• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Lanovka na Geravy po 12 rokoch opäť premáva, na opravu slovenského unikátu išlo pol milióna eur

Lanovka na Geravy po 12 rokoch opäť premáva, na opravu slovenského unikátu išlo pol milióna eur

Lanovka má za sebou aj úradnú technickú skúšku a statické posúdenie.

8.8.2023 (SITA.sk) - Po dvanástich rokoch v pondelok spustili po rekonštrukcii do prevádzky lanovku z obce Dedinky na planinu Geravy (okr. Rožňava). Je jedinou funkčnou jednosedačkovou lanovkou na Slovensku.

Takmer dvojkilometrovú lanovku s prevýšením 221 metrov a kapacitou 133 osôb postavili ešte v roku 1970. Štyridsať rokov prevážala turistov, ročne ju využívalo v priemere 15-tisíc ľudí.

Slovenský unikát

Prevádzku lanovky z obce ukončili pre technickú nespôsobilosť v roku 2012. Na jej obnovu išlo približne pol milióna eur.

Rekonštrukciu financovali Košický samosprávny kraj (KSK), obec Dedinky a niekdajší Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu. Lanovka na Geravy si vyslúžila pomenovanie slovenský unikát, pretože bola poslednou funkčnou jednosedačkovou lanovkou na Slovensku.

Projekt obnovy lanovky odštartovala obec Dedinky ešte v roku 2018, v snahe zachovať retro vzhľad vyzerá a funguje rovnako ako pôvodná.

„Pre opätovné spustenie pôvodnej retro lanovky bolo nevyhnuté vykonať diagnostické ultrazvukové skúšky kritických zariadení, boli namontované nové kladkové batérie, nové dopravné lano, nové bezpečnostné prvky a riadiaca elektronika, nový pohon a mnoho iných častí. Samozrejme, dôležitou časťou bola montáž sedačiek,“ vysvetlil starosta obce Dedinky Milan Červenka.

Rekonštrukcia lanovky

Odborníci podľa jeho slov vykonali záťažové testy s nákladom vriec naplnených pieskom, ako aj nastavenia a bezpečnostné testy brzdových systémov.

Lanovka má za sebou aj úradnú technickú skúšku a statické posúdenie. „Opravená bola fasáda dolnej aj hornej stanice, rekonštrukciou prešli aj vnútorné priestory budov a priestorov pre zamestnancov,“ priblížil Červenka.

Podľa predsedu KSK Rastislava Trnku by bolo postaviť novú lanovku jednoduchšie než rekonštruovať starú, no cieľom bolo obnoviť legendu a podporiť región Spiša.

„Župa do rekonštrukcie investovala viac ako 460-tisíc eur. Suma sa rokmi menila aj vzhľadom k rastu inflácie a cien materiálu,“ poznamenal.

Návrat legendy

Lanovka ponúka výhľad na Slovenský raj či Palcmanskú Mašu. Jazda na jednosedačkovej lanovke si však vyžaduje dávku odvahy a rozvahy.

Vzhľadom na jej retro podobu i technické parametre, sa na nej môžu zviesť len osoby s výškou nad 125 cm, ktoré nemajú strach z výšky.

„Osoby mladšie ako 15 rokov, ktoré merajú viac ako 1,25 m, sa môžu prepravovať len zabezpečené fixačnými zariadeniami. Dospelý zakúpením cestovného lístka pre takúto osobu preberá za ňu plnú právnu zodpovednosť za prepravu od nástupu až po vystúpenie z budovy lanovej dráhy,“ upozornil kraj.

Návrat legendy oslávia pri nástupnej stanici v Dedinkách aj v sobotu 12. augusta, pôjde o podujatie pre širokú verejnosť.

Uprostred zľava: Výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková, predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka a štátna tajomníčka Ministerstva dopravy SR Katarína Bruncková počas slávnostného prestrihnutia pásky v rámci spustenia legendárnej retro jednosedačkovej lanovky z obce Dedinky na Geravy do prevádzky. Dedinky, 7. august 2023.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie