• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Lavrov a Blinken hovorili o sporoch medzi Ruskom a USA, o samite Putina s Bidenom neposkytli nové informácie

Lavrov a Blinken hovorili o sporoch medzi Ruskom a USA, o samite Putina s Bidenom neposkytli nové informácie

Schôdzka sa uskutočnila počas zasadania Arktickej rady v islandskom hlavnom meste Reykjavík.

20.5.2021 (Webnoviny.sk) - Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken a šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov na svojej prvej osobnej schôdzke hovorili otvorene, ale pokojne o rozporoch medzi oboma krajinami.

Schôdzka sa uskutočnila v stredu počas zasadania Arktickej rady v islandskom hlavnom meste Reykjavík. Konala sa pritom v čase, keď sa vzťahy medzi USA a Ruskom prudko zhoršili.

Snažia sa o stabilné vzťahy

„Snažíme sa o predvídateľné, stabilné vzťahy s Ruskom," povedal Blinken Lavrovovi, čím zopakoval vyjadrenia amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý navrhol na budúci mesiac samit s ruským lídrom Vladimirom Putinom.

„Zároveň nie je tajomstvom, že sú medzi nami rozdiely, a ak ide o tieto rozdiely, ako prezident Biden tiež povedal prezidentovi Putinovi, ak Rusko bude konať agresívne voči nám, našim partnerom a našim spojencom, budeme reagovať a prezident Biden demonštroval, že aj slovami aj skutkami, nie za účelom eskalácie, nie pre vyhľadávanie konfliktu, ale pre obranu našich záujmov," povedal šéf americkej diplomacie.

Vážne rozdiely

„Sú medzi nami vážne rozdiely v hodnotení medzinárodnej situácie, sú medzi nami veľké rozdiely v prístupoch k úlohám, ktoré treba riešiť pre jej normalizáciu," vyjadril sa Lavrov.

„Náš postoj je veľmi jednoduchý. Sme pripravení diskutovať o všetkých otázkach bez výnimky, ale pri pocite, že diskusia bude čestná, s faktami na stole a, samozrejme, na báze vzájomného rešpektu," dodal.

Diskusie o logistike pokračujú

Ani jedna strana neposkytla nové informácie o príprave samitu Biden-Putin. Uviedli len, že diskusie o logistike pokračujú.

Stretnutie ministrov zahraničia USA a Ruska sa uskutočnilo v čase, keď Bidenova administratíva informovala Kongres o nových sankciách voči Rusku pre kontroverzný plynovod Nord Stream 2. Sankcie americká vláda uvalila voči ôsmim ruským firmám a lodiam pre ich zapojenie sa do projektu plynovodu, neuplatnila ich však voči nemeckej firme Nord Stream 2 AG a jej generálnemu riaditeľovi.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie