• Dnes je: Utorok 07. júla 2020 meniny má Oliver

Legendárna Lochnesská príšera môže byť skutočná, vedci mapovali živočíchy v jazere

Legendárna Lochnesská príšera môže byť skutočná, vedci mapovali živočíchy v jazere

Primárnym cieľom výskumu pritom podľa BBC nebolo zistiť, či v jazere žije Lochnesská príšera, vedci len chceli zmapovať, aké všetky živočíchy v ňom žijú.

5.9.2019 (Webnoviny.sk) - Legendárna Lochnesská príšera, o ktorej existencii v škótskom jazere Loch Ness ľudia špekulujú už od roku 565 nášho letopočtu, môže byť skutočná.

Jej pôvod však treba hľadať nie medzi mysterióznymi stvoreniami, ale medzi známymi živočíchmi. Stvorenie, ktoré podnecovalo obrazotvornosť mnohých generácií, by mohlo byť veľmi dobre obrovským úhorom. Uvádzajú to vo svojej štúdii novozélendskí vedci, ktorí zmapovali prítomnosť DNA rôznych živočíchov vo vzorkách vody odobratých z tohto škótskeho jazera.

DNA plesiosaura nenašli

Ako uvádza britská BBC, vedci nenašli prítomnú DNA plesiosaura, vyhynutého obrovského morského plaza, ku ktorému mnohí Lochnesskú príšeru prirovnávajú. Nenašli dokonca ani DNA jesetera, na ktorého sa "príšera" podobala zas iným pozorovateľom.

"Našli sme ale veľmi silno zastúpenú DNA úhora. Úhory sú v Loch Ness veľmi početné, a ich DNA sme našli vo všetkých skúmaných lokalitách. Je ich tam skrátka veľa. Otázka teda znie: Sú tam gigantické úhory?" pýta sa šéf vedeckého tímu, novozélandský genetik Neil Gemmell.

Chceli zmapovať živočíchy v jazere

Okrem úhorov našli silno zastúpenú aj DNA ľudí, psov, oviec, ale tiež zajacov, jazvecov a rôznych druhov vtákov.


Lochnesská príšera (Nessie) je tvor, údajne žijúci v jazere Loch Ness v Škótskej vysočine. Okolo jej existencie či neexistencie sa vedú dlhodobé spory, samotný vzhľad a opis tvora sa líši od jedného pozorovania k druhému. Záujem a viera v jeho existenciu narastal od roku 1933. Dôkazy o jeho existencii sú z veľkej časti neoficiálne a anekdotické s výnimkou nepočetného, a aj to sporného, fotografického materiálu a sonarových meraní.

Video: Lochnesská príšera Nessie dokument

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie