• Dnes je: Štvrtok 02. decembra 2021 meniny má Bibiána

Litva začala budovať plot na hraniciach s Bieloruskom, chce odradiť migrantov z tretích krajín

Litva začala budovať plot na hraniciach s Bieloruskom, chce odradiť migrantov z tretích krajín

Litva, ktorá poskytla štatút utečencov predstaviteľom bieloruskej opozície, obviňuje susednú krajinu z organizovania prechodu hraníc pre ľudí z Blízkeho východu a Afriky.

9.7.2021 (Webnoviny.sk) - Litva začala v piatok budovať plot na svojich hraniciach s Bieloruskom, aby odradila migrantov z tretích krajín. Tento krok nasleduje týždeň po tom, ako Vilnius vyhlásil mimoriadnu situáciu s cieľom riešiť prudký rast príchodu migrantov, ktorých podľa neho na vstup do Litvy nabádajú bieloruské úrady.

Vzťahy medzi týmito susednými krajinami sú napäté od volieb hlavy štátu v Bielorusku z augusta 2020. Zvíťazil v nich dlhoročný prezident Alexander Lukašenko, ale Západ hlasovanie označil za zmanipulované.

Výsledky volieb vyvolali v Bielorusku mesiace trvajúce protesty.

Plot na hraniciach bude dlhý 550 kilometrov. Náklady na jeho výstavbu budú podľa litovskej ministerky vnútra Agne Bilotaiteovej v sume 41 miliónov eur. Za posledné dva mesiace do Litvy prišlo viac ako 1 500 utečencov, čo je dvadsaťkrát viac ako za celý rok 2020. Európska únia, ktorej členom je aj Litva, uviedla, že pobaltskej krajine pomôže.

Viac k téme: hranice, migranti, plot, utečenci

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie