• Dnes je: Streda 17. apríla 2024 meniny má Rudolf

Letná dovolenka v Chorvátsku: Občania z desiatich štátov EÚ nemusia preukazovať dôvod vstupu

Letná dovolenka v Chorvátsku: Občania z desiatich štátov EÚ nemusia preukazovať dôvod vstupu

Po vstupe do Chorvátska, bude zaznamenaný ich príchod spolu s ďalšími údajmi.

2.6.2020 (Webnoviny.sk) - Občania desiatich členských štátov Európskej únie, vrátane Slovenska, už nebudú musieť pre dobrú epidemiologickú situáciu preukazovať v Chorvátsku dôvod vstupu do krajiny. Budú môcť prísť za rovnakých podmienok ako pred vypuknutím pandémie koronavírusu.

Stále však bude potrebné dodržiavať všeobecné a špecifické odporúčania chorvátskeho ústavu verejného zdravia. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ zastúpenia Chorvátskeho turistického združenia (CHTZ) na Slovensku Dubravko Miholić v súvislosti s rozhodnutím vlády Chorvátskej republiky minulý týždeň o úplnom otvorení hraníc krajiny desiatim vybraným členským štátom EÚ.

Popri Slovensku sa to týka aj Českej republiky, Maďarska, Poľska, Rakúska, Nemecka, Estónska, Lotyšska, Litvy a Slovinska.

Efektívnejší prechod cez hranice

Pre zamedzenie dopravným zápcham na hraničných priechodoch a skrátenie čakania na prekročenie štátnej hranice, ktoré bude vzhľadom na zber doplňujúcich údajov oproti minulým rokom predĺžené, Chorvátsko odporúča zahraničným občanom, aby vopred zaslali potrebné údaje cez túto webovú stránku.

Chorvátske ministerstvá vnútra a cestovného ruchu zriadili tento portál so zámerom zefektívniť prechod cez hranice a oboznámiť hostí a návštevníkov s epidemiologickými opatreniami platnými v Chorvátsku.

"Táto vláda neustále zvažuje všetky možnosti pre vytvorenie rovnováhy medzi ekonomickou a zdravotnou bezpečnosťou a zároveň zefektívňuje celý systém, v ktorom prepájame segmenty cestovného ruchu, dopravy a zdravia," povedal chorvátsky minister cestovného ruchu Gari Cappelli pri predstavení projektu EnterCroatia.

Rýchly a bezpečný príchod turistov

Toto inovatívne riešenie podľa neho umožní zrýchlený vstup turistov do Chorvátska, kde poskytneme všetky bezpečnostné protokoly a komunikáciu s hosťami.

"Chorvátsko je považované za krajinu s veľmi účinným systémom pripravenosti a s priaznivou epidemiologickou situáciou. A pokiaľ ide o cestovný ruch, je to príležitosť znova sa preukázať ako destinácia, ktorá kladie dôraz na bezpečnosť a inovácie," uviedol Cappelli.

Riaditeľ Chorvátskeho turistického združenia so sídlom v Záhrebe Kristjan Staničić informoval, že po dosiahnutí vynikajúcej epidemiologickej situácie v krajine a otvorení hraníc vytvorením osobitného portálu splnili všetky potrebné podmienky pre rýchly, efektívny a bezpečný príchod turistov do Chorvátska.

"Veríme, že naša nová propagačná kampaň Dovolenka, akú si zaslúžite, je bližšie, než ste dúfali, pomôže občanom okolitých krajín, aby nás čoskoro navštívili a aby ich počet narastal," poznamenal Staničić.

Potrebné údaje

Keď občania uvedených členských krajín EÚ vstúpia do Chorvátska, bude podľa CHTZ zaznamenaný ich príchod spolu s ďalšími údajmi (miesto pobytu v Chorvátsku, číslo mobilného telefónu a e-mailová adresa) pre možnú potrebu kontaktu z epidemiologických dôvodov.

Zároveň všetci, ktorí vyplnia svoje údaje cez internet, dostanú do svojej e-mailovej schránky pokyny obsahujúce epidemiologické informácie a opatrenia platné v Chorvátsku pre ich bezpečný pobyt v krajine. V súčasnosti je web v chorvátčine a angličtine.

Počas najbližších dní bude aj v mnohých ďalších jazykových mutáciách a cestujúci dostanú pokyny vo svojich vlastných jazykoch, vrátane slovenčiny. Cestujúci, ktorí zasielajú údaje týmto spôsobom, sa nemusia ďalej zdržiavať na hraničnom priechode, aby poskytli potrebné údaje, hraničná polícia ich bude mať v systéme.

Cestujúci, ktorí nepredložia svoje dáta prostredníctvom spomínanej žiadosti, tak môžu urobiť na hraničnom priechode pri vstupe do Chorvátska, budú však potrebovať dlhší čas na čakanie v samostatnom pruhu.

Viac k téme: dovolenka, Koronavírus, turizmus

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Nemecká zbrojovka Rheinmetall stavia novú továreň, Ukrajine dodá len tento rok státisíce kusov delostreleckej munície

nemecka zbrojovka rheinmetall stavia novu tovaren ukrajine doda len tento rok statisice kusov delostreleckej municie

Nemecká zbrojárska spoločnosť Rheinmetall odštartovala výstavbu novej továrne na produkciu munície.

Továreň vybudujú v meste Unterlüs, ktoré sa nachádza medzi Hannoverom a Hamburgom. Nový závod zvýši kapacitu nemeckého výrobcu delostreleckých nábojov a Ukrajina od neho len tento rok dostane státisíce kusov munície.

Informuje o tom web Ukrajinská pravda, ktorý cituje vysielaciu spoločnosť DW.

Riaditeľ Rheinmetallu Armin Papperger povedal, že Nemecko bude schopné po dokončení novej továrne vyrobiť 200-tisíc kusov delostreleckej munície ročne.

Rusko malo vyšší ekonomický rast než bohaté štáty, analytik za tým vidí jednoduché zdôvodnenie

Podľa predbežných odhadov malo Rusko v minulom roku vyšší rast HDP ako ktorýkoľvek zo siedmich najvyspelejších štátov sveta, označovaných ako G7.

Ako hovorí analytik INESS Martin Vlachynský, rast HDP nám peniazmi meria, o koľko viac vyrobila ekonomika tovarov a služieb oproti minulému roku. Nehovorí nám, aké sú to tovary a služby.  Môžu to byť autá, topánky a zdravotníctvo, ale aj tanky, drony a služby obrany.

„Každý vystrelený granát, každý naverbovaný vojak prispieva k HDP. Generovať rast HDP môže aj úplne nezmyselná činnosť, ako keď štát zaplatí stavbárom, aby vykopali a zase zakopali jamu. U nás to poznáme pod menom nemocnica Rázsochy," konštatuje Vlachynský.

Vojna ako fiškálny stimul

Presne to sa deje podľa neho vo vojnových ekonomikách. To je možné vidieť aj na dátach. Rusko napriamo podľa analytika míňa na vojnu tretinu rozpočtu, nepriamo cez subvencie do priemyslu ešte o niečo viac.

„Takéto výdavky sú však len spotrebou, ktorej udržateľnosť závisí od schopnosti štátu takúto spotrebu financovať. Nie je to rast, ktorý plodí ďalší rast. Na taký rast sú potrebné kapitálové investície, nie spotreba," hovorí Vlachynský.

Príklady rastu HDP

Rast HDP nám podľa jeho slov nehovorí nič o tom, v akom stave je kapitál v krajine. Neukáže nám zničené domy, potrubia, či rafinérie. Neukáže nám „spotrebovanú“ zásobu zbraní, ktoré sa hromadili v skladoch posledných 70 rokov.

Vlachynský to ilustroval na zopár príkladoch. Zapálená ruská rafinéria sa prejaví v národnom účtovníctve na jednej strane ako mínusová položka, lebo nastal pokles HDP pre prerušenú výrobu, na druhej strane aj ako plusová položka, pretože HDP stúplo pre opravu rafinérie. Výsledok môže byť aj nárast, aj pokles HDP.

Zničený ukrajinský panelák predstavuje nárast HDP pre likvidáciu trosiek, ale žiaden pokles, pretože národné účtovníctvo nezachytáva prerušenie „výroby“ služieb bývania v tomto paneláku. Zničená neskolaudovaná rúra Nord Streamu znamená podľa Vlachynského ani nárast HDP, pretože sa neopravuje, ani pokles HDP, pretože ešte nič nevyrábala.

Otrava bude pôsobiť pomaly a dlhodobo

Rusko teda podľa analytika zažilo odliv zahraničného kapitálu a know-how, stratilo dôležité trhy najmä v energetike a presmerovalo veľkú časť zdrojov na výrobu a dovoz vojenského materiálu, ktorý obratom končí zamýšľaným aj nezamýšľaným výbuchom.

„Takýto kokteil nemôže dosiahnuť iné, ako dlhodobú otravu ekonomiky. Ekonomika Európy je aktuálne 12-krát väčšia, ako ekonomika Ruska. Bez väčšej námahy tak môže ekonomicky kontrovať," uvádza analytik.

Zároveň však podľa neho platí, že takáto otrava bude pôsobiť pomaly a dlhodobo. Na schopnosť produkovať zbrane a vydržiavať armádu bude pôsobiť v podobe nižšej kvantity aj kvality zbraní, čo môže byť užitočné z hľadiska schopnosti Európy brániť sa v potenciálnom budúcom konflikte, no určite to nebude rozhodujúci efekt pre schopnosť viesť aktuálnu či budúcu vojnu.

„Nakoniec, spriaznený Irán žije v ekonomickej mizérii už 50 rokov, veď súčasné HDP na obyvateľa je tam rovnaké, ako bolo na konci 80. rokov. No z vojnových ambícii mu to neubralo," uzavrel Vlachynský.


Počasie