• Dnes je: Nedeľa 28. novembra 2021 meniny má Henrieta

Lotyšsko pristúpilo k radikálnemu kroku, nízka zaočkovanosť rozhodla o lockdowne aj zákaze vychádzania

Lotyšsko pristúpilo k radikálnemu kroku, nízka zaočkovanosť rozhodla o lockdowne aj zákaze vychádzania

Lôžka v nemocniciach sa rýchlo zapĺňajú a krajina bojuje aj s nedostatkom zdravotníkov.

19.10.2021 (Webnoviny.sk) - Lotyšsko tento týždeň zavedie na takmer mesiac lockdown vrátane zákazu vychádzania. Krok je reakciou na zhoršujúcu sa pandemickú situáciu v krajine, ktorá má jednu z najnižších mier vakcinácie proti koronavírusu v rámci Európskej únie (EÚ).

Zatiaľ na mesiac

Lotyšský premiér Krišjanis Karinš po mimoriadnom zasadnutí vlády v pondelok večer oznámil, že lockdown bude platiť od štvrtka 21. októbra do 15. novembra. Prísne opatrenia sú podľa neho potrebné, keďže nemocničné oddelenia sa rýchlo zapĺňajú pacientmi s ochorením COVID-19 a zdravotníctvo čelí nedostatku zdrojov.

Viac o téme: Koronavírus

V súčasnosti je plne zaočkovaná len tesne viac ako polovica Lotyšov. Premiér Karinš pripustil, že jeho vláde sa nepodarilo dostatočne zmobilizovať občanov, aby sa nechali zaočkovať. Lotyšsko s 1,9 milióna obyvateľov doteraz eviduje približne 190-tisíc potvrdených prípadov nákazy koronavírusom a takmer 2 900 úmrtí.

Najviac nákaz na svete

Lotyšské centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb v pondelok informovalo, že registruje 864 prípadov nákazy koronavírusom na 100-tisíc obyvateľov, čo je aktuálne jedna z najvyšších hodnôt na svete.

Od štvrtka bude v celej krajine platiť zákaz vychádzania v čase od 20:00 do 5:00. Väčšina obchodov bude zatvorená a nebudú povolené zhromaždenia vo vnútorných priestoroch. To platí aj pre zábavné, športové a kultúrne podujatia.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie