uhrádza sama – z peňazí, ktoré vyzbierala vďaka verejnej zbierke. „Všetky vyzbierané peniaze boli použité na úhradu inovatívnej liečby. Môj zdravotný stav si vyžaduje pokračovanie v liečbe,“ opisuje matka troch detí, ktorá je odhodlaná v liečbe pokračovať a o pomoc poprosila aj politikov.


Peniaze na terapiu, ktorá rodinu doteraz stála už okolo 26-tisíc eur, sa takmer minuli.


„Odkiaľ má rodina s tromi deťmi (dve maloleté), s hypotékou na krku vziať ďalšie desaťtisíce eur? Rodina ma nahovárala, aby som zmenila štátne občianstvo a žiadala o liečbu v Česku alebo v Maďarsku, kde tento liek pacientom preplácajú ich zdravotné poisťovne. Poznám viac pacientov, ktorí si sami hradia inovatívnu onkologickú liečbu,“ opisuje Slovenka.


Inovatívny liek, ktorý pacientka potrebuje, nie je kategorizovaný. Poisťovňa ale môže urobiť výnimku a preplatiť aj takýto liek.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie