• Dnes je: Piatok 03. decembra 2021 meniny má Oldrich

Leto je veľkým nepriateľom COVID-19. Nová štúdia odhalila aj to, ktoré telesné tekutiny prenášajú vírus najdlhšie

Leto je veľkým nepriateľom COVID-19. Nová štúdia odhalila aj to, ktoré telesné tekutiny prenášajú vírus najdlhšie

Americkí výskumníci zistili, že koronavírus zodpovedný za súčasnú pandémiu, sa v nazálnom hliene, slinách, hlienoch, slzách, krvi, moči a sperme môže stabilne vyskytovať až 21 dní.

Ťažký akútny respiračný syndróm koronavírus 2 (SARS-CoV-2), ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, sa šíri prostredníctvom respiračných kvapôčok a aerosólov vylúčených vtedy, keď infikovaní ľudia kašlú, kýchajú, dýchajú alebo spievajú.

Predchádzajúce štúdie tiež ukázali, že tento vírus sa udrží pomerne dlho aj na rôznych povrchoch a neprekáža mu ani zmena klimatických podmienok. Najdlhšie dokáže prežiť na povrchoch v zime, najmenej v lete.

Vedci z Kansas State University v najnovšej štúdii skúmali, ako dlho je vírus SARS-CoV-2 prítomný v telesných tekutinách a aký vplyv má na jeho celkovú infekčnosť ročné obodbie. Zdá sa, že leto je veľkým nepriateľom vírusu.

Telesné tekutiny

Americkí výskumníci zistili, že koronavírus zodpovedný za súčasnú pandémiu, sa v nazálnom hliene, slinách, hlienoch, slzách, krvi, moči a sperme môže stabilne vyskytovať až 21 dní. Najinfekčnejší je pritom počas zimy, potom na jar a na jeseň. Najmenej infekčný je v lete.

Potvrdilo sa tým aj to, že sople, hlieny a sliny sú vzhľadom na spôsob šírenia koronavírusu prostredníctvom kašľu či kýchania naozaj veľkým zdrojom infekcie. Podobné výsledky vedci očakávali aj pri ostatných telesných tekutinách.


Ukázalo sa však, že v materskom mlieku a výkaloch vírus SARS-CoV-2 zostal stabilný iba približne 24 hodín.


Údaje zo štúdie konkrétne preukázali, že vírus je v nazálnych hlienoch, teda ľudovo povedané v sopľoch, aj počas leta infekčný najmenej dva dni. Na jar alebo jeseň je to sedem dní a počas zimnej sezóny spomínaných 21 dní.


V hlienoch a slinách zostáva vírus SARS-CoV-2 stabilný priemerne tri dni, presnejšie dva dni v lete, sedem dní v jarnej a jesennej sezóne a 21 dní v chladnom období.


„Naše objavy poskytujú nový pohľad na potenciálnu úlohu biologických tekutín pri prenose SARS-CoV-2 a prispievajú k rozvoju stratégií v oblasti verejného zdravia s cieľom zníženia rizika prenosu tohto vírusu,“ uviedli autori štúdie pre portál Medical News.

Možnosti prenosu

Prenos SARS-CoV-2 je primárne sprostredkovaný blízkym kontaktom s infikovanou osobou, ktorá dýchaním vylučuje drobné kvapôčky s priemernou veľkosťou viac ako 5 mikrometrov (5 milióntin metra).


Vzduchom sa však šíria aj menšie kvapôčky, ktoré majú priemer menej ako 5 mikrometrov. Tieto kvapôčky sa rýchlo odparujú a vytvárajú infekčné aerosóly, ktoré môžu byť vo vzduchu prítomné ešte mnoho hodín a vedia prejsť aj veľkú vzdialenosť.

Pred takýmto prenosom nás majú chrániť rúška a dodržiavanie sociálnej vzdialenosti. Ďalším spôsobom prenosu je však vystavenie sa infekčnému vírusu cez rôzne povrchy, preto by sa mali dôsledne dezinfikovať všetky povrchy.


Kvapky majú tendenciu usadiť sa na zemi alebo na povrchy v obmedzenej vzdialenosti. V závislosti od typu povrchu na nich vie vírus prežiť niekoľko dní. Aj v tomto prípade sa preukázalo, že v chladnej sezóne sa vírus na povrchoch udrží dlhšie ako v lete.

Stabilita vírusu

Tím podrobne preskúmal stabilitu vírusu vo vylučovaných telesných tekutinách v súvislosti s ich kontaktom povrchov. Ukázalo sa, že v interiéri a počas leta je vírus v tekutinách stabilný od 2,3 až po 12,57 hodín, na oceľovom povrchu až od 2,58 až do 10,75 hodín.

Počas jari a jesene je v tekutinách stabilný v rozmedzí 15,98 až 54,34 hodín, na oceľových povrchoch sa táto hodnota pohybuje od 18,5 do 48,4 hodín. V zime sa vírus udrží v kvapalinách stabilný po dobu 33,37 až 121,83 hodín a na oceľových povrchoch 38,55 až 235,18 hodín.


Ukázalo sa teda, že vplyv teploty a relatívnej vlhkosti na prežitie vírusu je značný najmä počas jarných, jesenných a zimných mesiacov, vtedy sa vírusová stabilita predlžuje, narozdiel od letného obdobia.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie