• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Lančarič verí, že cyklotrasy budú ľudí motivovať vymeniť auto za bicykel a z prvej výzvy pôjde na výstavbu 30 miliónov eur

Lančarič verí, že cyklotrasy budú ľudí motivovať vymeniť auto za bicykel a z prvej výzvy pôjde na výstavbu 30 miliónov eur

Na cyklodoprave nám záleží, lebo to je druhá najekologickejšia doprava okrem pešej.

V rámci prvej výzvy na podporu cyklodopravy pôjde z Plánu obnovy a odolnosti 30 mil. eur na 25 projektov samospráv po celom Slovensku.

Výstavba môže začať

Z týchto prostriedkov má pribudnúť 80 kilometrov nových alebo zrekonštruovaných cyklotrás. Podpredsedníčka vlády pre plán obnovy a využívanie eurofondov Lívia Vašáková v pondelok informovala, že výstavba cyklotrás sa po vyhodnotení prvej výzvy môže začať.

Na rozvoj cyklistickej infraštruktúry má ísť do roku 2026 celkovo 85 miliónov eur na viac ako 160 kilometrov cyklotrás. Ministerstvo dopravy SR plánuje vyhlásiť ešte dve ďalšie výzvy na budovanie cyklotrás zo zdrojov plánu obnovy v objeme 55 mil. eur.

Nielen oddychová aktivita

„Tieto prostriedky sú určené pre samosprávy, mestá, obce, vyššie územné celky, rozpočtové alebo príspevkové organizácie zriadené mestami, ktoré za tieto peniaze cyklotrasy môžu stavať,“ povedala Vašáková.

Cyklotrasy majú podľa nej spájať obce s mestami a slúžiť na dochádzanie do práce, školy či na stanicu, aby ľudia vymenili autá za bicykle.

„Našou spoločnou ambíciou je, aby cyklotrasy neslúžili len ako oddychová aktivita, ale aby sa stali súčasťou bežného denného fungovania,“ poznamenala vicepremiérka.

Minister dopravy Pavol Lančarič si myslí, že cyklodoprava na Slovensku má budúcnosť, o čom podľa neho svedčí aj veľký záujem o prvú výzvu.

Zlepšenie podmienok cyklistov

„Týchto 25 projektov je veľkým krokom k zlepšeniu podmienok cyklistov a verím, že budeme motivovať ľudí, aby autá vymenili za bicykle. Verím, že úspešné samosprávy sa čo najskôr pustia do realizácie projektov,“ uviedol rezortný šéf. Ďalšiu cyklovýzvu podľa ministra plánujú vyhlásiť začiatkom leta a očakáva, že sa prihlásia ďalší záujemcovia.


„Možno aj niektorí z tých, ktorí v prvej výzve neuspeli. Na cyklodoprave nám záleží, lebo to je druhá najekologickejšia doprava okrem pešej. Chceli by sme vyzvať samosprávy, aby sa pripravili, lebo peniaze sú,“ dodal Lančarič.


V prvej výzve uspela polovica zo zhruba 50 projektov. Z plánu obnovy malo ísť na podporu cyklodopravy spolu pôvodne 105 mil. eur, z toho v prvej výzve 36,5 mil. eur.

Menej eurofondov

Po aktualizácii plánu obnovy boli podľa Vašákovej zdroje na niektoré investície znížené, lebo Slovensko dostane z plánu obnovy o vyše tristo miliónov eur menej.


Dôvodom sú lepšie hospodárske výsledky oproti očakávaniu v rokoch 2020 a 2021. Vo výzve boli oprávnenými žiadateľmi mestá nad 20-tisíc obyvateľov, združenia obcí či samosprávne kraje. Maximálny príspevok na 1 kilometer cyklotrasy bol 500-tisíc eur.

Rezort dopravy vyhlásil prvú cyklovýzvu z plánu obnovy vlani v apríli, bola určená na výstavbu, stavebné úpravy alebo rekonštrukciu cyklistickej infraštruktúry, pričom samosprávy mohli o dotácie žiadať do 30. septembra 2022.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie