• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Legislatíva o manželstvách párov rovnakého pohlavia cez Zemana neprejde, vyhlásil český prezident

Legislatíva o manželstvách párov rovnakého pohlavia cez Zemana neprejde, vyhlásil český prezident

Návrh zákona z pera poslancov naprieč politickým spektrom predložili v utorok Poslaneckej snemovni.

7.6.2022 (Webnoviny.sk) - Český prezident Miloš Zeman povedal, že je v prípade schválenia v parlamente pripravený vetovať legislatívu umožňujúcu manželstvá párov rovnakého pohlavia.

Návrh z pera poslancov naprieč politickým spektrom, a proti ktorému oponuje vládna KDÚ-ČSL a opozičná SPD, predložili v utorok Poslaneckej snemovni. Termín začiatku diskusií o ňom ale zatiaľ nie je stanovený.

Zeman svoj úmysel avizoval po stretnutí s maďarskou prezidentkou Katalin Novákovou. Podotkol, že v Česku už sú povolené registrované partnerstvá. „Rodina je ale zväzok medzi mužom a ženou. Bodka,“ povedal prezident, ktorý, ako pripomína agentúra AP, je známy svojimi hanlivými komentármi na adresu LGBTQ komunity.

Prezidentovo veto môže prelomiť väčšina zákonodarcov v Poslaneckej snemovni.

Parlament o podobnej legislatíve začal debatu už v roku 2018, ale nehlasoval o nej pred vlaňajšími parlamentnými voľbami, a tak ju bolo potrebné predložiť znova. V roku 2006 parlament schválil zákon, ktorý umožňuje partnerom rovnakého pohlavia žiť v oficiálne registrovanom partnerstve a mať práva na dedičstvo a zdravotnú starostlivosť podobné tým, ktoré majú heterosexuálne manželské páry. Registrované partnerstvá však neposkytujú párom takú ochranu ako manželstvá.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie