• Dnes je: Pondelok 06. decembra 2021 meniny má Mikuláš

Leteckí záchranári zasahovali pri dvoch kolapsoch, turista mal podozrenie na akútny infarkt

Leteckí záchranári zasahovali pri dvoch kolapsoch, turista mal podozrenie na akútny infarkt

Vo Vysokých Tatrách záchranári pomáhali 30-ročnej žene s opakovanými kolapsami, pri Liptovskom Mikuláši 60-ročnému mužovi so srdcovým zlyhaním v ťažko dostupnom teréne.

15.8.2021 (Webnoviny.sk) - Leteckí záchranári v sobotu pomáhali v dvoch prípadoch kolapsov. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby Zuzana Hopjaková. V oboch prípadoch zasahoval vrtuľník zo strediska v Poprade.

Ten bol najprv vyslaný k prípadu 30-ročnej turistky vo Vysokých Tatrách, ktorá na turistickom chodníku z Hrebienka smerom na Slavkovský štít začala pociťovať výraznú nevoľnosť s opakovanými kolapsmi.

Turistka bola z miesta bola evakuovaná pomocou palubného navijaka a prevezená do Starého Smokovca. Lekár jej tam podal potrebnú liečbu a keďže sa jej zdravotný stav upravil, domov pokračovala v sprievode známej.

Po návrate na základňu dostala posádka ďalšiu požiadavku o pomoc. Išlo o 60-ročného muža so srdcovým zlyhaním. Ten sa nachádzal v ťažko dostupnom lesnom teréne nad obcou Kvačany (okres Liptovský Mikuláš). Z miesta bol po poskytnutí primárnej zdravotnej starostlivosti evakuovaný v transportnej sieti a v stabilizovanom stave s podozrením na akútny infarkt myokardu vrtuľníkom prevezený do Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb v Košiciach.

Viac k téme: kolaps, leteckí záchranári

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie