• Dnes je: Sobota 02. decembra 2023 meniny má Bibiána

Leto so sebou prináša úrazy a nehody, odborníci radia, čo robiť v kritickej situácii

Leto so sebou prináša úrazy a nehody, odborníci radia, čo robiť v kritickej situácii

Na polytraumu ročne zomiera viac ako päť miliónov ľudí. Pri ťažkých úrazoch majú preto absolútnu prioritu život zachraňujúce úkony a aj rýchlosť, s akou ich dokážeme zvládnuť.

Najčastejšími úrazmi v letných mesiacoch sú topenie sa, kolapsy z horúčav, anafylaxia, termické úrazy a dehydratácia a tiež polytraumy pri rôznych nehodách. V tlačovej práve to uviedla hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach Monika Krišková.

Najčastejšie sa topia deti

Ako záchranár a primár Oddelenia urgentného príjmu UNLP Košice Ladislav Neubert vysvetlil, medzi najčastejšie obete utopenia patria deti, a preto by ich rodičia nemali spustiť z očí, pretože aj chvíľa môže byť fatálna. Ako ďalej upozornil, je mylné domnievať sa, že topiaci bude kričať.

„Naopak, nemá záujem kričať, chytá po dychu. Topiaci dobrovoľne zadržiava dych, dochádza mu kyslík a nastáva panika organizmu. Topiaci nemáva ani rukami, snaží sa nimi zachytiť nad hladinou,“ vysvetlil Neubert s tým, že pri záchrane topiaceho sa človeka nie je zárukou výhry telesná prevaha.

„Platí príslovie topiaci sa aj slamky chytá. Preto by sa o záchranu v hlbokej vode mal pokúšať len skúsený plavec, ktorý ovláda pravidlá záchrany, aby sám seba neohrozil na živote a následky neboli ešte vážnejšie,“ skonštatoval Neubert, a zdôraznil, že je nevyhnutné vyzliecť si zvršky, topiaci sa ich bude totiž chytať a môže tak stiahnuť záchrancu pod vodu.

Do vody nebrať topánky, sú zaťažujúce a dôležité je nestratiť vizuálny kontakt s topiacim sa. Resuscitácia topiaceho sa začína piatimi záchrannými vdychmi, následne robíme v pomere 30:2 kompresie hrudníka a záchranné vdychy, až kým sa topiaci nepreberie, prípadne do príchodu profesionálnych zdravotníkov.

Problémom sú aj kolapsy

Častým letným problémom sú aj kolapsy. Prechodná strata vedomia, môže nastať aj z preťaženia organizmu z tepla. Doktorka Ivana Jurčová z oddelenia Urgentného príjmu UNLP v Košiciach vysvetlila, že v prípade kolapsu poskytneme prvú pomoc najmä tak, že uložíme postihnutého do polohy ležmo, pričom mu zdvihneme nohy hore.

Ako ďalej informovala, dôležité je podľa lekárky vyhnúť sa v lete spúšťačom kolapsových stavov, ako napríklad odberu krvi u lekára, či konzumácii niektorých liekov. Pri kolapsových stavoch je však nevyhnutné privolať odbornú pomoc cez linku 155, pretože niekedy až dôsledná prehliadka u lekára môže určiť presnú príčinu a závažnosť kolapsu.

Pozor na alergické reakcie

Častou je aj anafylaxia. K jej príčinami patrí uštipnutie hmyzom, pele z trávy, kríkov či stromov a konzumácia potravín vyvolávajúcich alergickú reakciu. Prudkú život ohrozujúcu alergiu, a teda anafylaktický šok môžu vyvolať aj lieky, najčastejšie antibiotiká či anestetiká. Prvé prejavy sú na koži. Dochádza k pocitom tepla na tvári, ústach, hrudníku, dlaní či chodidiel. Nastáva pocit dýchavice, kašeľ, zachrípnutie, pocit napätia v krku či ťažkosti s prehĺtaním.

„Úmrtnosť na neliečenú anafylaktickú reakciu je vysoká a nastáva do niekoľkých desiatok minút,“ varuje lekárka. „Hoci príznaky môžu byť rôzne a tiež rôzny stupeň intenzity, liekom prvej voľby je adrenalín, podaný do svalu,“ uviedla doktorka Adriana Kilianová.

Prehriatie organizmu

Doktor Jakub Gazda z internej kliniky UNLP Košice vysvetlil, že v prípade úpalu ide o prehriatie organizmu a zlyhanie vlastnej termoregulácie, čo sa prejavuje bolesťami hlavy, závratom, nevoľnosťou až zvracaním, zrýchleným dýchaním či búšením srdca. Tento stav sa môže zhoršiť a postihnutý môže upadnúť do bezvedomia s kŕčmi až do šokového stavu. Dôležitý je v takýchto prípadoch prísun tekutín, ochladzovanie organizmu, ochladzovanie hlavy mokrými uterákmi, zvlášť u detí.


„Na polytraumu ročne zomiera viac ako päť miliónov ľudí. Pri ťažkých úrazoch majú preto absolútnu prioritu život zachraňujúce úkony a aj rýchlosť, s akou ich dokážeme zvládnuť,“ uviedol doktor Marián Sedlák.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 2. december 2023

horoskopy na dnes sobotu 2 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 2. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Na dnešok si veľa neplánujte. Mohli by ste prepadnúť panike. Radšej spravte menej a poriadne. Aj keď nie je váš správny deň, k priateľom sa správajte milo.

Býk 21.4. - 21.5.

Pocit šťastia a pohody pramení z hĺbky vašej duše. Môže to byť spojené s lepším pracovným zaradením alebo zmenou náplne práce, ktorá vás uspokojuje.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pri pozornom sledovaní situácie zisťujete, že sa nezaobídete bez toho, aby ste vykonali isté zmeny. Skôr, ako čosi podniknete, nechajte si urobiť rozpočet, aby ste nepreplácali.

Rak 22.6. - 22.7.

Opätovne sa vynorí otázka, prečo robíte to, čo robíte. Pravdepodobne nebudete môcť dať na to jasnú odpoveď. Nakoniec, máte dostatok sily na to, aby si svoje obhájili.Všetky Horoskopy pre Sobotu 2. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie