• Dnes je: Pondelok 08. augusta 2022 meniny má Oskár

Lacnejšie tankovanie palív v Maďarsku sa nepozdáva EÚ, vraj je to diskriminačné voči občanom iných štátov

Lacnejšie tankovanie palív v Maďarsku sa nepozdáva EÚ, vraj je to diskriminačné voči občanom iných štátov

Gospodinova v piatok prízvukovala, že Maďarsko nemôže využiť vojnu na Ukrajine na to, aby slúžila ako ospravedlnenie na diskrimináciu medzi občanmi Európskej únie.

Maďarsko svojou politikou lacnejšieho paliva len pre vozidlá s maďarskými evidenčnými číslami diskriminuje občanov ďalších členských štátov Európskej únie (EÚ).

Hovorkyňa Európskej komisie Sonya Gospodinova na tlačovom brífingu v Bruseli uviedla, že dostali sťažnosti od občanov EÚ, ktorí „zažili na vlastnej koži diskriminačné ceny pohonných hmôt“, keď tankovali na maďarských čerpacích staniciach. Gospodinova naznačila, že Maďarsko by týmto mohlo porušovať regulačné rámce spoločného európskeho trhu.

Snažili sa predísť palivovej turistike

Vláda v Budapešti v máji oznámila, že len autá s maďarskými evidenčnými značkami môžu čerpať benzín a naftu za zvýhodnenú cenu 480 forintov za liter, čo je maximum povolené v rámci cenového stropu, ktorý vláda stanovila v novembri 2021. Vodiči vozidiel registrovaných v zahraničí sú povinní platiť za pohonné hmoty trhové ceny, ktoré môžu byť o 60 percent vyššie.

Maďarská vláda tvrdí, že cenový strop bol navrhnutý tak, aby ochránil spotrebiteľov pred rastúcimi nákladmi na energie spôsobenými vysokou infláciou a pokračujúcou vojnou na Ukrajine a obmedzenie zľavneného paliva na maďarské vozidlá je nevyhnutné, aby sa predišlo palivovej turistike a nedostatku paliva.

EÚ žiada zastavenie danej politiky

Eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton tento týždeň poslal maďarským úradom list so žiadosťou o zastavenie spomenutej politiky, než posúdia jej súlad s pravidlami eurobloku.

Maďarský premiér Viktor Orbán v piatok v rozhlasovom rozhovore povedal, že pravidlá EÚ proti diskriminácii na základe národnosti sú vhodné pre mierové obdobie, ale „mimoriadna situácia si vyžaduje mimoriadne opatrenia“ a v takom prípade je to podľa neho dokonca povinné.


Gospodinova v piatok prízvukovala, že Maďarsko nemôže využiť vojnu na Ukrajine na to, aby „slúžila ako ospravedlnenie na diskrimináciu medzi občanmi Európskej únie, a to aj nepriamo na základe ich národnosti“.


(1 EUR = 398,48 HUF)


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie