• Dnes je: Streda 21. februára 2024 meniny má Eleonóra

Londýn a Brusel prijali novú pobrexitovú dohodu, jej obsahom je Windsorský rámec

Londýn a Brusel prijali novú pobrexitovú dohodu, jej obsahom je Windsorský rámec

Windsorský rámec má uľahčiť obchod medzi Severným Írskom a zvyškom Spojeného kráľovstva.

24.3.2023 (SITA.sk) - Európska únia (EÚ) a Spojené kráľovstvo formálne prijali novú pobrexitovú dohodu pre Severné Írsko. Windsorský rámec má uľahčiť obchod medzi Severným Írskom a zvyškom Spojeného kráľovstva a severoírskemu zákonodarnému zboru dáva možnosť vzniesť námietky proti novým pravidlám EÚ. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Mierový proces

Zástupcovia oboch strán sa v piatok stretli v Londýne, kde dohodu ratifikovali. Úniu zastúpil podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, Britániu zas minister zahraničia James Cleverly.

Šefčovič povedal, že EÚ bude naďalej počúvať všetkých v Severnom Írsku a bude pokračovať vo svojom záväzku k mierovému procesu.

Obe strany podľa neho „počúvali, rozumeli a konali v prospech oboch našich záujmov“. „Windsorský rámec je teraz výsledkom tejto skutočnej angažovanosti a spoločnej vízie,“ dodal.

Oblasť spolupráce

Rokovania o Windsorskom rámci boli podľa Cleverlyho „premyslené, profesionálne a v duchu priateľstva a spolupráce“.

„Dosiahli sme niečo, čo chráni jednotný trh EÚ, chráni vnútorný trh Spojeného kráľovstva, ale predovšetkým chráni prvky Belfastskej dohody,“ povedal minister odkazujúc na dohodu kľúčovú pre ukončenie konfliktu v Severnom Írsku.

Na Windsorskom rámci sa EÚ a Spojené kráľovstvo dohodli vo februári. Otvorí dvere pre rozhovory v ďalších oblastiach spolupráce, ktoré boli zablokované, vrátane finančných služieb a prístupu Spojeného kráľovstva k programu EÚ v oblasti výskumu Horizont Európa.

V stredu dohodu odobrili poslanci v britskom parlamente, niektorí poslanci z Demokratickej unionistickej strany aj z Konzervatívnej strany boli proti a tvrdia, že vláda by mala ešte na rámci urobiť zmeny.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 21. február 2024

horoskopy na dnes stredu 21 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Ak nechcete vyvolať v okolí chaos, mali by ste dať najavo, že o tretieho nemáte záujem. Nerozčuľujte sa kvôli chybám iných, dôležité je, že ich nerobíte vy.

Býk 21.4. - 21.5.

Zdá sa, že dnešný večer bude veľmi zaujímavý. Ak čakáte návštevu, prinesie vám milú pozornosť, ak čakáte poštu, správy budú priaznivé. Je na mieste zachovať primeraný pokoj.

Blíženci 22.5. - 21.6.

V záležitosti svojho srdca nestrácajte trpezlivosť. Postupne sa vyriešia všetky problémy, ktoré sa dnes zdajú neprekonateľné. Ak pociťujete nedostatok energie, treba ju načerpať niekde v prírode.

Rak 22.6. - 22.7.

Už ráno sa s niekým pohneváte. I keď si to nepriznáte, na konflikte máte veľký podiel. Po nejakom rozhovore si uvedomíte, čo skutočne chcete.
Všetky Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie