• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Le Penová vyvedie Francúzsko z NATO, chce sa tiež usilovať o užšie vzťahy aliancie a Ruska

Le Penová vyvedie Francúzsko z NATO, chce sa tiež usilovať o užšie vzťahy aliancie a Ruska

Le Penovej nacionalistická strana Národné zhromaždenie v minulosti dostala pôžičky z Ruska.

13.4.2022 (Webnoviny.sk) - Krajne pravicová kandidátka post prezidentky Francúzska Marine Le Penová vyhlásila, že v prípade víťazstva v druhom kole prezidentských volieb Francúzsko vystúpi z Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).

Dodala, že naďalej bude rešpektovať kľúčovú zásadu aliancie, podľa ktorej sa útok na jedného člena považuje za útok na všetkých členov. Referuje o tom spravodajský web BBC.

V ceste jej stojí Macron

Le Penová sa v druhom kole prezidentských volieb, ktoré sa uskutoční 24. apríla, postaví súčasnému prezidentovi Emmanuelovi Macronovi.

Na stredajšej tlačovej konferencii taktiež povedala, že ak získa moc, bude sa usilovať o užšie vzťahy medzi NATO a Ruskom.

K Putinovi má blízko

Mnohí Le Penovú považujú za osobu, ktorá má blízko k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

Verejne odsúdila inváziu na Ukrajinu, ale navštívila Putina pred predchádzajúcimi prezidentskými voľbami vo Francúzsku v roku 2017. Jej nacionalistická strana Národné zhromaždenie v minulosti dostala pôžičky z Ruska.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie