• Dnes je: Utorok 25. januára 2022 meniny má Gejza

Kurzarbeit sa má na Slovensku uplatňovať až od marca 2022, návrh posunuli do druhého čítania

Kurzarbeit sa má na Slovensku uplatňovať až od marca 2022, návrh posunuli do druhého čítania

Zákon o podpore v čase skrátenej práce by sa nezačal uplatňovať už od 1.

2.12.2021 (Webnoviny.sk) - Trvalý kurzarbeit by sa mal na Slovensku zaviesť až od 1. marca budúceho roka. Prvé dva mesiace budúceho roka by mali úrady práce a sociálnych vecí poskytovať zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) príspevky na udržanie zamestnanosti v režime súčasnej Prvej pomoci.

Návrh posunuli do druhého čítania

Zákon o podpore v čase skrátenej práce, teda trvalý kurzarbeit, by sa tak nezačal uplatňovať už od 1. januára budúceho roka, ale o dva mesiace neskôr.

Vyplýva to z návrhu novely zákona o podpore v čase skrátenej práce, ktorý parlament vo štvrtok posunul do druhého čítania. Poslanci návrh schvaľujú v zrýchlenom legislatívnom režime.

„Z pohľadu udržania pracovných miest a rýchlejšieho oživenia ekonomickej aktivity po tretej vlne pandémie COVID-19 vzniká akútna potreba zabezpečenia efektívnej finančnej pomoci pre skupiny, ktoré nesplnia podmienky poskytnutia podpory v čase skrátenej práce účinného od 1. januára 2022," upozornilo ministerstvo práce a sociálnych vecí.


Snaha zabrániť hospodárskym škodám

Účinnosť zákona o podpore v čase skrátenej práce sa má posunúť o dva mesiace neskôr pre „zachovanie kontinuity poskytovanej pomoci, ako aj s cieľom zabrániť vážnym hospodárskym škodám".

Legislatívnym návrhom ministerstvo práce reaguje na núdzový stav, ktorý vyhlásila vláda 25. novembra tohto roka na 90 dní.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie