• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Ľadový muž Ötzi zrejme vyzeral inak, ako sa doteraz predpokladalo

Ľadový muž Ötzi zrejme vyzeral inak, ako sa doteraz predpokladalo

Vyplýva to z výsledkov najnovšej štúdie.

20.8.2023 (SITA.sk) - Ľadový muž Ötzi, ktorého múmia sa zachovala v Alpách, vyzeral pravdepodobne inak, ako sa doteraz predpokladalo. Jeho pleť bola tmavšia, bol plešatejší a jeho pôvod bol z veľkej miery od farmárov zo súčasného Turecka. Vyplýva to z výsledkov štúdie, ktorá vyšla v odbornom časopise Cell Genomics.

Múmiu skúmalo už mnoho vedcov

Ötziho, ktorý žil pred viac ako 5 000 rokmi, objavili v roku 1991 v alpskom ľadovci, kde zamrzol po tom, ako ho strelili šípom do chrbta. Spolu s ním našli aj jeho odev, medenú sekeru či luk. Odvtedy prirodzenú múmiu, ktorú vystavujú v múzeu v talianskom Bolzane, skúmalo mnoho vedcov.

V roku 2012 publikovali skorý návrh jeho genómu. Výskum starovekej DNA však odvtedy pokročil, takže sa vedci rozhodli znova pozrieť na gény ľadového muža, vyjadril sa autor štúdie a genetik z nemeckého Inštitútu Maxa Plancka pre evolučnú antropológiu Johannes Krause. Použili na to DNA extrahovanú z bedrovej kosti múmie.

Riziko obezity a cukrovky

Na základe nového genómu sa Ötziho vzhľad, keď zomrel okolo 45 rokov, veľmi podobal dnešnej múmii, je tmavý a nemá veľa vlasov, povedal ďalší autor štúdie Albert Zink, ktorý vedie Inštitút pre štúdium múmií v centre Eurac Research v Taliansku.

Vedci si predtým mysleli, že Ötzi mal v živote svetlejšiu pleť a bol zarastenejší, no jeho mumifikované telo sa časom zmenilo. Jeho genóm tiež ukázal zvýšené riziko obezity a cukrovky.

Ötziho pôvod naznačuje, že žil medzi izolovanou populáciou v Alpách, povedal Zink. Väčšina Európanov má dnes zmes génov z troch skupín - farmárov z Anatólie, lovcov-zberačov zo západu a pastierov z východu. V prípade ľadového muža však 92 percent pôvodu pochádzalo len od anatolských farmárov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie