• Dnes je: Utorok 22. júna 2021 meniny má Paulína

Lekári v Martinskej nemocnici využívajú špeciálnu aplikáciu, pomáha im liečiť pacientov s COVID-19

Lekári v Martinskej nemocnici využívajú špeciálnu aplikáciu, pomáha im liečiť pacientov s COVID-19

Systém je použiteľný aj pre iné nemocnice na Slovensku.

Lekári Univerzitnej nemocnice v Martine (UNM) využívajú od polovice januára pri liečbe pacientov s ochorením COVID-19 špeciálnu mobilnú aplikáciu.

Podľa primára Kliniky pneumológie a ftizeológie Ivana Kocana aplikácia umožní poskytovať zdravotnú starostlivosť takmer neobmedzenému počtu pacientov bez toho, aby museli priamo navštíviť odbornú ambulanciu.

Jednoduché informovanie o zdravotnom stave

Mobilnú aplikáciu vyvíjali v martinskej UNM tri mesiace s cieľom zabezpečiť zdravotnú starostlivosť pacientom s ochorením COVID-19 aj napriek nedostatku lôžkových kapacít v preťažených nemocniciach.

„V prípade, že pacientov stav je vážny, ale zatiaľ si nevyžaduje hospitalizáciu, z našej ambulancie odchádza do domácej liečby s aplikáciou v mobile a so zapožičaným pulzným oximetrom, aby mohol posielať presné dáta o svojom zdravotnom stave,“ uviedol Kocan.

Pacient zároveň dostane unikátny kód aj prihlasovacie údaje do aplikácie.

„My na počítači vidíme, aké dáta nám poslal, aplikácia zároveň na základe zadaných algoritmov vyhodnocuje, či je potrebná opätovná návšteva lekára, alebo telefonická konzultácia,“ doplnil primár martinskej kliniky.

Systém môžu využiť aj iné nemocnice

V pilotnej fáze využili aplikáciu pri liečbe siedmich pacientov.

„Používanie aplikácie je veľmi jednoduché, sú tam veľké čísla aj písmená. Oximeter si dáte na prst a stlačíte jedno tlačidlo. Pre mňa bolo obrovskou výhodou, že som nemusela zostať v nemocnici. Mala som domáci komfort a bola som stále pod dohľadom lekárov,“ priblížila svoje skúsenosti pacientka Adriana Barošová.


Systém je použiteľný aj pre iné nemocnice na Slovensku. „Platformu sme vyvíjali tak, že môže byť využiteľná nielen pri ochorení COVID-19, ale aj pre iné ochorenia v rámci telemedicíny,“ uzavrel Kocan.

Lekári na Slovensku dostali do rúk nové liečivo na boj proti COVID-19, minister Krajčí povolil neregistrovaný Ivermectin

Zákaz vychádzania od 27. januára má nové výnimky. Zoznam, kde (ne)potrebujete negatívny test na COVID-19

Je nádejou pri liečbe Covidu 19 liek Ivermektin ?

Protizápalový liek kolchicín je účinný pri liečbe ochorenia Covid-19

Čo nám lockdown vzal: Návrat do normálu môže byť náročný pre dospelých, deti aj zvieratá, tvrdí psychologička

Koronavírus bude hýbať svetom aj v novom roku, sociológ však očakáva postupnú stabilizáciu

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie