• Dnes je: Utorok 28. novembra 2023 meniny má Henrieta

Lipový kvet fontány Družba sa po 40 rokoch opäť leskne

Lipový kvet fontány Družba sa po 40 rokoch opäť leskne

Dominanta najväčšieho verejného priestoru v Bratislave – námestia Slobody, je po štyroch dekádach opäť čistá.

10.7.2023 (SITA.sk) - Postarala sa o to moderná technológia od spoločnosti Kärcher, ktorá čistiace práce na 12-tonovom umeleckom diele v tvare rozvíjajúceho sa lipového kvetu bezplatne zastrešila. Najväčšia fontána na Slovensku je tak po 16 rokoch opäť v prevádzke.

Havarijný stav a nánosy vyše štyridsaťročných nečistôt na známej fontáne sú už minulosťou. Lipový kvet sa leskne takmer ako v roku 1980, kedy fontánu dokončili. Odvtedy sa na jej vzhľade podpísal čas, poveternostné podmienky, kyslé dažde aj vandali. "Vyčistenie lipového kvetu uprostred fontány bola jedna z kľúčových priorít v rámci najväčšej rekonštrukcie verejného priestoru v hlavnom meste. Fontána bola od roku 2007 vypustená, nefungovali čerpadlá, elektroinštalácia a porušená bola aj hydroizolácia bazénov. Na mnohých miestach bola poškodená aj žulová dlažba okolo jej obvodu," hovorí Annamária Krchňavá, hovorkyňa Metropolitného inštitútu Bratislava (MIB), ktorý spolu s magistrátom a Generálnym investorom Bratislavy (GIB) revitalizáciu Námestia slobody realizujú.

Vyčistili aj priľahlé priestory a múriky

"Ako líder v čistiacich riešeniach je Kärcher pripravený byť všade tam, kde sa hovorí o čistote, vrátane verejných priestorov, či kultúrnych a historických pamiatok. Ponúkli sme preto MIB-u pomocnú ruku. Bola to pre nás profesionálna výzva jedinečného rozsahu," prezrádza Pavol Galo, marketingový špecialista firmy Kärcher pre sortiment Professional. Samotné čistenie trvalo niekoľkých týždňov. V priebehu minulého roka odobrali odborníci z Pamiatkového úradu SR vzorky z fontány a na základe analýzy odporučili najvhodnejšiu metódu čistenia, ktorá nepoškodí umelecké dielo a vráti mu pôvodný vizuál. "Použitím Kärcher čistiacich prostriedkov a vysokotlakovou horúcou vodou sme si so 40-ročnou špinou úspešne poradili. S finálnym dočistením a doleštením nám pomohli pracovníci z firmy Ferrmont. V druhej fáze sme sa postarali aj o vyčistenie priľahlých priestorov a múrikov na námestí," tvrdí Pavol Galo.

Najväčšia fontána bude ekologickejšia a ekonomickejšia

Novo zrekonštruovanú fontánu poháňajú moderné technológie, jej prevádzka tak bude neporovnateľne ekologicky aj ekonomicky efektívnejšia. V minulosti v nej cirkulovalo až 2 000 metrov kubických vody, po novom to bude len 200 kubíkov. Recykláciou pôvodnej žulovej dlažby a čadičových obkladov, ktorú navrhli architekti z ateliérov 2021 a LABAK, sa ušetrilo až 500 ton materiálu na unikátne terazzo po jej obvode. "V rámci obnovy sa odstránil obvodový múr bazénov, čím bude fontána po ukončení rekonštrukcie prístupnejšia ľuďom, a počas horúcich letných dní do nej budú môcť vojsť a ochladiť sa. Veríme, že celé námestie bude po tejto dôležitej rekonštrukcii opäť plniť verejnú funkciu, pre ktorú bolo predurčené a stane sa miestom stretávania sa obyvateľov a návštevníkov hlavného mesta," deklaruje hovorkyňa MIB-u. Rekonštrukcia fontány Družba a jej okolia patrí medzi projekty v rámci programu Živé miesta, ktorého cieľom je revitalizovať dlhodobo zanedbané verejné priestory Bratislavy. "Spoločnosť Kärcher ponúka profesionálnu komunálnu techniku a čistiace riešenia pre samosprávy a firmy, ktoré udržiavajú priestranstvá pre verejnosť a pamiatky v čistom a zachovalom stave," uzatvára Pavol Galo.

Fontána ako symbol

Svoju dnešnú podobu získalo Námestie slobody v 80. rokoch minulého storočia. Za celým návrhom vtedajšieho Gottwaldovho námestia a fontány Družba, stojí autorský kolektív zložený zo sochárov Juraja Hovorku, Karola Lacka, Tibora Bártfaya a architektov Virgila Droppu a Juraja Hlavicu. Fontána symbolizuje priateľstvo a mier medzi národmi.

Architektonická súťaž na rekonštrukciu námestia sa uskutočnila ešte v roku 2017 a zastrešovala ju kancelária hlavnej architektky. Zo 14 prihlásených návrhov na jeho revitalizáciu, priniesli najlepšie riešenie architekti z ateliérov 2021 a LABAK, ktorí sa špecializujú na verejné projekty.

Informačný servis

Viac k téme: Fontána, Fontána Družba, PR
Zdroj: SITA.sk - Lipový kvet fontány Družba sa po 40 rokoch opäť leskne © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 28. november 2023

horoskopy na dnes utorok 28 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 28. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

V práci pôjde všetko ani po masle. Dokážete sa dokonale sústrediť. Využite to na vyriešenie záležitostí, do ktorých ste doteraz nemali odvahu sa pustiť.

Býk 21.4. - 21.5.

Vaša optimistická nálada poteší okolie. Zistíte, že to nie je s vašimi možnosťami také zlé, len sa treba zbaviť predsudkov a skúšať nové spôsoby.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Neberte tragicky, ak budete musieť urobiť niečo, o čo vás požiada partner. Radi by ste si poleňošili, ale zrejme sa vám to len tak ľahko nepodarí. Nechcete iste počúvať výčitky partnera.

Rak 22.6. - 22.7.

Vaše narábanie s financiami nie je práve najhospodárnejšie. Mal by sa vám prihlásiť človek, ktorý vám má čo povedať. Nechajte si dostatok času na rozhovor s ním.Všetky Horoskopy pre Utorok 28. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie