• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Len 1 lyžica tejto potraviny robí s telom zázraky!

Len 1 lyžica tejto potraviny robí s telom zázraky!

Podľa Ayurvedy, pálivá chuť povzbudzuje k jedlu a zlepšuje trávenie.

Horúcu chuť papriky zapríčiňuje špeciálna zložka s názvom kapsaicín. Čím viac kapsaicínu obsahuje, tým je paprička štipľavejšia .

Vo väčších množstvách kapsaicín môže vypáliť pery, jazyk alebo hrdlo a to vás môže donútiť aj plakať.

Prečo je chilli zdravé? Kapsaicín korenie má nielen pikantnú chuť, ale aj liečivé účinky, pre ktoré patria medzi najzdravšie potraviny na svete.

Výhody chilli papričiek:

Protizápalové účinky

Vďaka kapsaicínu má chilli protizápalové vlastnosti. Kapsaicín blokuje substanciu P, ktorá je spojená so zápalovými procesmi v tele. Pravidelný príjem chilli môže slúžiť ako vynikajúca prevencia artritídy.

Prevencia bolesti

Súčasný výskum dokazuje, že chili účinne znižuje bolesť spôsobenú artritídou, psoriázou a diabetickou neuropatiou.

Kardiovaskulárne zdravie

Bolo ukázané, že feferónky znižujú hladiny cholesterolu a triglyceridov a spôsobujú prevenciu vzniku krvných zrazenín. Kultúry, ktoré sú široko používané v chilli, spôsobujú oveľa nižší výskyt srdcových chorôb, mŕtvice a trombózy.

Zlepšujú trávenie

Podľa Ayurvedy, pálivá chuť povzbudzuje k jedlu a zlepšuje trávenie. Potraviny, ktoré sú dobre stráviteľné dávajú telu potrebné živiny a energiu a potraviny, ktoré nie sú dobre stráviteľné, vytvárajú toxíny. Preto, podľa Ayurvedy, trávenie je kľúčom k nášmu zdraviu.

Imunita

Žiara červenej čili papričky svedčí o vysokom obsahu beta-karoténu alebo provitamínu A. Len lyžička chilli denne dodá telu extra dávku vitamínu C a A, ktoré sú nevyhnutné pre prevenciu infekcie.

Zabraňujú rakovine prostaty

Výskum rakoviny prostaty ukázal, že kapsaicín funguje ako skutočný „zabijak“ rakovinových buniek. Po štyroch týždňoch terapie kapsaicínu sa u väčšiny zvierat zastavil rast buniek rakoviny prostaty a veľkosť tumoru bola významne znížená. Pre prevenciu rakoviny prostaty je odporúčané užívať 400 mg kapsaicínu trikrát týždenne.

Podporujú chudnutie

Pálivá chuť, ktorú majú chilli, zvyšuje termogenézu – tvorbu tepla v tele. Proces termogenézy vyžaduje spotrebu ďalších kalórií, čo má za následok stratu tuku.

Zabraňujú žalúdočným vredom

Po dlhú dobu sme si mylne mysleli, že teplé jedlo spôsobuje žalúdočné vredy. V súčasnej dobe bolo potvrdené, že feferónky nielen nespôsobujú vredy, ale im aj zabraňujú, pretože zabijú škodlivé baktérie a stimulujú vytváranie ochranného povlaku.

Pomáhajú s diabetom 2. typu

Pravidelná konzumácia chilli môže zabrániť diabetu 2. typu. Štúdie uverejnené v časopise American Journal of Clinical Nutrition ukazujú, že pravidelný príjem chilli znižuje potrebu organizmu pre sekréciu inzulínu, ktorý znižuje hladinu cukru v krvi po jedle.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie