• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Litva považuje niektorých občanov Bieloruska a Ruska za hrozbu, do mesiaca musia z krajiny odísť

Litva považuje niektorých občanov Bieloruska a Ruska za hrozbu, do mesiaca musia z krajiny odísť

Litovský migračný úrad v piatok informoval, že dospelo k záveru, že 1 164 bieloruských a ruských občanov žijúcich v Litve predstavujú hrozbu pre národnú bezpečnosť.

4.8.2023 (SITA.sk) - Litva vyhlásila viac ako tisícku občanov Ruska a Bieloruska, ktorí žijú v krajine, za hrozbu pre národnú bezpečnosť a odoberá im povolenie na trvalý pobyt.

Boja sa o bezpečnosť?

Rozhodnutie prišlo po tom, čo vláda požiadala Rusov a Bielorusov žijúcich v Litve, nie však etnických Rusov, ktorí sú litovskí občania, aby vyplnili dotazník, ktorý zahŕňal otázky o ich názore na ruskú inváziu na Ukrajinu a status anektovaného polostrova Krym. Litva, niekdajšia sovietska republika, ktorá je v súčasnosti v NATO a Európskej únii, je silný podporovateľ Ukrajiny a tiež útočiskom mnohých Rusov a Bielorusov, ktorí utiekli pred represiami vo svojich vlastiach.

K rozhodnutiu dospel na základe hodnotenia verejných a neverejných informácií. Podľa úradu sa rozhodnutie týka 910 Bielorusov a 254 Rusov. Odpovede zo spomenutého dotazníka bral do úvahy pri rozhodovaní o tom, či udeliť alebo neudeliť povolenie na pobyt.

Môžu sa odvolať alebo opustiť krajinu

Ľudia zbavení povolenia, sa môžu proti rozhodnutiu odvolať na súde. Ostatní budú mať mesiac na opustenie krajiny.

Bielorusi a Rusi považovaní za hrozbu pre národnú bezpečnosť predstavujú len časť občanov Ruska a Bieloruska žijúcich v Litve. Podľa údajov zmieneného úradu v krajine žije viac ako 58-tisíc bieloruských občanov a 16-tisíc Rusov. Povolenie na pobyt si musia obnovovať každý rok až tri roky v závislosti od stavu žiadosti.

Vlády v Rusku a Bielorusku zatiaľ na rozhodnutie nereagovali. Bieloruská opozičná líderka Sviatlana Cichanovská uviedla, že opozícia je v danej veci v kontakte s litovskými úradmi a chce „zabrániť útoku na nevinných ľudí, ktorí nie sú spojení s režimom".

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Námestie slobody zmení tvár, Banská Bystrica už pozná víťaza súťaže

namestie slobody zmeni tvar banska bystrica uz pozna vitaza sutaze

10.12.2023 (SITA.sk) - V meste pod Urpínom už poznajú víťaza medzinárodnej urbanisticko-architektonicko-krajinárskej súťaže na komplexnú revitalizáciu Námestia slobody, ktorú vyhlásili v apríli.

Informuje o tom mesto s tým, že najvyššie hodnotenie, zo štyroch súťažných tímov v užšom výbere, získal architektonický ateliér Between z Bratislavy.

Bezbariérová, mestotvorná a vizuálne atraktívna centrálna lokalita

Obnova má dodať celému územiu identitu, podporiť jeho funkčnú logiku, charakter a vizuálne ho zjednotiť. Vznikne tak nová bezpečná, bezbariérová, mestotvorná a vizuálne atraktívna centrálna lokalita Banskej Bystrice. Celkovo ide o územie s rozlohou približne 4,2 hektára.

Vyriešiť priestorové a funkčné problémy, povýšiť a podporiť význam hlavnej kompozičnej osi vedenej v smere východ – západ a vrcholiacej Pamätníkom SNP bolo zámerom súťažného zadania.

V rámci prvej etapy sa do súťažného dialógu zapojilo dvanásť renomovaných architektonických ateliérov zo Slovenska, Českej republiky, Veľkej Británie a Nemecka.

Na hodnotiacom zasadnutí komisie bola začiatkom júna tohto roka na základe kritérií kvality a zoznamu referenčných projektov vybraná štvorica tímov. Počas druhej etapy súťažného dialógu štyri úspešné architektonické ateliéry predstavili hodnotiacej komisii a prizvaným expertom koncepty riešenia rekonštrukcie aj dlhodobej vízie Námestia slobody.

Návrat k ľudskej mierke

V súťažnom dialógu komisiu najviac zaujal návrh a koncepčný prístup architektonického ateliéru Between, ktorý získal najvyššie hodnotenie. Ich nosnou myšlienkou je návrat k ľudskej mierke, podpora lokálnej identity a histórie, užívateľská flexibilita a adaptabilita na klimatické zmeny.

Architekti z tímu Between dokázali zapracovať a výborné rozvinúť odporúčania komisie a odborných expertov bez toho, aby stratili pôvodnú kvalitnú myšlienku z fázy konceptu. Priestor námestia je vyvážený a novonavrhnutý park sa javí ako dobre dostupný a prístupný pre všetkých, teda taký, aký by mestský, urbánny park mal byť,“ povedal člen hodnotiacej komisie taliansky architekt Mauro Mandelli.

Po pretnutí komunikáciou pokračuje bývalým pamätníkom V. I. Lenina a plochami parkovej zelene na území Sídliska. Samospráva sa dlhodobo usiluje o celkovú obnovu uvedeného územia, hlavne priestranstva pred Domom kultúry, ako aj parkoviska pred bývalou Dopravnou bankou. Ide o významnú kompozičnú os v štruktúre mestského prostredia s množstvom miest záujmu s vysokou návštevnosťou. Je súčasťou priameho pešieho spojenia hlavnej železničnej stanice a autobusovej stanice s historickým jadrom a jeho okolím. Spolu so Strieborným námestím a Štadlerovým nábrežím tvorí trojicu najväčších prestupných uzlov mestskej a prímestskej hromadnej dopravy.

Kríženie motorovej dopravy a intenzívneho pešieho pohybu je podľa primátora Jána Noska ťažiskovým problémom námestia z pohľadu bezpečnosti chodcov a cyklistov, a tiež z pohľadu plynulosti cestnej premávky.

„Opravené cesty a chodníky, bezpečnejšie priechody pre chodcov, zrekonštruované autobusové zastávky a viac zelene. To všetko požadovali v celom priestore Banskobystričania, ktorí sa ešte vo februári 2021 zapojili do dotazníkového prieskumu organizovaného mestom,“ uviedol primátor, ktorý je rád, že predstavy ľudí o tom, ako by malo Námestie slobody vyzerať, sa stanú skutočnosťou.


Počasie