• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Lekárska komora odsudzuje znevažovanie odborníkov, prirovnáva to k stredovekým honom na čarodejnice

Lekárska komora odsudzuje znevažovanie odborníkov, prirovnáva to k stredovekým honom na čarodejnice

ZAP vyjadril podporu všetkým lekárom, ktorí sa ocitli v centre záujmu tohto protispoločenského a amorálneho správania sa a žiada svojich členov, ktorí by boli týmto konaním poškodení, aby sa na zväz bezodkladne obrátili.

Slovenská lekárska komora (SLK) je pobúrená obsahom anonymnej webovej stránky potratari.com.

Vedenie SLK to považuje za cielené znevažovanie popredných odborníkov za to, že vykonávajú svoje lekárske povolanie v súlade s platnými právnymi predpismi a poskytujú odbornú zdravotnú starostlivosť v rozsahu svojej špecializácie.

Prejavy šíriace nenávisť

Výzvu k prenasledovaniu lekárov prirovnáva k stredovekým honom na čarodejnice. SLK vyzýva orgány činné v trestnom konaní, aby tieto protispoločenské prejavy netolerovali a bez meškania vo veci začali konať. Prezídium SLK to uviedlo v tlačovej správe.

,,Používanie slova vražda v tejto súvislosti je nielen amorálne, ale je aj v príkrom rozpore s právnou definíciou vraždy,“ vyjadrila sa SLK. Takéto extrémne prejavy šíriace nenávisť v spoločnosti, dokonca proti konkrétnym lekárom, podľa SLK nemožno tolerovať.


Niektorí narušení jedinci ich môžu pochopiť ako výzvu konať. SLK taktiež pripomína, že v zahraničí podobné činy viedli k útokom na lekárov s tragickými následkami.

Legálny medicínsky úkon

Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) tvrdo odsudzuje konanie anonymnej webovej stránky potratari.com.


Prostredníctvom nej sú podľa zväzu cielene znevažovaní a urážaní poprední gynekológovia za to, že svoje lekárske povolanie a poskytovanie zdravotnej starostlivosti vykonávajú v súlade s platnými predpismi a zákonmi.

„Prerušenie tehotenstva je legálny medicínsky úkon realizovaný či už zo zdravotnej indikácie alebo na základne slobodného rozhodnutia ženy. Toto verejné pranierovanie zdravotníkov dehonestuje nielen ich, ale aj samotné pacientky a zároveň navádza na obmedzovanie ich základných práv, čo je v našej demokratickej a slobodnej spoločnosti neakceptovateľné,“ uviedla v stanovisku prezidentka ZAP Jaroslava Orosová.

Trestný čin ohovárania

Ako podotkla, podobné prejavy nenávisti či akýkoľvek fanatizmus alebo vyhrážanie smrťou je tvrdo za čiarou slušnej prezentácie názoru a argumentácie.


„ZAP má za to, že v danom prípade mohlo dôjsť k naplneniu skutkovej podstaty priestupku na úseku zdravotníctva a trestného činu ohovárania. Preto vyzývame orgány činné v trestnom konaní, aby protiprávne konanie prešetrili, vypátrali zodpovednú osobu a vyvodili voči nej náležitú zodpovednosť,“ dodala Orosová.


ZAP zároveň vyjadril podporu všetkým lekárom, ktorí sa ocitli v centre záujmu tohto protispoločenského a amorálneho správania sa a žiada svojich členov, ktorí by boli týmto konaním poškodení, aby sa na zväz bezodkladne obrátili.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie