• Dnes je: Sobota 17. apríla 2021 meniny má Rudolf

Liptov a Tatry vyzývajú na otvorenie zimných stredísk, nákaza sa šírila len minimálne

Liptov a Tatry vyzývajú na otvorenie zimných stredísk, nákaza sa šírila len minimálne

Systém nastavený ešte pred sviatkami bol pre ubytovacie zariadenia síce tvrdý, ale podľa podľa riaditeľky liptovskej OOCR bol účinný.

12.1.2021 (Webnoviny.sk) - Regióny Liptova a Tatier vyzývajú na bezpečné opätovné otvorenie zimných stredísk a ubytovacích zariadení v nich.

Argumentujú pritom výsledkami prieskumu realizovaného v slovenských horách, kedy sa koronavírusová nákaza počas sviatočných pobytov prejavila len u 0,27 percenta všetkých ubytovaných hostí nad 10 rokov. Informovala o tom Katarína Šarafínová z Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Region Liptov.

Testovaní pred príchodom

Podľa riaditeľky liptovskej OOCR Dariny Bartkovej bol systém nastavený ešte pred sviatkami síce tvrdý, ale prejavil sa ako funkčný a efektívny.

"Všetci, ktorí k nám na pobyty prišli, boli testovaní ešte pred príchodom do ubytovacieho zariadenia a po 72 hodinách museli opäť podstúpiť ďalšie testovanie, aby mohli v pobyte pokračovať. Hneď po ukončení prevádzky zariadení sme spoločne za oba naše tatranské regióny zozbierali informácie, vypracovali prieskum na reprezentatívnej vzorke ubytovaných hostí a ten hovorí jasnou rečou. Počas pobytu sa prejavila nákaza len u 0,27 percenta našich hostí na Liptove a vo Vysokých Tatrách," uviedla Bartková.

Hostia sa cítili bezpečne

Počet klientov, ktorí museli podľa prieskumu ukončiť pobyt pre nákazu COVID-19 u niektorého člena z ich „bubliny” predstavoval len 0,81 percenta.

"Prieskum bol realizovaný na reprezentatívnej vzorke 5 182 hostí a nákaza sa prejavila len u 14 osôb. Bezpečne sa cítili naši hostia aj samotní poskytovatelia služieb. Tento model potvrdil svoje opodstatnenie a myslíme si, že bol výrazne lepšou alternatívou ako pohyb v strediskách cestovného ruchu a na svahoch v tomto období, teda bez akejkoľvek kontroly," zdôraznila Bartková.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie