• Dnes je: Štvrtok 11. augusta 2022 meniny má Zuzana

Lekárne zatiaľ rekordné zdražovanie obchádza. Ceny vitamínov stúpli iba minimálne, za niektoré produkty však zaplatíme viac

Lekárne zatiaľ rekordné zdražovanie obchádza. Ceny vitamínov stúpli iba minimálne, za niektoré produkty však zaplatíme viac

Občania Slovenska míňajú podstatnú časť peňazí rodinného rozpočtu aj na doplatky za lieky.

Rekordné zdražovanie lekárne zatiaľ obchádza. Ceny voľnopredajného sortimentu v lekárňach v porovnaní s ostatnými položkami vzrástli len mierne alebo vôbec. V tlačovej správe o tom informoval hovorca Asociácie poskytovateľov sieťových lekární (APSL) Peter Sedláček.

Situácia v lekárňach je dobrá

Pokiaľ ide o infláciu, podpredseda APSL a riaditeľ lekární BENU Róbert Nemčický potvrdil, že situácia v lekárňach je výrazne lepšia ako v ostatných oblastiach.

Zatiaľ čo pohonné látky sú oproti minulému roku drahšie takmer o 37 percent a potraviny o 16 percent, ceny voľnopredajného sortimentu podľa Nemčického v máji vzrástli o 4,7 percenta.


Podobný vývoj zaznamenali aj lekárne Dr. Max, kde evidujú rast cien o 4,4 percenta v prvom polroku tohto roka.

Ceny stabilizujú privátne značky

„Udržať nelichotivý vývoj spotrebiteľských cien v dôsledku inflácie sa nám darí aj vďaka našim privátnym značkám, ktoré zákazníkom ponúkame za výhodnejšie ceny,“ povedal predseda APSL a generálny riaditeľ lekární Dr.Max Jan Žák.

Doplnil, že infláciu ťahali nadol produkty pre matky a deti, výrobky z kategórií prevencia, dermokozmetika či zdravotnícke pomôcky. Ceny vitamínov sa zvýšili len minimálne, o 1,6 percenta.


Naopak, výraznejšie zdražovanie je citeľné v kategórii domácnosť, lekárenská elektronika, viac ako 21 percent alebo výživa, ktorá zdražela o takmer 10 percent.

Doplatky za lieky sa nezvýšia

Ceny liekov na lekársky predpis sú regulované štátom. Mnohé z nich sú hradené zdravotnými poisťovňami, pacient platí len doplatok.


„V prípade receptových liekov sú ceny liekov a doplatky pacientov stabilné alebo pri pravidelných kategorizáciách majú tendenciu klesať,“ potvrdil Nemčický.


„Pacienti sa v tejto chvíli nemusia obávať ani toho, že by platili viac na doplatkoch za lieky,“ konštatuje sa v tlačovej správe.


Z údajov APSL, ktorá porovnala rovnakú skupinu sortimentu zo zoznamu kategorizačných liekov od januára do júna tohto roka, vyplýva, že pri 85 percentách kategorizovaných liekov sa doplatok pacienta nemenil. Pri 4 percentách liekov sa doplatky zvýšili a v prípade 11 percent dokonca znížili.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie