• Dnes je: Nedeľa 02. októbra 2022 meniny má Levoslav

Liga národov: Herná mizéria slovenských futbalistov pokračuje, podľahli aj Azerbajdžanu

Liga národov: Herná mizéria slovenských futbalistov pokračuje, podľahli aj Azerbajdžanu

Slovenská reprezentácia inkasovala v závere oboch polčasov.

22.9.2022 (Webnoviny.sk) - Výsledková aj herná mizéria slovenskej futbalovej reprezentácie v Lige národov 2022/2023 pokračuje. Talianskemu trénerovi Francescovi Calzonovi nevyšiel debut na lavičke tímu SR, jeho zverenci v súboji 3. skupiny C-divízie LN prehrali v Trnave s výberom Azerbajdžanu 1:2.

Vedenie hostí zariadil tesne pred prestávkou Renat Dadašov, no v nadstavenom čase druhej časti Erik Jirka z pokutového kopu. Rozhodnutie zariadil v piatej minúte extra času Hojjat Haghverdi. Už pred duelom bolo známe, že Slováci nepostúpia späť do B-divízie, keďže výber Kazachstanu v Astane zdolal Bielorusov 2:1 a v predstihu si zaistil prvenstvo v skupine a postup nahor.

Účinkovanie v aktuálnej edícii Ligy národov ukončia Slováci v nedeľu v srbskom meste Bačka Topola, v ktorom o 18.00 h vyzvú výber Bieloruska. Bielorusi doteraz získali iba dva body a už sa nevyhnú zostupu, Slováci doteraz získali šesť bodov.

Liga národov 2022/2023

  • 3. skupina (C-divízia)

Kazachstan - Bielorusko 2:1 (1:1)

Slovensko - Azerbajdžan 1:2 (0:1)

  • Trnava

Góly: 90.+ Jirka (z pok. kopu) - 44. Dadašov, 90.+ Haghverdi, ŽK: 57. Jirka, 62. Bénes - 19. Almeida, 66. Magomedalijev, 80. Sejdijev, rozhodovali: Collum - McGeachie, Connor (všetci Škót.)

Zostavy:

Slovensko: Rodák - Vallo, Šatka, Škriniar, Hancko - Bero (83. D. Ďuriš), Lobotka, Bénes (83. Mráz) - Regáli (63. Herc), Boženík (74. Zreľák), Jirka

Azerbajdžan: Magomedalijev - Haghverdi, B. Hüseynov, Mustafazade, Džafargulijev - Machmudov (83. Camalov), Eddy, Almeida (72. Isajev), Kökcü (72. Sejdijev) - Dadašov (77. Qurbanly), Šejdajev

V prvom polčase síce slovenskí futbalisti nepredviedli pekný futbal, no mali dve sľubné šance. Erik Jirka však po polhodine hlavičkoval nad a v 37. minúte mieril Matúš Bero do konštrukcie súperovej bránky. Tesne pred prestávkou po centri Ozana Kökcüho presne zakončil Renat Dadašov a hostia viedli 1:0.

Po zmene strán sa výber Azerbajdžanu sústredil na bránenie, Slováci dlho bez efektu dobíjali hosťujúcu defenzívu. V nadstavenom čase mali Slováci výhodu pokutového kopu, po faule na Dávida Hancka vyrovnal na 1:1 Erik Jirka. Keď sa už zdalo, že duel sa skončí deľbou bodov, Hojjat Haghverdi po rohovom kope využil nedorozumenie v domácej obrane a zaistil pre hostí cenný triumf.

Hlasy

  • zdroj. RTVS

Kristián Vallo (obranca SR): "Prvý polčas sme mali nejaké situácie, ale nevyužili a z jedine šance súpera sme inkasovali. Mali sme otvorené strany, po zmene strán sme hrali lepšie a na konci sme dostali smolný gól.

Matúš Bero (stredopoliar SR): "Bolí nás to, ale prvý polčas bol z našej strany zvláštny, boli sme zbytočne nervózni. Keď sa pozrieme na druhý polčas, tak to je futbal, ktorým sa chceme prezentovať."

Milan Škriniar (obranca SR, kapitán): "Hlavne prvý polčas sme si chceli skúsiť veci, čo sme cvičili na tréningu. Cez polčas sme nejaké veci zmenili a zlepšila sa naša hra. Mali sme šance, ale musíme ich aj premieňať. My sa na nich nadrieme a súper premení dve z dvoch."


Najčítanejšia najnovšia správa

Po alkohole siahnu čoraz mladšie deti, najrizikovejšou skupinou sú žiaci siedmych ročníkov

po alkohole siahnu coraz mladsie deti najrizikovejsou skupinou su ziaci siedmych rocnikov

2.10.2022 (Webnoviny.sk) - Deti počas pandémie začali častejšie užívať alkohol. Používali ho na zahnanie úzkosti, samoty i negatívnych pocitov počas izolácie. Už trinásťroční skúšajú alkohol s kamarátmi či sami, no častejšie siahnu po cigarete.

Vyplýva to z dotazníkov projektu Hovorme o alkohole. Alkohol skúšajú i mladšie deti. Pri pití sú deti najčastejšie ovplyvňované rovesníkmi či staršími kamarátmi. Piť zvyknú príležitostne, najčastejšie raz týždenne.

Šokujúce priznania žiakov

Obvykle pijú na rôznych oslavách, keď chcú zapadnúť, prípadne keď chcú byť sebavedomejší alebo sa chcú zbaviť negatívnych pocitov. Okrem alkoholu skúšajú i cigarety a drogy.

Rôzne elektronické či vaporizované cigarety sú v súčasnosti považované za módne a zadovážiť si fľašu alkoholu, prípadne i drogy, tiež nie je pre deti problematické.

„Projekt je určený žiakom siedmych ročníkov a doteraz sa doň zapojilo vyše 15-tisíc žiakov zo 190 škôl po celom Slovensku. Žiaci počas interaktívnych hodín hovoria o alkohole s vyškolenými lektormi, počúvajú príbehy svojich rovesníkov, hovoria o vlastných skúsenostiach a zážitkoch. Niektoré priznania doslova šokujú aj skúsených lektorov,“ opísal projekt Tomáš Huba z OZ Fórum Pi s rozumom (FPSR).

Doplnil, že práve deti v siedmom ročníku sú veľmi rizikovou skupinou, pretože v tomto veku sa po prvýkrát stretávajú s alkoholom, a to medzi kamarátmi, alebo v rodine. Zároveň sa sami za deti nepovažujú, no sú veľmi ovplyvniteľní. Podľa Hubu treba s nimi o alkohole otvorene hovoriť.

Zakázané ovocie najlepšie chutí

Podľa prieskumu občianskeho združenia každý štvrtý rodič sám ponúkne dieťaťu alkohol. Častokrát ide o pivo, ktoré je mylne spolu s vínom považované za „mäkký" alkohol. Huba tvrdí, že delenie alkoholu na mäkký a tvrdý je omyl.

Doplnil, že jeden deciliter vína, dve a pol decilitra piva a tri centilitre vodky majú rovnaký obsah alkoholu. Podľa lektorky Zuzany Žilinčíkovej deti často pijú, pretože im je alkohol zakazovaný, a ony chcú vyskúšať zakázané. Tiež tým, že vidia dospelých piť, považujú pitie alkoholu za normálne. Používajú ho na zahnanie nudy, frustrácie i samoty.


„Je veľký rozdiel medzi tým, keď dieťa vníma alkohol ako čosi výnimočné a tým, že ho vníma ako úplne bežnú a niekedy aj neodmysliteľnú súčasť života. Len na nás záleží, ako bude dieťa k alkoholu pristupovať, no striktné zákazy a tresty nie sú tá správna cesta. Najmä staršie deti túžia najsilnejšie po tom, čo im zakazujeme,“ vysvetľuje psychológ Josef Šedivý z OZ Sananim, ktoré sa venuje drogovým závislostiam a spolupracuje s FPSR.


Dodal, že deťom treba vysvetliť, že alkohol môže rozvracať vzťahy i zdravie, a tiež že nie je znakom úspechu, atraktivity či zrelosti.

Tvrdšie tresty za alkohol za volantom

Podľa lektorky deti vítajú prednášky Hovorme o alkohole. Oceňujú najmä možnosť otvorene hovoriť o alkohole. Tínedžri tiež nechápu, prečo polícia nerobí častejšie razie na alkohol.

Ocenili by aj tvrdšie tresty za alkohol, a to najmä u vodičov. Pozitívne možno vnímať výsledky prieskumu WHO, podľa ktorého postupne klesá miera nadmerného požívania alkoholu medzi mladistvými. V prípade dospelých sa za posledných desať rokov spotreba alkoholu znížila o 10 percent.


OZ Fórum Pi s rozumom vykonáva prevenciu i osvetu a vzdeláva deti i dospelých v záujme zodpovedného prístupu k alkoholu. Projekt Hovorme o alkohole vstupuje v školskom roku 2022/2023 do šiesteho ročníka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie