• Dnes je: Nedeľa 27. novembra 2022 meniny má Milan

Lavrov sa snaží dostať Egypt na „svoju“ stranu, so Sísím rokoval o prelomení diplomatickej izolácie a sankciách zo Západu

Lavrov sa snaží dostať Egypt na „svoju“ stranu, so Sísím rokoval o prelomení diplomatickej izolácie a sankciách zo Západu

Ruský minister diplomacie opäť nezabudol pripomenúť, že za zlyhanie skorších mierových rokovaní je zodpovedná Ukrajina.

24.7.2022 (Webnoviny.sk) - Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov v Egypte začal svoju cestu po Afrike v úsilí prelomiť diplomatickú izoláciu a sankcie zo Západu voči jeho krajine pre inváziu na Ukrajine.

V nedeľu rokoval s tamojšími predstaviteľmi - prezidentom Abd al-Fattáhom as-Sísím, jeho rezortným kolegom Sámihom Šukrím a aj generálnym tajomníkom Ligy arabských štátov Ahmadom Abúlom Ghajtom.

Zlyhanie mierových rokovaní

Na spoločnej tlačovej konferencii so Šukrím Lavrov povedal, že s egyptskými predstaviteľmi diskutovali o ruskej „vojenskej operácii“ na Ukrajine, ako Moskva nazýva svoju inváziu, a tí ho vyzvali na „politické a diplomatické“ urovnanie konfliktu.

Za zlyhanie skorších mierových rokovaní môže podľa jeho slov Ukrajina. „Nemáme žiadne predsudky o obnovení rokovaní o širšom spektre otázok, ale záležitosť nezávisí od nás. Ukrajinské úrady, od prezidenta až po jeho nespočetných poradcov, neustále hovoria, že kým Ukrajina neporazí Rusko na bojovom poli, nebudú žiadne rokovania,“ vyhlásil Lavrov.

Blokáda ukrajinského obilia

Ruský minister okrem iného hovoril aj o vývoze obilia, ktorý je kľúčový pre globálnu potravinovú bezpečnosť. Ruskí vývozcovia obilia sú podľa neho zaviazaní k naplneniu svojich záväzkov v nadväznosti na dvojité dohody s podporou OSN podpísané Moskvou a Kyjevom o odblokovaní dodávok obilia z ukrajinských prístavov.

„Diskutovali sme o konkrétnych parametroch spolupráce v tejto oblasti, dohodli sa na ďalších kontaktoch medzi príslušnými ministerstvami a zhodli sme sa na príčinách obilnej krízy,“ povedal bez bližších informácií.

Povedal to pritom deň po tom, čo Rusko ostreľovalo ukrajinský prístav Odesa, odkiaľ by ukrajinské dodávky mali smerovať.

Okrem Egypta by mal Lavrov podľa štátnej televízie RT počas cesty po Afrike navštíviť aj Etiópiu, Ugandu a Konžskú demokratickú republiku.

Viac k téme: Mierové rokovania, rusko-ukrajinský konflikt, Sankcie proti Rusku


Najčítanejšia najnovšia správa

Výpovede lekárov strašia Slovákov. Osem z desiatich ľudí má obavy, väčšina však ich rozhodnutie podporuje

vypovede lekarov strasia slovakov osem z desiatich ludi ma obavy vacsina vsak ich rozhodnutie podporuje

Hromadné výpovede lekárov vyvolávajú obavy u 83 % ľudí na Slovensku. Obávajú sa toho, aký vplyv bude mať tento krok na dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

Vyplýva to z prieskumu agentúry NMS Market Research Slovakia, ktorý sa uskutočnil v období od 18. do 22. novembra tohto roka na vzorke 1 027 respondentov.

Veľmi veľké obavy priznáva najmä staršia generácia nad 55 rokov.

Lekárov aj tak podporujú

Napriek obavám o dostupnosť zdravotnej starostlivosti takmer polovica obyvateľov Slovenska podporuje lekárov v ich rozhodnutí podať hromadné výpovede. V populácii je o niečo viac tých, ktorí lekárov v ich rozhodnutí podporujú. Ide o 48 % ľudí na Slovensku.


Väčšiu podporu lekárom prejavujú muži, ktorí tvoria 53 % v porovnaní so ženami so 43 %. Naopak, lekári si nenašli podporu u 42 % slovenskej populácie.

Viac ako polovica občanov Slovenska verí v dohodu medzi lekármi a Ministerstvom zdravotníctva SR, konkrétne až 59 %. Pesimistickejšiu časť Slovenska tvorí 21 % populácie. Pätina Slovákov a Sloveniek si netrúfa odhadnúť, ako konflikt dopadne.

Konflikt medzi vládou a LOZ

Kolabujúci zdravotnícky sektor, ktorý vyústil do konfliktu medzi vládou a lekárskymi odborármi, rezonuje v mediálnom priestore už niekoľko týždňov. Len 7 % populácie tvrdí, že nezaregistrovalo hromadné výpovede lekárov, od ktorých sa vyvíja táto krízu. Častejšie sú medzi nimi mladšie generácie ľudí na Slovensku.


Ďalší lekári vypovedali decembrové služby, LOZ to vníma ako nesúhlas na Matovičovu ponuku

Výpoveďami z decembrových služieb reagovali hromadne lekári na celom Slovensku na ponuku na takzvané stabilizačné príspevky pre lekárov ministra financií Igora Matoviča, s ktorou prišiel v stredu 23. novembra.

Ako informuje predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský, podľa LOZ je to jasný prejav nesúhlasu lekárov na mnohomiliónovú nesystémovú ponuku ministra financií.

Pridali sa ďalší

K viac ako 2 100 lekárom vo výpovediach sa pridali ďalší lekári, ktorí masovo vypovedali decembrové služby v nemocniciach.


„V Žilinskej nemocnici vypovedali decembrové služby viaceré oddelenia, konkrétne lekári z ARO, traumatológie, RTG, interného a chirurgie. Obdobná situácia bude po víkende v Košiciach,“ povedal podpredseda LOZ Miroslav Mendel.

Situácia je vážna

V Trnave k dnešnému dňu (piatok 25. novembra) vypovedalo 24 lekárov z decembrových služieb, ešte dramatickejšie je to v bratislavskom Ružinove, kde napríklad na ARO zostali traja lekári. Práve to je najväčším oddelením v nemocnici a pracuje v ňom okolo 50 lekárov.

„V Prešove vypovedali decembrové služby lekári z ortopédie, anesteziológie, pediatri, internisti ale i traumatológovia,“ hovorí podpredseda odborárov a dodáva, že „situácia je veľmi vážna, ale lekári sa chcú dohodnúť s vládou a pracovať v takých podmienkach, v ktorých dokážu poskytovať pacientom adekvátnu zdravotnú starostlivosť“.

Odmietajú polopravdy

LOZ naďalej odmieta stredajšiu ponuku ministra financií Matoviča. Tvrdí, že „od dohody s vládou nás delí 40 miliónov eur, ktoré vraj vláda nemá. Igor Matovič však má na 10-tisícové šeky pre lekárov, ktoré majú stáť rozpočet viac ako 415 miliónov eur,“ povedal Visolajský.


LOZ preto naďalej trvá na rovnakých 8 požiadavkách, ktoré má už vyše rok a pol a snaží sa o dohodu s vládou.

„Odmietame polopravdy, nesystémové 10 tisícové šeky a burcovanie hnevu. Potrebujeme zabezpečiť ľuďom na Slovensku lepší zdravotnícky systém. Nielen za 2 100 lekárov, ale už za ďalších lekárov, ktorí sa k nám masovo pridávajú, vyzývame vládu, aby jej predstavitelia nevyhadzovali štátne stámilióny na nezmyselné nápady, ale aby sa vrátili z tlačoviek k rokovaciemu stolu, kde môžeme dospieť k čo najskoršej dohode,“ vyzval vládu na upokojenie situácie a dohodu Visolajský.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie