• Dnes je: Pondelok 04. decembra 2023 meniny má Barbora

Letná sezóna vo Vysokých Tatrách sa začala, v najvyšších polohách je však teplota pod nulou

Letná sezóna vo Vysokých Tatrách sa začala, v najvyšších polohách je však teplota pod nulou

HZS apeluje na všetkých návštevníkov a turistov slovenských pohorí, aby sa na chodníkoch správali ohľaduplne a zodpovedne, neohrozovali seba a ostatných turistov, a aby nezabúdali na poistenie

Otvorením turistických chodníkov po zimnej uzávere sa vo štvrtok vo Vysokých Tatrách oficiálne začala letná turistická sezóna. Podľa horských záchranárov sa však v polohách nad 2-tisíc metrov nad morom vyskytujú ešte súvislé snehové polia.

Téryho či Zbojnícka chata

To sa podľa Antona Sedláka zo Školiaceho strediska Horskej záchrannej služby (HZS) týka aj lokalít nad najnavštevovanejšími chatami, ako je Téryho či Zbojnícka chata, ale aj vysokohorských sediel. Radí tak prispôsobiť výstroj podmienkam a zvážiť skúsenosti a schopnosti pohybu vo vysokohorskom prostredí.

Teplota vzduchu

Podľa horských záchranárov sú zrána snehové polia v tieni tvrdé ako betón. V najvyšších polohách je teplota vzduchu pod nulou. Odporúčajú preto zimné vybavenie.


„Patrí sem veľmi pevná obuv, zimná, nepremokavá, stúpacie železá alebo mačky, ideálne jeden cepín alebo palice, pomôžu aj rukavice. V exponovaných miestach horolezecká prilba,“ vymenoval Sedlák. Zároveň radí zvýšiť opatrnosť pri pohybe. „Ak sa necítime byť zimnými turistami, mali by sme si zvoliť Tatranskú magistrálu, južnejšie svahy, či iné prechádzky,“ dodal.

Odporúčanie záchranárov

Pred nástupom na túru je podľa horských záchranárov dôležité zodpovedne sa pripraviť, skontrolovať predpoveď počasia a prispôsobiť dĺžku a náročnosť trasy poveternostným podmienkam, stavu chodníkov a vlastnej kondícii.


„HZS apeluje na všetkých návštevníkov a turistov slovenských pohorí, aby sa na chodníkoch správali ohľaduplne a zodpovedne, neohrozovali seba a ostatných turistov, a aby nezabúdali na poistenie, ktoré môže prípadne pokryť náklady pri zásahu HZS,“ dodali horskí záchranári.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie