• Dnes je: Štvrtok 28. septembra 2023 meniny má Václav

Lotyšsko pokračuje v dodávkach zbraní Ukrajine, pošle ďalšie strely Stinger

Lotyšsko pokračuje v dodávkach zbraní Ukrajine, pošle ďalšie strely Stinger

Lotyšská ministerka obrany uviedla, že jej krajina bude pokračovať v dodávkach zbraní Ukrajine a vo výcviku ukrajinských vojakov.

10.1.2023 (Webnoviny.sk) - Lotyšská ministerka obrany Inara Murnieceová uviedla, že jej krajina Ukrajine opäť poskytne protitankové strely Stinger americkej výroby. Dodávku by Lotyšsko mohlo ohlásiť na nadchádzajúcom samite na základni Ramstein v Nemecku, ktorý bude 20. januára.

Línia obrany

Informoval o tom v utorok portál Kyiv Independent s odvolaním sa na lotyšské verejnoprávne médiá.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Frontová línia na Ukrajine je v skutočnosti našou vlastnou líniou obrany," uviedla šéfka lotyšského rezortu obrany. Murnieceová zároveň dodala, že Lotyšsko bude pokračovať v dodávkach zbraní Ukrajine a vo výcviku ukrajinských vojakov.

„Keď sa stretávam s ukrajinskými kolegami, najviac nám ďakujú za strely Stinger, ktoré sme na Ukrajinu poslali pred začiatkom vojny," konštatovala.

Humanitárna pomoc

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko v utorok uviedol, že Lotyšsko poslalo zo svojho hlavného mesta Riga do Kyjeva desať autobusov. Autobusy budú obsahovať humanitárnu pomoc pre Ukrajinu, „ktorú vyzbierali obyvatelia Lotyšska," dodal Kličko.


V decembri lotyšská vláda schválila vyčlenenie takmer 560-tisíc eur na nákup generátorov pre ukrajinské štátne médiá.

Dodávky energie na Ukrajine ovplyvňujú nízke teploty a silný vietor, v mnohých regiónoch došlo k núdzovým výpadkom

Náročné poveternostné podmienky negatívne ovplyvňujú ukrajinské energetické systémy. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na vyhlásenie štátneho prevádzkovateľa elektrickej siete Ukrenerho.

„Spotreba elektriny na Ukrajine sa zvýšila v dôsledku nízkych teplôt, ktoré vo väčšine regiónov zhoršuje silný vietor,“ uviedla v utorok spoločnosť Ukrenerho. Tá poznamenala, že v mnohých regiónoch už boli „prekročené“ limity dodávok, takže momentálne sú núdzové výpadky.


Spoločnosť Ukrenerho podotkla, že silné nárazy vetra spôsobili „škody prevádzkovateľom distribučných sústav“ a aktuálne trvajú opravy.

Ukrajina potrebuje na obnovenie dodávok elektriny a tepla miliardu dolárov, oznámil Šmyhaľ

Ukrajinský premiér uviedol, že jeho krajina potrebuje 1 miliardu dolárov na obnovenie normálneho fungovania elektrickej siete a vykurovacích systémov.


V prejave na schôdzke Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) Denys Šmyhaľ povedal, že ruské vzdušné útoky v minulých týždňoch poškodili polovicu kľúčových infraštruktúrnych zariadení Ukrajiny.

Konštatoval, že približné náklady naliehavej pomoci elektrárenskému sektoru sú 500 miliónov dolárov a náklady na naliehavú pomoc pre sektor centrálneho vykurovania odhadol na ďalších 500 miliónov dolárov.


Rusko podniká útoky raketami a dronmi proti ukrajinským energetickým zariadeniam od októbra takmer každý týždeň. Informuje o tom portál news.sky.com.


(1 EUR = 1,0562 USD)

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 28. september 2023

horoskopy na dnes stvrtok 28 september 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 28. september 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Skôr ako sa niekomu zaviažete, dobre si všetko premyslite a pozisťujte, čo sa dá. Neskôr sa budete márne vyhovárať, že ste nemali dosť informácií. Opatrnosť je matkou múdrosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ťažko sa nájde vec, ktorá by vás mohla naplno uspokojiť. Čo môžete podniknúť, aby ste konečne zosúladili vlastné idey, to sú otázky, ktoré si kladiete a dnes môžete dostať na ne odpoveď.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Konajte rozvážne a premyslite si ďalšie kroky do budúcnosti. Nemyslite len na ťažkosti, mohli by ste prepadnúť pesimizmu. Vynechajte prácu s peniazmi!

Rak 22.6. - 22.7.

Dnes zaznamenáte úspech skoro v každej oblasti vašej práce. Nesnažte sa však rozvíjať nové činnosti, nemuseli by ste ich zvládnuť. Dávajte pozor na cestách.Všetky Horoskopy pre Štvrtok 28. september 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie