Krátko predtým, ako sudca vyniesol rozsudok, Rhodes skritizoval obžalobu ako politicky motivovanú.
Líder extrémistickej skupiny Oath Keepers dostal trest za útok na Kapitol, vo väzení má stráviť 18 rokov

25.5.2023 (SITA.sk) - Zakladateľa americkej extrémistickej skupiny Oath Keepers vo štvrtok odsúdili na 18 rokov väzenia za zosnovanie sprisahania, ktoré vyvrcholilo útokom podporovateľov bývalého prezidenta Donalda Trumpa na Kapitol z januára 2021.
Stewart Rhodes je prvý obvinený človek pre nepokoje, ktorého odsúdili za protištátne sprisahanie. Jeho trest je zároveň najdlhší, ktorý zatiaľ pre udalosti zo 6. januára 2021 udelili.
Rhodes svoju vinu poprel
Prokurátori požadovali 25 rokov odňatia slobody pre Rhodesa, ktorý bol podľa nich architektom sprisahania s cieľom násilne zabrániť Joeovi Bidenovi v prevzatí prezidentského úradu po voľbách v roku 2020.
Sprisahanie podľa nich zahŕňalo tímy „síl rýchlej reakcie“ v hoteli vo Virgínii, aby v prípade potreby dopravili zbrane do Washingtonu D.C.
Poznamenal, že nikdy nevstúpil do Kapitolu a trval na tom, že to nikomu inému nekázal.
Na rade sú ďalší
Štvrtkový rozsudok je ďalší míľnik v rámci rozsiahleho vyšetrovania útoku na Kapitol pod taktovkou ministerstva spravodlivosti.
Vyšetrovanie viedlo k usvedčeniu lídrov dvoch krajne pravicových skupín, ktoré podľa úradov prišli do Washingtonu udržať Trumpa pri moci za každú cenu.
Líder floridských Oath Keepers Kelly Meggs, ktorého usvedčili v novembri spolu s Rhodesom, by mal tiež dostať trest vo štvrtok.
Ďalší dvaja členovia skupiny, ktorí sú usvedčení z iných trestných činov, by s trestami mali nasledovať v piatok a ešte štyria, ktorých z protištátneho sprisahania uznali vinnými v januári, na budúci týždeň. Rhodes sa plánuje odvolať.
Najčítanejšia najnovšia správa
Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť, hovorí odborník o slovenskom zdravotníctve

Ministerstvo zdravotníctva SR je z hľadiska čerpania eurofondov jedno z najslabších. V debate na konferencii Vizionári 2023 to uviedol odborník Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na zdravotníctvo Peter Stachura.
Narážal tak na problémy spojené s výstavbou nemocnice Rázsochy a nesystematické čerpanie eurofondov. Podľa Stachuru je využitie peňazí z plánu obnovy povinnosťou štátu.
„Potrebujeme dofinancovať zdravotníctvo, bez toho sa to nedá. Zdravotníctvo musí byť prioritou budúcej vlády,“ tvrdí.
Financovanie banálnych vyšetrení
Zdravotníctvo na Slovensku podľa Stachuru nezvláda financovanie banálnych vyšetrení a problém je v nesystematickosti.
„Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť. Máme nadbytočné množstvo CT vyšetrení, MR vyšetrení a predoperačné vyšetrenia robíme duplicitne. Robotická chirurgia sa rozbieha ako huby po daždi. Tieto veci sa musia zadefinovať, kde to má zmysel a kde to zmysel nemá,“ zdôraznil.
Preventívne prehliadky
Expert KDH sa vyjadril aj k téme primárnych prevencií na Slovensku. Problémom podľa neho je to, že sa nemerajú žiadne dáta z preventívnych prehliadok.
„Nemeriame, čo vlastne z tej preventívy máme. Nevieme, aké sú dáta, nechávame ľudí chodiť na preventívne prehliadky a nevieme, čo z toho majú, či naozaj máme záchyt nejakých ochorení,“ povedal.
Na racionálnom nastavení systému sa podľa Stachuru vedia ušetriť zdroje v zdravotníckom sektore.